Skip to content

Jak poznać adres IP mojego routera? – Krok po kroku

25 de styczeń de 2022

znaczenie adresu IP, „adres protokołu internetowego”, który jest ciągiem liczb, odpowiedzialny za identyfikację każdego komputera lub urządzenia podłączonego do sieci. Dzięki adresowi IP możesz zidentyfikować sprzęt, który jest podłączony do sieci Wi-Fi, dlatego jeśli chcesz podłączyć dowolne urządzenie do sieci Wi-Fi, która jest ograniczona, zapyta Cię o adres IP Twojego urządzenia, następnie zarejestrują go w systemie, dzięki czemu będą mogli przekazywać Internet do urządzenia, które jest właścicielem tego adresu IP.

Jak działają adresy IP?

Istnieje kilka rodzajów adresu IP, w przypadku publicznego adresu IP lub „IPv4” jest to adres określonego urządzenia w Internecie, zwykle do każde urządzenie ma przypisany nowy adres za każdym razem, gdy urządzenie łączy się z siecią internetową. Zadaniem routera jest przypisanie adresu IP do każdego urządzenia podłączonego do sieci, która nadaje, w rzeczywistości router przypisuje sobie adres IP.

Z drugiej strony, każdy adres IP urządzenia jest unikalny, co odpowiada za identyfikację każdego urządzenia w sieci, nie jest możliwe, aby adres urządzenia był identyczny z adresem innego urządzenia. Ten adres to składa się z liczb czterocyfrowych, oddzielone punktami, niektóre numeracje mogą mieć kombinacje trzech liczb (192.168.10.1).

Oprócz identyfikacji urządzeń podłączonych do sieci, adresy IP są odpowiedzialne za komunikację między sobą w sieci. Z drugiej strony istnieje kilka rodzajów adresów IP:

  1. Publiczny adres IP: znany również jako IPv4, odpowiada za identyfikację połączenia internetowego urządzenia u dostawcy Internetu, ten adres jest przypisywany przez router lub urządzenie, które rozszerza połączenie internetowe na te urządzenia, które łączą się bezpośrednio z Internetem. Ten typ adresów IP nie może mieć powtórzeń.
  2. Prywatny adres IP: ten adres jest odpowiedzialny za identyfikację urządzeń w sieci lokalnej lub LAN. W niektórych przypadkach mogą się one powtarzać, ale muszą odbywać się wyłącznie w niezależnych sieciach, w przeciwnym razie powstaną konflikty między sieciami i sieci nie będą działać prawidłowo.
  3. Dynamiczny adres IP: w przeciwieństwie do innych adresów jest on od czasu do czasu modyfikowany, więc ten typ adresu ma ograniczony czas trwania i nie jest ostateczny. Dzięki temu adresowi IP unika się problemu wyczerpania zakresu adresów, co sprawia, że ​​sieć jest znacznie bezpieczniejsza, unika się ataków, a śledzenie jest utrudnione.
  4. Stały lub statyczny adres IP: ten adres jest obsługiwany ręcznie, dzięki czemu możliwe jest połączenie urządzenia z siecią, zawsze przy użyciu tego samego adresu IP. Przy tego typu adresie IP możesz mieć większy zasięg komunikacji, ale prywatność tego adresu jest mniej prywatna, więc łatwo ją włamać.

Co należy zrobić, aby poznać adres IP routera?

Można wyświetlić adres IP routera z dowolnego urządzenia podłączonego do sieci router nadaje. Należy zauważyć, że procedury uzyskania adresu IP będą zależeć od urządzenia, którego używasz do poznania tego adresu.

wiesz, co powinieneś zrobić, aby poznać adres IP swojego routera

Podany adres IP routera jest znany jako „Brama domyślna”, ta nazwa odnosi się do faktu, że są to drzwi dostępu, którymi musisz komunikować się z domu do reszty świata za pośrednictwem sieci.

Z komputera z systemem Windows

Na komputerze z systemem operacyjnym Windows musisz najpierw otworzyć menu Windows, na pasku wyszukiwania musisz przetestować „wykonaj”, tam pojawi się wiersz polecenia, tam musisz przetestować słowo „ipconfig” i natychmiast pojawi się okno , ze wszystkimi adresami IP twojego komputera, zobaczysz kilka adresów IP, ale jeden z twojego routera będzie nazywany „bramą domyślną”.

z twoim mac

Aby poznać adres IP routera z komputerem Mac, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to naciśnij ikonę jabłka, który znajdzie się u góry ekranu, zobaczysz tam menu z kilkoma opcjami, musisz kliknąć opcję „preferencje systemowe”, tam poszukaj opcji „sieci”.

W tym miejscu po lewej stronie ekranu zobaczysz sieć do której podłączony jest komputer, w prawej dolnej części ekranu pojawi się opcja o nazwie „opcja zaawansowana” wejdź tam i kliknij w zakładkę o nazwie TCP/IP, tam możesz zobaczyć adres IP swojego routera.

Za pośrednictwem telefonu komórkowego z systemem Android

Możesz również zobaczyć ten adres przez telefon z systemem operacyjnym Android, wystarczy wykonać kilka kroków. Pierwszym z nich jest przejście do aplikacji ustawień, następnie wejście w zakładkę Wi-Fi, tam pojawi się sieć stworzona przez twój router, upewnij się, że urządzenie jest połączone z siecią Wi-Fi, obok nazwy sieci pojawi się strzałka, po jej naciśnięciu zobaczysz listę opcji, a wśród nich będzie „brama”, czyli adres IP twojego routera.

znać adres IP routera za pośrednictwem telefonu z systemem Android

Korzystanie z urządzenia z systemem iOS

Aby wyodrębnić adres z telefonu iPhone, procedura jest podobna do telefonu z Androidem. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to otworzyć ustawienia telefonu, a następnie wejść w zakładkę wifi, stuknij w sieć, do której podłączone jest Twoje urządzenie i tam zobaczysz adres IP pod opcją routera.

na Linuksie

W takim przypadku musisz najpierw przejść do obszaru powiadomień, będąc tam wciśnij ikonę sieci, w tym miejscu poszukaj i wybierz opcję „informacje o połączeniu sieciowym lub konfiguracji”, tam możesz zobaczyć adres IP swojego routera i to wszystko.

dołącz do naszego kanału telegram