Skip to content

Co to jest telegazeta i do czego służy? Czy mogę to mieć na swoim telewizorze? – Charakterystyka i ciekawostki

27 de kwiecień de 2023

Chociaż wielu z nas nie zna go szczegółowo lub nigdy o nim nie słyszało, Telegazeta jest z nami od dawna, więc jest to dobry moment, aby przejrzeć jego historię, charakterystykę itp. Jeśli jesteś jednym z tych, którzy szukają programów i teletekstu, będziesz mógł poznać nieco więcej jego szczegółów, a jeśli nie wiesz o nim prawie nic, teraz zrozumiesz, o co chodzi.

Zaczniemy od wyjaśnienia tego telegazety jest serwisem informacyjnym w formie tekstowej który jest nadawany wraz z sygnałem telewizyjnym. Trzeba wiedzieć, że telegazeta istnieje od bardzo dawna, narodziła się dokładnie w 1972 roku w Wielkiej Brytanii i została stworzona przez Brytyjczyka Johna Adamsa z BBC.

dzięki telegazecie można było przeczytać wiadomości za darmo, poznaj wyniki sportowe, sprawdź prognozę pogody i natężenie ruchu drogowego. W rzeczywistości zrobił nawet napisy do filmów. Chodzi o to, że kiedy mówimy o tym czasie, nie było programów takich jak Kiosk Google Play, które pomagają być na bieżąco z nowościami.

Wtedy był znany jako Ceefax i szybko został włączony przez inne kraje, takie jak Austria, Niemcy, Francja i Holandia. Dotarł nawet do Stanów Zjednoczonych i Japonii. Jedną z rzeczy, o których powinieneś wiedzieć, jest to, że chociaż teletekst nie zmienił komunikacji między ludźmi na zawsze, jego obecność została zauważona przez największego eksperta.

Programowanie i telegazeta O co w tym chodzi?

teletekst polega na wstawianiu tekstu i bloków kolorów do sygnału telewizyjnego, który tylko w przypadku, gdy telewizor jest kompatybilny z tego typu technologią, będzie w stanie wyświetlić wspomniane informacje. Te ustawienia telewizora to „Napisy kodowane: CC1, CC2, Text1 itd.”.

I trudno sobie wyobrazić, jak to się robiło przed pojawieniem się i ewolucją telefonii komórkowej oraz różnymi rodzajami najczęściej używanych połączeń internetowych. Na początku lat 90. w Hiszpanii ludzie wiedzieli, że będą transmitować w telewizji Uciekał się do recenzowania publikacji, takich jak Teleprograma i tym podobne.

Jednak pewnego dnia pojawił się teletekst i wszystko zmienił. Telewizja nadal nadawała na żywo, ale pilot z jednym przyciskiem, telewizja stała się oknem na wiadomości dnia, wyniki i klasyfikację piłki nożnej, koszykówki i motoryzacji, prognozę pogody i wiele więcej. Nie trzeba było podłączać telewizora do niczego.

Jeśli to było zgodne z teletekstem, jak wam mówiliśmy, znaliście to, patrząc na to kolorowe przyciski na pilocie, możesz uzyskać dostęp do tej bezpłatnej usługi informacyjnej za pośrednictwem kabla antenowego.

dzień piłki nożnej w telegazecie

Prawda jest taka, że ​​praktycznie wszystkie telewizory, które mamy dzisiaj w domu są kompatybilne z tym językiem i wielu uważa, że ​​jest to poprzednik Internetu, choć oczywiście znacznie wolniejszy w działaniu. Ponadto ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że szukając informacji na temat teletekstu tve, teletekstu antena 3, teletekstu telecinco, teletekstu canal plus lub teletekstu la sexta, znajdziesz informacje o każdym z tych kanałów.

Telegazeta TVE

W rzeczywistości, zanim telegazeta została ostatecznie przyjęta w Hiszpanii, La2, ostatecznie TVE2, uruchomiła programy na kilka godzin dziennie, w których mogliśmy zobaczyć różne zrzuty ekranu tego typu języka. I tak na początku obserwowaliśmy, jaka będzie pogoda następnego dnia, a za kilka sekund, jakie były najważniejsze wiadomości ze sceny krajowej czy międzynarodowej.

Ponadto należy wiedzieć, że telegazeta Podzielony jest na poziomy od 1 do 5 w zależności od rodzaju obsługiwanych funkcji i znaków, oprócz innych cech, takich jak rozdzielczość, głębia kolorów itp.

Nawet w krajach takich jak Hiszpania, gdzie został przyjęty dopiero w 1988 roku, wiele osób cierpiało na problemy ze słuchem korzystali z telegazety aby móc dowiedzieć się więcej o tym, co dzieje się na ich telewizorach.

Krótko mówiąc, chociaż telegazeta stała się już nieco przestarzała, jest to język, który bardzo pomógł programistów głównych kanałów które widzimy dzisiaj przez ogromną ilość czasu.

dołącz do naszego kanału telegram