Następnie w tym nowym poście pokażemy Ci mały przewodnik, aby dowiedz się, jak wykonywać zapytania w MongoDB.
W ten sposób możesz zdobyć podstawową wiedzę aby dowiedzieć się, czy nierelacyjne bazy danych pasują do naszego schematu. W przeciwnym razie konieczne będzie znalezienie innego, bardziej odpowiedniego rozwiązania.
Jeśli chodzi o Mongo DB, możemy zdefiniować go jako program odpowiedzialny za obsługiwać nierelacyjne bazy danych. Oznacza to, że zachowuje się inaczej niż MySQL lub PostgreSQL.
To sprawia uruchom strukturę danych stać się czymś bezprecedensowym. Ale bez wątpienia początkowo zapytania są bardzo dotknięte przez takie zachowanie MongoDB.
Kroki instalacji MongoDB
Zanim będziesz mógł przejść do wykonywać zapytania w MongoDB musimy najpierw zakończyć proces instalacji. Nie zajmie Ci to dużo czasu, więc zwróć uwagę na poniższe instrukcje.
- Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to wejdź na oficjalną stronę MongoDB aby pobrać odpowiednią wersję dla naszego systemu operacyjnego. Pamiętaj, że jest całkowicie darmowy i obsługuje dobrze znane i pobierane systemy, takie jak Linux, Mac OS X, Solaris lub jeden z najczęściej pobieranych systemów na świecie: Windows.
- Później, po zakończeniu pobierania, musisz uruchom demona mongo. Jeśli używasz systemu Windows, musisz uruchomić exe. Ale aby to działało, musisz utworzyć katalog w ścieżce, która nie wymaga żadnych uprawnień administratora. Następnie, po uruchomieniu mongod.exe, musisz wskazać mu, którą ścieżkę wybrać.
- teraz musisz wpisz następujące polecenie Na początek:
$rutaMongodb/ mongod.ex - - dbpath “Unidad:dbdata”
- W powyższym poleceniu “mongodbpath” to folder, w którym przeprowadzamy instalację i „Jednostka” to litera dysku, do którego należy wprowadzić odpowiednią ścieżkę „db/dane”.
- Następnie na ekranie konsoli musimy zlokalizować wiadomość „czekam na połączenia”. Jest to jasne, że usługa działa zadowalająco.
- Po uruchomieniu serwera musisz otwórz inną konsolę i wróć do ścieżki instalacji MongoDB. Tam musisz zlokalizować klienta o nazwie „exe” i kiedy go uruchomisz będzie próbował połączyć się z naszą usługą.
- Z drugiej strony, jeśli nie chcesz instalować MongoDB, możesz uzyskać dostęp do wersji online jej witryny. W tym zobaczymy Konsola MongoDB wbudowana w JavaScriptco ułatwia nam zadania, jeśli nie możemy go zainstalować na naszym komputerze.
Dane dla środowiska testowego
Kiedy już będziemy mogli uruchomić MongoDB możemy wprowadzać polecenia. Ale do tego potrzebujemy danych testowych, które dają nam możliwość oceny zapytań. Aby rozpocząć, musimy zostawić im rekordy, które mogą skopiować i wkleić do swojego terminala.
Dzięki temu mogą mieć coś w bazie danych aby uzyskać wyniki takie jak te pokazane poniżej
db.guiamongo.insert({"nombre": "Maria", "edad":"25", "genero":"Femenino", "pais":"Colombia" });db.guiamongo.insert({"nombre": "Pedro", "edad":"32", "genero":"Masculino", "pais":"Ecuador" });db.guiamongo.insert({"nombre": "Ramon", "edad":"18", "genero":"Masculino", "pais":"Honduras" });db.guiamongo.insert ({"nombre": "John", "edad":"22", "genero":"Masculino", "pais":"Argentina" });db.guiamongo.insert({"nombre": "Rosa", "edad":"45","genero":"Femenino", "pais":"Chile","idiomas":["Esp", "Ing", "Fra"] });
Po prawidłowym wprowadzeniu wszystkich danych, środowisko testowe jest kompletne.
Jak wykonać zapytanie za pomocą Find()
W tej sekcji porozmawiamy o najważniejszym narzędziu dla wykonywać zapytania w MongoDB. Chodzi o polecenie Odnaleźć() co pozwala nam wadliwie zlokalizować niezbędne dokumenty do wykonywania naszej pracy.
W takim przypadku dokumenty te są podobne do rejestrów znajdujących się w innych programach Obsługują również bazy danych.
Aby szybko użyć Find(), musisz przekazać to a tablica ze wszystkimi właściwościami dokumentu Konsultować. To wystarczy na zwrot wszystkiego, co spełnia ustalony warunek.
Następny pokażemy Ci przykład w którym musimy zlokalizować dokumenty, w których „płeć” to „kobieta”. Aby to zrobić musisz w konsoli wprowadzić następującą komendę:
db.guiamongo.find({“genero”:”Femenino”});
Wtedy zobaczymy w konsoli jak MongoDB zwraca dwa rekordy które weszliśmy w poprzednim środowisku testowym.
Teraz widzimy, że dokumenty są kompletne i możemy potrzebować tylko jednego atrybutu. Jeśli tak jest, po prostu przekazać drugą tablicę do find() aby wskazać, że musimy pobrać z tej tablicy.
Z kolei domyślnie klucz primary_id zostanie dodany. Następnie pokażemy Ci polecenie, aby sprawdzić tylko nazwy zapytania wykonanego wcześniej.
db.guiamongo.find({“genero”:”Femenino”}, {“nombre”:1});
Ograniczenia podczas używania polecenia Find()
Jednym z głównych ograniczeń tego polecenia jest to, że nie mamy możliwości wyszukiwania i stwórz warunki z elementy tego samego pliku lub dokument. Jako przykład mamy następujące: nie możemy porównać pola „wiek” z innym polem, które jest numeryczne w tym samym dokumencie.
Z drugiej strony, ponieważ między naszymi dokumentami nie ma żadnych relacji, to niemożliwe do wykonania tzw. „join”. Dlatego nie możemy mieć tabeli katalogowej, a jedynie dodać odpowiedni kod do pierwszego dokumentu.
Już skończyliśmy! Z tym małym przewodnikiem będziesz mógł wykonywać zapytania w MongoDB szybko i bez niedogodności Do zobaczenia w kolejnym poście!