Skip to content

Jak podłączyć i zainstalować dysk twardy SATA w porcie IDE (przykład)

27 de luty de 2021

Być może kupiłeś dysk twardy SATA i chcesz go zainstalować na swoim komputerze. Jeśli jednak twój komputer ma port IDE, musisz wykonać zadanie, aby poprawnie podłączyć dysk. Z tego interesującego artykułu dowiesz się Jak podłączyć i zainstalować dysk twardy SATA w porcie IDE

Rodzaje dysków twardych

Istnieją różne typy dysków twardych: SATA lub szeregowy ATA, PATA lub „Parallel Advanced Technology Attachment”, SSD lub „Solid State Disk” i SCSI lub „Small Computer System Interface”. Najbardziej znane obecnie to dyski SATA i są dostępne w wielu różnych formatach i pojemnościach.

Dyski twarde IDE i SATA

Dyski twarde IDE jako pierwsze trafiły na rynek. Wymagają one standardu interfejsu ATA równolegle, aby móc połączyć się z komputerem. Charakteryzują się przechowywaniem danych poprzez magnetyzm. Niektórzy użytkownicy uciekają się do konwersji starego dysku twardego IDE na USB za pomocą stacji dokującej, chociaż konwersja na dysk twardy SATA jest bardziej powszechna.

Ze swojej strony dyski twarde SATA są szeroko stosowane ze względu na ich wszechstronność i szybkie przechowywanie procesów. Dyski tego typu obsługują technologię sygnalizacji szeregowej i można łączyć cienkimi, elastycznymi kablami (SATA).

Jak podłączyć i zainstalować dysk twardy SATA w porcie IDE

Aby podłączyć i zainstalować dysk twardy SATA w porcie IDE, będziesz potrzebować pliku Przejściówka IDE na SATA i postępuj zgodnie z prostą procedurą, którą wyjaśnimy poniżej.

Odłącz komputer i wszystkie jego komponenty

Przede wszystkim musisz odłącz komputer od zasilania. Odłącz także wszystkie komponenty z tyłu komputera. Możesz również skorzystać z tego kroku i wyczyścić zasilacz komputera, aby przeprowadzić szybką konserwację komputera.

Następnie otwórz obudowę swojego urządzenia, przesuwając pokrywę. Wcześniej pamiętaj, aby usunąć śruby lub elementy łączące, które trzymają pokrywę przymocowaną do obudowy. Połóż dłoń na metalowej powierzchni, aby wyeliminować ładunki elektrostatyczne.

Wyjmij dysk twardy i adapter IDE do SATA

Wyjmij dysk twardy SATA z torby ochronnej i zrób to samo z adapterem IDE do SATA. Zazwyczaj, adapter posiada opakowanie ochronne które powinieneś usunąć.

Podłącz dysk twardy SATA do portu IDE

Użyj adaptera IDE do SATA, aby dopasować go do gniazd z tyłu dysku twardego. Podłącz adapter do urządzenia i połącz czterostykowe złącze z drugim końcem adaptera.

Podłącz dysk twardy do źródła zasilania. W tym celu sprawdź, czy Twój zasilacz ma kable SATA. Jeśli nie, weź kabel adaptera SATA / IDE i podłącz koniec SATA do napędu, a drugi koniec do kabla źródłowego.

Zainstaluj dysk twardy SATA, który był podłączony do portu IDE

Weź urządzenie i umieść je w jednej z komór lub szczelin obudowy, aby zamocować za pomocą śrub. Sprawdź, czy dysk się nie porusza po przykręceniu go dwoma śrubami w odpowiednim otworze.

Dysk twardy z portem IDE

Zamknij obudowę i podłącz komponenty sprzętu

Załóż pokrywę i zabezpiecz ją śrubami z tyłu obudowy. Łączy wszystkie urządzenia w komputerze i kabel zasilający.

Uzyskaj dostęp do podstawowego systemu wejścia i wyjścia „BIOS” komputera

Uzyskaj dostęp do interfejsu BIOS i sprawdź, czy twój komputer rozpoznał dysk twardy SATA. Następnie sformatuj dysk i utwórz na nim partycje, jeśli wolisz.

Sformatuj dysk SATA

Jeśli masz inny dysk twardy na swoim komputerze i zawiera system Windows, możesz sformatuj dysk SATA z poziomu interfejsu systemowego. Aby to zrobić, przejdź do „Ten komputer” i naciśnij prawy przycisk myszy na napędzie SATA. Kliknij „Format” iw nowym oknie naciśnij przycisk „Start”.

Jeśli nie możesz zastosować formatu bezpośrednio z systemu, możesz zdecydować się na naprawę uszkodzonego dysku twardego, którego system Windows nie rozpoznaje. Aby to zrobić, włóż dysk z obrazem systemu Windows i wejdź do BIOS-u. Skonfiguruj rozruch dysku i przejdź do formatowania dysku twardego SATA z opcji systemowych.

dołącz do naszego kanału telegram