Skip to content

Jak poznać cechy komputera? – Poznaj je dokładnie

14 de grudzień de 2021

Dla każdego, kto ma komputer, powinien być niezbędny wiedzieć o działaniu tego samego i charakterystykę jego komponentów, ponieważ w ten sposób będziesz świadomy potencjału swojego komputera i będziesz mógł go lepiej wykorzystać i jak najlepiej go wykorzystać. W następnych kilku wierszach pokażemy, jak zlokalizować te cechy, abyś mógł dogłębnie poznać swój komputer.

Jakie są najważniejsze elementy Twojego komputera, o których powinieneś wiedzieć?

W obrębie najważniejsze elementy składające się na komputer i o których musimy wiedzieć wszystko, choćby krótko, mamy:

 • Płyta główna lub płyta główna: Jest to obwód, w którym połączone są wszystkie elementy komputera i to on za niego odpowiada rozdzielić zasilanie na każdą z części komputera. Wszystko kręci się wokół niego, czyli wszystkie elementy procesora muszą być z nim kompatybilne.
 • Procesor lub procesor: To jednostka centralna przetwarza wszystkie informacje i od tego będzie zależeć prędkość lub powolność sprzętu. O jego pojemności i funkcjonalności decyduje liczba posiadanych rdzeni i wątków, im większa liczba rdzeni i wątków, tym większa pojemność multimedialna.
 • BARAN: Pamięci RAM to te, które nadają sprzętowi płynność, im większa ilość pamięci, tym szybciej procesor będzie musiał surfować po sieci lub pracować z kilkoma programami jednocześnie, z czego musimy brać pod uwagę częstotliwość jest najwyższy z możliwych i kompatybilny z płytą główną, a pojemność mierzona jest w gigabajtach, a ideał to 16 GB i więcej.
 • SSD lub dysk twardy: Jest to obszar, w którym wszystko jest gromadzone, bardzo ważny element, ponieważ jeśli nie ma dysku twardego, nic nie działa. Najczęściej używane są SATA i NVMe, które łączą się bezpośrednio z płytą główną i są dostępne w różnych rozmiarach.
 • Karta graficzna lub GPU: Jest to element związany z obrazami, jest ogólnie zintegrowany z procesorem i obsługuje wszystkie podstawowe operacje, ale jeśli chodzi o obrazy 3D, profesjonalną grafikę, edycję wideo i tym podobne, musisz mieć Dyskretny procesor graficzny, który łączy się z płytą główną.
 • Zasilanie: jest to kluczowy element, ponieważ generuje energię obwodu i pozwala innym elementom zapewnić maksymalną wydajność.

Jak możesz zobaczyć cechy swojego komputera?

Aby zbadać charakterystykę techniczną każdego z komponentów naszego komputera, możemy wykorzystywać informacje zawarte w systemach wewnętrznych zespół, lub skorzystać z aplikacji, którą możemy pobrać za darmo w internecie. Zobaczmy, jak to się robi z różnych systemów operacyjnych.

Z komputera z systemem Windows

system operacyjny Windows

Aby poznać charakterystykę komputera, z którym pracujemy system operacyjny Windows, W każdej z jego wersji mamy do wyboru następujące opcje:

 • Kliknij Komputer, a następnie Właściwości, aby generowane są informacje o procesorze, RAM i system operacyjny.
 • Z klawiatury za pomocą kombinacji klawiszy Windows plus Pauza
 • Korzystając z DXDIAG, które jest oprogramowaniem dołączonym do systemu Windows i dostarcza szczegółowych informacji o ekranach, systemach dźwiękowych i ogólnie innych danych wejściowych, aby z niego skorzystać, można się do niego dostać na dwa sposoby, wpisując słowo dxdiag w wyszukiwarce lub również za pomocą klawisze Windows + R, które przeniosą Cię do okna Uruchom, tam wpisujesz słowo dxdiag i klikasz akceptuj
 • Za pomocą narzędzia informacji o systemie w systemie Windows, dla którego wystarczy otworzyć Start i w części wyszukiwania wpisz Informacje o systemie, a otworzy się ekran z informacjami o: systemie operacyjnym, płycie głównej, BIOS-ie, procesorze, procesorze, pamięci RAM, producencie i innych elementach.
 • Korzystanie z oprogramowania zewnętrznego, takiego jak aplikacja AIDA który generuje kompletny raport o wszystkich cechach twojego komputera. Aby z niego skorzystać, musisz pobrać aplikację, po zainstalowaniu przechodzisz do podsumowania zespołu i generowany jest raport, który możesz nawet pobrać.

Jeśli masz system MacOS

Na komputerach Mac bardzo łatwo jest zapoznać się ze specyfikacją techniczną Wystarczy przejść do lewego górnego rogu i kliknąć ikonę marki, czyli jabłko, a następnie zostanie wyświetlonych kilka alternatyw, w których należy wybrać O tym Macu i otworzy się okno zawierające wszystkie niezbędne informacje o komponenty komputerowe.

Kiedy twój system operacyjny to Linux

Poznawanie specyfikacji technicznych komputera z systemem operacyjnym Linux jest bardzo łatwe. Możesz zobaczyć je wszystkie za pomocą jednego polecenia, który byłby: Otwórz Terminal (Control + Alt + T) i wpisz Sudo Ishw, natychmiast zostanie wygenerowana lista ze wszystkimi informacjami związanymi ze sprzętem naszego komputera, procesorem, pamięcią, siecią, ekranem, GPU i innymi. System ten pozwala nam również na korzystanie z aplikacji zewnętrznej, takiej jak Hardinfo.

Jak w pełni wykorzystać podzespoły komputera?

maksymalne wykorzystanie komponentów komputera

Aby jak najlepiej wykorzystać i jak najlepiej wykorzystać komputer i jego komponenty, zalecamy wykonanie następujących czynności:

 • Upewnij się, że wszystkie urządzenia peryferyjne są kompatybilne z płytą główną, aby komputer miał maksymalną funkcjonalność.
 • Przeskanuj komputer w poszukiwaniu wirusów lub trojanów, które choć nie są złośliwe, spowalniają system, zaleca się zainstalowanie programu antywirusowego i uruchamianie go raz w tygodniu.
 • Aktualizuj BIOS za każdym razem, gdy pojawia się nowa wersja, ponieważ poprawia to wydajność sprzętu
 • Popraw wydajność pamięci RAM: w tym celu musimy: Poprawić wygląd graficzny, zmniejszyć całkowitą liczbę programów uruchamianych po włączeniu komputera i nie otwierać jednocześnie dużych programów:
 • Zaktualizuj dyski i karty graficzne, aby zwiększyć zgodność z najbardziej wymagającymi produktami
 • Odinstaluj programy, których nie używasz, aby osiągnąć większą płynność w zespole

dołącz do naszego kanału telegram