Skip to content

Jakie są cechy, zalety i wady metody średniej ważonej?

28 de luty de 2021

Na świecie firmy są ważnym filarem gospodarki, ponieważ przyczyniają się do produkcji surowców i usług. Są one używane w celu oferowania lepsza jakość życia ludzi niezależnie od kraju, do którego należy.

Aby jednak zachować zgodność z każdym z nich, konieczne jest zaimplementowanie proces administracyjny obejmowanie, planowanie, organizowanie, kierowanie i kontrolowanie zasobów. Wielu ze względu na swoją trwałość decyduje się na korzystanie z różnych źródeł finansowania, które w niektórych przypadkach mogą mieć wiele zalet i wad.

Jednak ważne jest również, aby sobie poradzili dobry system inwentaryzacji która gwarantuje istnienie produktów lub usług. Również rzeczywisty budżet wartości ekonomicznej każdego z nich, na wypadek jakiejkolwiek inflacji.

Inwentaryzacja umożliwia firmie regularne prowadzenie szczegółowej i dokładnej ewidencji każdego z komponentów. Aby osiągnąć wydajne zapasy, rozsądnie jest przeprowadzić doskonałe planowanie produkcji w połączeniu z kontrolą zapasów jako przesłanką przyszłych zmian.

Istnieją różne metody używane przez firmom do obliczania i kontroli zapasówmetoda ABC pozwala podzielić produkty na trzy klasy. Aby dowiedzieć się, jakie są najważniejsze produkty lub usługi, które należy wziąć pod uwagę w czasie produkcji.

Metoda FIFO polega na znajomości produktów, które jako pierwsze trafiają do magazynów i że są sprzedawane jako pierwsze. Ta metoda jest używana w celu zapobiegać uszkodzeniu produktów lub zbliża się data ich wygaśnięcia i mogą spowodować straty dla firmy.

Inną metodą używaną do kontroli zapasów jest LIFO, gdzie monitoruje się, że towary opuszczające magazyny lub magazyny to te, które zostały wprowadzone jako pierwsze, a te, które zostały wprowadzone jako pierwsze, są sprzedane jako ostatnie. Ale jedną z preferowanych metod stosowanych przez zdecydowaną większość firm jest metoda średniej ważonej.

Jaka jest metoda średniej ważonej?

Metoda średniej ważonej jest przeprowadzana poprzez obliczenie suma towarów lub towary, które mamy na stanie, z zakupionymi nowymi, a następnie podzielone na te, które są w magazynie.

Istniejący towar, który wziąłeś pod uwagę wcześniej podczas obliczania początkowych zapasów, a następnie, gdy kupujesz nowy towar, sumujesz się. Dzięki temu możesz faktycznie wiedzieć, kiedy masz na stanie nowy nabytek.

Ta metoda zapewnia koszt sprzedaży musi mieć każdy przedmiot, który będzie sprzedawany przyszłym klientom.

Dodatkowo możesz efektywnie pokierować organizacją i planowaniem firmy w odniesieniu do stanów magazynowych i jednocześnie dotrzeć do kosztu towaru. Ceny te są rzeczywiste i zrównoważone, ponieważ symbolizują średnią cenę zakupu towaru, a następnie dostarczenia go konsumentom

Zalety i wady metody średniej ważonej

Podczas korzystania z metoda średniej ważonej Możesz znaleźć zalety i wady, które powinieneś wziąć pod uwagę przy jego zastosowaniu. Oto niektóre z jego zalet:

  • Ta metoda może mają zastosowanie w każdej firmie, branżę lub organizację, ponieważ generuje towary, ceny produktów, które mogą uzyskać klienci.
  • Jego aplikacja nie jest skomplikowana, a raczej łatwa i prosta do wykonania niezbędnych obliczeń w Twojej firmie, gwarantując skuteczną kontrolę stanów magazynowych.
  • Jeśli inflacja wystąpi w kraju, w którym mieszkasz, nie poniesiesz strat, ponieważ Twój zysk pokryje zarówno wcześniej obliczone, jak i nowe koszty. To jest ceny pozostaną stabilne bez ranienia ciebie.

Ale tak jak istnieją te zalety, ważne jest również, aby znać ich wady w metodzie umiarkowana średnia to są:

program do prowadzenia kontroli zapasów

  • Kiedy rejestrujesz tę kontrolę zapasów, zwykle ma ona wpływ Twój początkowy ekwipunek, Może nawet wpłynąć na kalkulację pozostałych kosztów, zarówno początkowych, jak i ostatecznych.
  • Rejestracja istniejącego towaru lub produktu podczas rejestracji nowego towaru lub produktu może być kłopotliwa.