Skip to content

Co to są porty komunikacyjne i jakie typy portów tworzą komputer?

18 de styczeń de 2022

Odkąd rozpoczęła się era komputerów, życie ludzi bardzo się zmieniło, postęp, który się dokonał… wykonane przy użyciu komputerów są imponujące. Nawet dzisiaj nowe postępy nadal są wprowadzane w parze z komputerami.

Tak jak inne rzeczy ewoluują w czasie, komputery mają również nowe ulepszenia. Takimi ulepszeniami są różne porty do działania komputera.

Co nazywamy portem komunikacyjnym komputera?

W informatyce terminale produkowane do adaptacji złączy nazywane są portami. Porty te mają zawsze różne rozmiary, mogą być proste lub złożone, a ich liczba małe złącza wewnątrz pinów może ich być wiele lub kilka.

Piny, które mają komputery, mogą być używane do wyjścia lub do wprowadzania danych wszelkiego rodzaju. Dziś nawet najprostsze komputery mają porty poprawiające ich wydajność.

Jak porty komunikacyjne poprawiają wydajność komputerów?

Prawdę mówiąc, do pewnego stopnia można powiedzieć, że w przypadku pewnych ułomności, czy to finansowych, braku czasu czy wydajności porty ułatwiają pracę obliczeniową. Na przykład port LAN pomaga osobom posiadającym komputery stacjonarne bez bezprzewodowej karty RED.

Dodatkowo, dzięki kablowemu połączeniu internetowemu, połączenie jest zawsze znacznie szybsze niż bezprzewodowe. Innym przykładem ulepszeń, jakie porty dają komputerom, jest USB. Komputery bez napędów CD muszą zainstalować system z pamięciami USB. A gdyby nie ten port, systemu nie dałoby się zainstalować na komputerach.

Różne typy portów w komputerze

Każdy sprzęt komputerowy ma różne porty, ponieważ mają one wykonywać różne zadania. Oczywiście wszystkie porty mają usuwać lub zbierać dane, ale dane nie zawsze są takie same. Abyś mógł zrozumieć, co mamy na myśli, porozmawiamy z Tobą o tym różne typy portów.

Porty do odbierania i wysyłania danych

W tej sekcji znajdziesz porty USB, PCI i LAN. Te trzy porty mogą wysyłać pliki do pamięci zewnętrznej i mogą: weź również pliki, które mają pamięć zewnętrzną.

Ponadto dzięki portom USB możesz mieć stabilne połączenie z Internetem. Porty LAN służą specjalnie do nawiązywania połączenia internetowego, a liczba złączy, które ma to rozszerzenie portu, wynosi 8 więc prędkość danych będzie wyższa. Natomiast złącza USB mają w środku tylko 4 piny.

pendrive'y do portów USB

Ten typ złącza jest również odpowiedni przenosić pliki z jednego urządzenia na drugie. Ale zanim to nastąpi, należy dokonać określonej konfiguracji, aby móc sparować dwa komputery, a mianowicie zaktualizować sterowniki Windows, aby działały lepiej.

Jednak tylko urządzenia USB są połączone i używane jednocześnie, ale czasami takie porty psują się i nie działają. Porty PCI to połączenia, które wysyłają i odbierają dane wewnątrz komputera. Takie porty służą do podłączania kart audio, wideo lub SIECIOWYCH. Dzięki kartom RED możesz połączyć komputer z telewizorem bez konieczności używania kabli i inne rzeczy można zrobić.

Port z jedyną funkcją przesyłania danych

Porty VGA, HDMI i DVI służą wyłącznie do wysyłania danych do zużywającego się komputera lub komputera, który zwiększa siłę, jakość lub rozmiar danych. Porty VGA mają funkcję przesyłania danych wideo do monitorów. Port ten spełnia funkcję wystarczy wyrzucić informacje, aby wysłać je do monitora i powiększyć rozmiar obrazu. Jest szeroko stosowany, gdy wymagane jest podłączenie monitora z VGA i HDMI do laptopa w celu zduplikowania ekranu.

Porty DVI są podobne do VGA, tylko większe, ale robią to samo, co VGA. Porty HDMI służą tylko do przesyłania audio i wideo, dzięki czemu mogą wysyłać dwa rodzaje plików jednocześnie.

dołącz do naszego kanału telegram