Skip to content

Publiczna sieć Wi-Fi: jakie są zagrożenia i niebezpieczeństwa związane z połączeniem się z nią?

11 de kwiecień de 2021

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o tym, jakie są zagrożenia i niebezpieczeństwa związane z połączeniem z publiczną siecią Wi-Fi? Zanim zaczniemy temat, zobaczymy krótkie wprowadzenie lepiej zrozumieć, o czym mówimy w tym artykule. Kiedy mówimy o Wi-Fi, mamy na myśli technologię, która pozwala nam bezprzewodowo mieć internet na różnych urządzeniach elektronicznych.

Aby skorzystać z tej technologii, Konieczne jest posiadanie routera, z którym połączymy wszystkie posiadane przez nas urządzenia. Kolejnym urządzeniem, którego będziemy potrzebować, jest modem, który przetwarza sygnały analogowe na cyfrowe, a następnie przesyła je do routera, kończąc cykl wysyłając wszystkie te dane do naszego urządzenia. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się urządzenia, które służą jako modem i router, pomagając nam oszczędzać pieniądze.

Kolejnym ważnym punktem do zrozumienia Wi-Fi są sieci. Każdy modem i router mają inną sieć Wi-Fi, która ma inne cechy niż pozostałe, albo jego prędkość, dostęp do internetu, usługa internetowa itp.

Większość tych sieci ma hasło, które ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa urządzeń i zapobieżenie spowolnieniu Internetu. Niektóre z tych sieci są publiczne, ale może przynieść nam pewne ryzyko.

Biorąc pod uwagę tę kontekstualizację, możemy zagłębić się w problem, który nas dzisiaj niepokoi. Zobaczymy zagrożenia, na jakie jesteśmy narażeni podczas łączenia się z publiczną siecią Wi-Fi, aby ostatecznie wyjaśnić kilka wskazówek, jak zmniejszyć lub uniknąć tego ryzyka, zawsze preferując możliwość zmiany tej sieci publicznej na prywatną.

Jakie są zagrożenia i niebezpieczeństwa związane z połączeniem się z publiczną siecią Wi-Fi?

Jak wyjaśniliśmy powyżej, istnieją prywatne sieci Wi-Fi, które mają hasło do połączenia, podczas gdy publiczne sieci Wi-Fi nie mają żadnego hasła, bycie dostępnym dla każdego, kto chce korzystać z tego internetu za darmo.

Dzięki ich bezpłatnemu dostępowi publiczne sieci Wi-Fi stanowią zagrożenie dla każdego, kto korzysta z siecimając ich dużą różnorodność. Następnie poznamy niektóre z tych zagrożeń, które przedstawiamy podczas łączenia się z publicznymi sieciami Wi-Fi, wyjaśniając każde z tych zagrożeń.

  1. Najczęstszym zagrożeniem jest kradzież danych. Nasze dane narażone są na ryzyko popełnienia przez osobę trzecią, która Możesz z nimi wykonać dowolne działania naruszające nasze bezpieczeństwo. W niektórych przypadkach, w zależności od naszego bezpieczeństwa lub informacji, które dostarczyliśmy za pomocą publicznej sieci Wi-Fi, może dojść do kradzieży danych bankowych o najwyższym znaczeniu.
  2. W publicznych sieciach Wi-Fi mamy inny duży problem, jakim jest zainfekowanie urządzenia jakimś złośliwym oprogramowaniem. Do najczęstszych złośliwych programów podczas przeglądania Internetu w ogóle należy oprogramowanie ransomware. Korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi stwarza zwykle większe ryzyko dla tych, którzy z nich korzystają, ze względu na ich podatność
  3. Monitorowanie i przechowywanie wbrew naszej woli. Ponieważ nasze połączenie z publiczną siecią Wi-Fi jest przechwytywane, istnieje ryzyko, że wszystkie podejmowane przez nas działania są zagrożone, co znacznie wpływa na naszą prywatność.

Oto niektóre z zagrożeń, które przedstawiamy podczas łączenia się z publiczną siecią Wi-Fi, które może doprowadzić do wielkiej tragedii, jeśli nie zostanie powstrzymane. Na szczęście poniżej zobaczymy, jak unikać i ograniczać ryzyko, jakie publiczne sieci Wi-Fi stwarzają dla naszych urządzeń elektronicznych.

telefon w nawigacji

Jak zmniejszyć lub uniknąć ryzyka związanego z połączeniem z publiczną siecią Wi-Fi?

Widzieliśmy już ryzyko, jakie mamy podczas łączenia się z publiczną siecią Wi-Fi, ale nie możemy zakończyć tego artykułu bez wcześniejszego podania wskazówki, dzięki którym możemy zmniejszyć to ryzyko. Następnie przedstawimy niektóre z najważniejszych dla dobrej ochrony w publicznych sieciach Wi-Fi.

  1. Najbardziej podstawową rzeczą, jaką możemy zrobić, aby się chronić, jest unikaj przeglądania witryn bankowych lub witryn internetowych o dużym znaczeniu dla nas. W ten sposób trudno będzie zlokalizować nasze dane. Krok dalej to wylogowanie się z dowolnej aplikacji lub strony za pomocą hasła.
  2. Korzystanie z VPN może pomóc nam wzmocnić nasze bezpieczeństwo online, obsługujące publiczne połączenia Wi-Fi, a nawet ogólnie internet.
  3. Wreszcie, musimy wyłączyć nasze Wi-Fi poza domem, dezaktywując automatyczne połączenie, aby zapobiec automatycznemu łączeniu się naszego urządzenia z publicznym połączeniem Wi-Fi.

dołącz do naszego kanału telegram