Wtedy zobaczymy jakie są różnice między WordPress.com a WordPress.org Który z tych dwóch jest tego wart? Szczegółowo odpowiemy na to pytanie w tym artykule.
WordPress to potężny CMS, który jest obecnie używany w zdecydowanej większości witryn internetowych, do tworzenia stron internetowych z WordPressem, a może do tworzenia forum. Oznacza to, że można go stworzyć między innymi z prostego bloga do sklepu internetowego.
Możliwości są naprawdę nieskończone, a dzięki zdecydowanej większości motywów, ale także wtyczek, możesz uzyskać naprawdę rozbudowane witryny, które w wielu przypadkach nawet nie wydają się być stworzone za pomocą WordPress.
Ale są dwa rodzaje CMS: wordpress.com i wordpress.org Jaka jest różnica między nimi? Który mi pasuje? Dzisiaj szczegółowo omówimy ten temat.
Główne różnice między WordPress.com a WordPress.org
Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrozumieć, jest to, że chociaż oba są używane do tworzenia bloga. Oba działają zupełnie inaczej.
Z WordPress.com możesz stworzyć bloga bez wiele więcej. Jedyne, co będziesz musiał zrobić, to zarejestruj się i zacznij konfigurować wszystko, na przykład rejestrację nowej domeny. Gdy skończysz, możesz rozpocząć tworzenie treści dla swojego nowego bloga. Z drugiej strony WordPress.org jest oprogramowaniem typu open source, które po zainstalowaniu działa tak samo jak WordPress.com, ale zapewnia znacznie większą swobodę.
WordPress.org umożliwia nam pobranie CMS lub menedżera treści na naszym własnym hostingu. Jest to niewątpliwie znacznie bardziej skomplikowane, ale mamy ogromną liczbę motywów i wtyczek, które nie tylko dodają różne style i funkcje. Ale również pozwala nam manipulować pozycjonowaniem strony, optymalizacją pod kątem wyszukiwarek.
Z wersji „.com” możemy stworzyć witrynę w taki sam sposób, jak robimy to z Bloggerem, chociaż ta ostatnia daje nam większą swobodę. Ponieważ będziemy mieć domino w stylu myname.wordpress.com, zobaczysz reklamy z samego WordPress.com, przestrzeń jest dość ograniczona i nie możesz dodać własnej reklamy.
Zamiast tego, jeśli zdecydujesz się zainstalować WordPress.org na własnym hostingu, cena jest dość tania, pozwala nam tworzyć dużą liczbę blogów, korzystać z własnych domen, dodawać reklamy i tworzyć treści, które chcemy, bez żadnych ograniczeń, w zależności od zakontraktowanego hostingu.
WordPress.com vs. WordPress.org
Główna różnica polega na tym, że w wersji .com Nie możesz zainstalować zbyt wielu wtyczek, chyba że zdecydujesz się zapłacić za plan, który może wynosić prawie 25 USD miesięcznie lub 300 rocznie. W ten sposób możesz zainstalować dowolne rozszerzenia, a także motywy.
Wolni użytkownicy nie będą mogli dodawać rozszerzeń, a motywy są dość ograniczone pod tym względem. Oznacza to, że dla tych, którzy chcą mieć osobistego bloga bez zbytniego komplikowania życia. Wybór WordPress.com to najlepsza opcja.
Jeśli jednak chcesz mieć większą elastyczność w każdym znaczeniu tego słowa. Ideałem jest zainstalowanie oprogramowania na własnym hostingu, na którym możesz robić praktycznie to, co chcesz.
Ponadto, instalując ją na własnym hostingu, witryna jest naprawdę Twoja i nie należy do żadnej firmy. W wersji .org możesz zainstalować dziesiątki tysięcy wtyczek i motywów bez żadnych ograniczeń. Będziesz mieć 100% kontrolę nad wszystkim, co dzieje się w Twojej witrynie.
Z kolei należy pamiętać, że instalacja WordPressa na hostingu nie jest wcale skomplikowana. Wiele usług hostingowych ma narzędzia do automatyzacji wszystkiego, dzięki czemu kilkoma kliknięciami można bezproblemowo zainstalować CMS.
Dlatego jeśli chcesz zrobić poważnego bloga i uczynić go naprawdę swoim. W takim razie zalecamy zainstalowanie go na hostingu, nie jest to wcale skomplikowane. Jeśli chcesz założyć osobisty blog i dowiedzieć się nieco, jak działają podstawowe narzędzia tego CMS, najlepszym rozwiązaniem jest WordPress.com.