Skip to content

Jak podłączyć dysk twardy IDE do komputera PC lub laptopa za pomocą adaptera kabla IDE do SATA

10 de kwiecień de 2023

IDE, czasami znany również jako Parallel ATA lub PATA, to dobrze znany interfejs magistrali komputerowej, który pozwala nam Umożliwia podłączenie dysku twardego do różnych urządzeń pamięci masowej, takich jak napędy optyczne, a nawet w niektórych laptopach, jeśli chcemy dodać nieprzydzielone miejsce. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, jak podłączyć dysk twardy do komputera PC lub laptopa, to jest to idealne miejsce.

Został opracowany ponad trzy dekady temu, a mimo to niektórzy użytkownicy nadal próbują wykorzystać jego istnienie, choć oczywiście pojawiają się znacznie więcej rozwiązań technologicznych. Jeśli nie masz jednego z tych kabli, na przykład na Amazon, możesz je znaleźć.

W każdym razie ten interfejs charakteryzuje się mieć złącze 40-pinowe plus dość irytująca procedura użytkowania, więc mało kto bez doświadczenia poradzi sobie krok po kroku bez pomocy. Zaleca się wykonanie kopii zapasowej komputera, ponieważ jest to wykonywane nie tylko w przypadku sformatowania, ale także w celu ochrony naszych plików w przypadku jakichkolwiek niedogodności

Jak podłączyć dysk twardy IDE do komputera?

Przed rozpoczęciem tego samouczka musisz odłącz wszystkie kable zasilające z Twojego komputera ze względów bezpieczeństwa. Aby tego uniknąć, możemy go uszkodzić lub utracić nasze pliki na dysku. Nie martw się jednak, jeśli tak się stanie, można odzyskać takie pliki. Następnie postępuj w następujący sposób:

 • Otwórz pokrywę obudowy komputera, odkręcając śruby i nakrętki.
 • Następnie na dysku IDE musisz sprawdzić położenie zworek zgodnie z tym, jak chcesz go zainstalować.
 • Po prawidłowym przeskoczeniu musisz umieścić dysk twardy w tacy, która jest dla nich zarezerwowana w obudowie. Zwykle można to znaleźć pod miejscami napędu CD lub DVD.
 • Następnie przymocuj dysk twardy do kieszeni za pomocą odpowiednich śrub.
 • Następną rzeczą będzie podłączenie jednego końca kabla IDE do płyty głównej. Ten kabel IDE jest prawie zawsze biały z czarnym złączem.
 • Następnie podłącz drugi koniec kabla IDE do dysku twardego.
 • Następną rzeczą, którą musisz zrobić, jest podłącz kabel zasilający do dysku twardego. Zobaczysz, że ten kabel wychodzi z zasilacza komputera iw przeciwieństwie do kabla IDE jest zwykle biały i mniejszy.
 • Po wykonaniu wszystkich powyższych czynności podłącz ponownie kable zasilające i włącz komputer.
 • Jeśli wykonałeś tę procedurę poprawnie, nazwa napędu IDE powinna pojawić się podczas uruchamiania komputera.

Wskazówki dotyczące umieszczania dysku twardego IDE w komputerze

Jeśli wykonałeś już poprzednie kroki, o których wspomnieliśmy, powinieneś wiedzieć, że jest ich kilka proste wskazówki co jednak pozwoli ci poprawić wydajność lub sprawić, że połączenie będzie działać, jeśli tak nie jest.

Z drugiej strony pewne jest, że jeśli dysk działa, nie należy robić nic innego, ale jeśli zauważysz, że działa nieregularnie lub wcale, musisz sprawdź, czy kabel IDE jest dobrze osadzonyz pierwszym pinem po prawej stronie i na czerwono.

niebieski dysk twardy z białym tłem

Podłącz go w laptopie

W przypadku chęci zainstalowania lub podłączenia dysku twardego IDE na laptopie Sprawa jest o wiele prostsza, biorąc pod uwagę, że instalacja zostanie przeprowadzona za pomocą kabla USB, co oczywiście oszczędza kroki, co następuje:

 • Umieść dysk twardy IDE obok laptopa, jak najbliżej portu USB, z którego będziesz korzystać
 • Następnie włóż złącze IDE adaptera do stary dysk twardy z powrotem
 • Następnie podłącz przewód zasilający dostarczony z zasilaczem do gniazdka elektrycznego
 • Następnie podłącz drugi koniec kabla zasilającego do 4-stykowego wejścia zasilania z tyłu dysku twardego.
 • Poczekaj około 20-30 sekund, aż dysk twardy zacznie się obracać
 • Zakończ poprzedni krok, podłącz kabel USB między adapterem a laptopem
 • Po kilku sekundach dysk powinien wyglądać jak kolejny dysk zewnętrzny, tak jak po podłączeniu dysku flash USB lub zewnętrznego dysku twardego.

Jak widzisz, podłącz dysk twardy do komputera lub laptopa Jest to dobra opcja, którą mamy w takich przypadkach i nie powinieneś przegapić okazji skorzystania z jednego z tych elementów sprzętowych, jeśli masz go już w domu. Jeśli nie, polecamy poszukać nieco nowocześniejszego rozwiązania.

dołącz do naszego kanału telegram