Skip to content

Jak naprawić wysokie użycie procesora przez „IAStorDataSvc”? – Wszystkie rozwiązania

17 de styczeń de 2022

Windows 10 jest jednym z najczęściej używanych systemów operacyjnych na świecie ze względu na dużą liczbę funkcji, jakie posiada. Może to jednak również nieść ze sobą pewne błędy, takie jak „IAStorDataSvc”, który powoduje sporo problemów. Dlatego zostanie to wyjaśnione tutaj co powoduje ten błąd i jak to naprawić.

Dlaczego ten błąd pojawia się podczas korzystania z komputerów?

Błąd „IAStorDataSvc” to problem, który pojawia się na komputerach z nowszymi wersjami systemu Windows 10. Jest on spowodowany przez awaria sterownika Intel Rapid Storage Technology, której zadaniem jest zarządzanie pamięcią podręczną znajdującą się na dysku twardym komputera, a czasem także pamięcią podręczną systemu operacyjnego.

Ten kontroler jest odpowiedzialny za ocenę, które programy są najczęściej używane na tym konkretnym komputerze i dba o pliki rdzenia pamięci podręcznej. Głównym celem jest poprawa wydajności komputera i przyspieszenie wykonywania najczęściej używanych programów. Problem w tym, że czasami ten sterownik powoduje pewne niedogodności.

Najbardziej zauważalną niedogodnością, jaką może powodować, jest to, że powoduje niektóre funkcje systemu Windows są zduplikowane, co może mieć duży wpływ na jego wydajność. Czasami może się zdarzyć, że spowalnia on uruchamianie systemu Windows i może zająć nawet 40% wykorzystania procesora, co jest poważne w przypadku komputerów o małej pojemności.

Jednak dobrą wiadomością jest to, że ten sterownik nie jest niezbędny w systemie Windows, więc istnieje kilka dość skutecznych rozwiązań. Niektóre z nich zostaną wymienione poniżej, a procedura postępowania w każdym przypadku zostanie omówiona.

Co możesz zrobić, aby naprawić wysokie użycie procesora przez IAStorDataSvc?

Korzystanie z tego kontrolera może być dość produktywne, jeśli ten błąd się w nim nie pojawi. Jeśli jednak tak się stanie, można to łatwo rozwiązać na co najmniej trzy sposoby: Odinstalowywanie sterownika, uaktualnienie go lub uzyskanie dostępu do nowszego systemu Windows ISO.

Odinstaluj sterownik

pierwsza metoda jest odinstalowanie sterownika. To może stać się najbardziej wydajne, wszystko dzięki temu, że ten sterownik nie jest wymagany w systemie Windows. Aby móc go odinstalować, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to uzyskać dostęp do panelu sterowania. Aby to zrobić, musisz nacisnąć klawisz Windows i napisać w pasku wyszukiwania „Panel sterowania”.

Gdy pojawi się wynik, musisz go kliknąć, a po wejściu do panelu musisz kliknąć „Odinstaluj program”. W tym podrozdziale musisz znaleźć kontroler, więc musisz go tylko poszukać, wybierz go i kliknij „Odinstaluj”. Po zakończeniu procesu musisz ponownie uruchomić komputer, aby móc wyczyścić pozostałe pliki i poprawnie uruchomić komputer.

komputer na biurku

Należy pamiętać, że uruchomienie komputera może potrwać nieco dłużej. To jednak nic poważnego, bo po prostu czy procesor ładuje procesy; ponieważ kontroler nie wykonuje już swojej pracy, może się to zdarzyć. Ale z dobrą pamięcią RAM nie będzie to nic poważnego.

zaktualizuj swój sterownik

Ponieważ ten sterownik obsługuje odpowiednie funkcje z pamięcią podręczną, niektórzy nie chcą go odinstalowywać. W takich przypadkach alternatywą jest: pobierz najnowszą wersję sterownika. Wykonanie tego powinno dać ci aktualizację, która nie ma tylu problemów z wydajnością.

Aby zaktualizować sterownik Intel Rapid Storage Technology, najpierw przejdź na pulpit, znajdź ikonę „Komputer”, kliknij ją prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz „Właściwości”. W nowym oknie kliknij „Administrator urządzenia”. Kiedy otworzy się nowe okno, będziesz mógł zobaczyć wszystkie zainstalowane sterowniki.

Następnie musisz zlokalizować dany sterownik i dwukrotnie go kliknąć. Otworzy się małe okno dialogowe, w którym będziemy musieli wybrać zakładkę „Kontroler”, a na koniec będziesz musiał kliknąć „Aktualizuj sterownik”. Spowoduje to, że system automatycznie sprawdzi dostępność aktualizacji.

kobieta patrząca na dwa komputery

Po zakończeniu procesu musimy ponownie uruchomić komputer, aby zmiany zaczęły obowiązywać. Ponieważ najnowsze sterowniki napraw problemy z wydajnością i inne podobne błędy, ponowne uruchomienie komputera powinno rozwiązać problem. Jeśli jednak tak nie jest, istnieje również na to rozwiązanie.

Uzyskaj dostęp do znacznie nowszego ISO

To rozwiązanie jest skuteczne z prostego powodu: system Windows jest stale aktualizowany, więc posiadanie starego ISO może powodować konflikt z niektórymi aktualizacjami systemu lub sterowników. Dlatego w przypadku problemów z aktualizacją tego sterownika po prostu będziesz musiał zweryfikuj ISO i zaktualizuj je w razie potrzeby.

Pierwszą rzeczą do zrobienia w celu zaktualizowania ISO jest pobranie najnowszej wersji systemu Windows 10. Można to zrobić z witryny Windows Update lub z oficjalnej witryny Microsoft. Pierwszą rzeczą, jaką zrobi programista, jest poproś o uprawnienia administratora, a następnie musimy wybrać, na jakim nośniku chcemy go zainstalować.

Trzeba jednak powiedzieć, że w przypadku utwórz nośnik instalacyjny, musisz utworzyć nośnik USB. Dzieje się tak, ponieważ najnowsze aktualizacje systemu Windows zawierają dużą ilość informacji, więc wykonanie ich za pośrednictwem dysku może nie wystarczyć.

czarna klawiatura z zielonym

Inną rzeczą, która jest możliwa, jest natychmiastowa instalacja systemu operacyjnego. W każdym razie pod koniec procesu instalacji musisz ponownie uruchomić komputer. Po wykonaniu tej czynności problem ze sterownikiem nie powinien już istnieć.

Cóż, widać, że rozwiązanie problemu „IAStorDataSvc” jest niezwykle proste. Ponadto rozwiązanie go jest również korzystne, ponieważ kierowca, który może powodować problem, również wykonuje zadania całkiem przydatne do prawidłowego działania zespołu.

dołącz do naszego kanału telegram