Skip to content

Co to jest LiFi i jak działa? Jakie są jego cechy, zalety i wady?

1 de marzec de 2022

Dziś nie można sobie wyobrazić, jaki byłby świat bez Internetu, telefonów komórkowych czy komputerów, ponieważ są one bardzo zintegrowane z naszym życiem i stale się rozwijają, przynosząc nowoczesne technologie, takie jak Lifi. Jeśli się zastanawiasz Co to jest LiFi i jak działa? Jakie są jego cechy, zalety i wady? Przeczytaj uważnie poniższy przewodnik, w którym pokrótce wyjaśnimy podstawy tej technologii.

Czym jest technologia LiFi i jakie są jej zalety?

LiFi to nowy system do bezprzewodowej transmisji danych. Staje się alternatywą dla znanej już technologii Wi-Fi, w każdym razie prezentuje technologie znacznie różniące się od tych z tego już nieco starego systemu (Wi-Fi).

Najbardziej interesującym aspektem tego typu technologii jest to, że wykorzystuje światło do przesyłania sygnału bezprzewodowego. Z pewnością sygnał elektromagnetyczny i światło zaczynają się na tej samej zasadzie, ale tym razem technologia LiFi wyjaśniła użycie fal świetlnych.

Transmisja sygnału bezprzewodowego odbywa się za pomocą reflektorów. W rzeczywistości są używane Żarówki led do przesyłania sygnałów. Mimo to nie martw się, ponieważ te diody LED włączają się i wyłączają tak szybko, że nie można zobaczyć tego procesu.

Jak działa technologia LiFi i jakie są jej pozytywne i negatywne strony?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, technologia LiFi wykorzystuje żarówki LED. Żarówki te migają w układzie binarnym, umożliwiając przekazywanie informacji. Bardzo różni się od technologii Wifi czy sieci komórkowych LTE.

Można powiedzieć, że jest to rodzaj bezprzewodowe połączenie optyczne. Wzorce świetlne wysyłają sygnał z dużą prędkością, co z kolei przekłada się na znacznie szybsze połączenie. Rzeczywiście, prędkość jest czymś bardzo uderzającym w połączeniu LiFi, będąc jedną z jego głównych zalet.

Zalety technologii LiFi

  • Technologia ma na celu oszczędzanie energii, ponieważ reflektory mogą oświetlać otoczenie podczas przesyłania sygnału.
  • Szybkość połączenia jest znacznie wyższa niż w Wi-Fi. Ten stan sprawia, że ​​pozycjonuje się jako jeden z najlepsze alternatywy dla Wi-Fi.
  • Transmisja danych przez światło może być bardziej wydajna za pomocą pewnych środków. Na przykład technologia LiFi jest w stanie wysyłać sygnały przez wodę i inne elementy, które są bardziej skomplikowane dla Wi-Fi.
  • Technicznie rzecz biorąc, technologia nie wymaga do działania bardzo złożonego systemu. Innymi słowy, jest stosunkowo łatwiejsze niż wifi.

żarówka z bezprzewodowym połączeniem lifi

Wady technologii LiFi

  • Jedną z największych wad technologii Lifi jest to, że jego zakres jest bezpośrednio ograniczony do zasięgu i mocy diody led co jest używane? Oznacza to, że zasięg technologii LiFi jest bardzo krótki.
  • Inną ważną wadą jest to, że chociaż światło jest bardzo przydatne przy przechodzeniu przez niektóre przezroczyste elementy, nie jest przeznaczone dla brył. Innymi słowy, ta technologia nie mogę przechodzić przez ścianyw tym aspekcie Wi-Fi jest znacznie wygodniejsze.

Jak aplikacje technologii LiFi pomagają w środowisku zawodowym

Do technologii LiFi jeszcze daleka droga dla przeciętnego konsumenta. Mimo to, analizując wiele zalet, jakie oferuje w stosunku do Wi-Fi, istnieją pewne zastosowania, dla których może być wyjątkowy.

Ostatecznie środowiska pracy lub zawodowe może być faworyzowany przez zastosowanie technologii LiFi. Oznacza to, że biura i miejsca pracy stanowią niektóre z głównych obszarów zainteresowania LiFi.

Wysoka prędkość transmisji danych jest odpowiednia dla środowisk, w których informacje są w ciągłym ruchu. Biura to bez wątpienia najodpowiedniejsza perspektywa wykorzystania technologii LiFi, więc nie dziw się zobacz łącze LiFi w swoim biurze w niedalekiej przyszłości.

Krótko mówiąc, wszystko się zmienia, dlatego nie jest nieprawdopodobne, aby tak myśleć Technologia Lifi staje się nowym standardem. Z drugiej strony, jeśli znasz angielski, pamiętaj, że mamy dostęp do oficjalnej strony technologii Lifi, gdzie wyjaśnione są niektóre szczegóły tej nowej propozycji, abyś mógł ją lepiej poznać.

dołącz do naszego kanału telegram