Skip to content

Jak zrobić bootowalny dysk USB w systemie Windows 10 z Rufus – łatwa metoda

14 de grudzień de 2021

Windows 10 ma wiele funkcji, które pozwalają go znacznie poprawić doświadczenie, które przeżywają użytkownicy. System stworzony przez Microsoft niesie ze sobą funkcję, która umożliwia użytkownikom uruchamianie pamięci USB do użycia podczas uruchamiania systemu.

Aby uruchomić pamięć USB i użyć jej jako klucza naprawczego w systemie Windows 10, potrzebujesz programu o nazwie „Rufus”. Wkrótce pokażemy, jak uruchomić pamięć USB za pomocą Rufus i jakie są zagrożenia związane z używaniem tego typu klucza. Ponadto pokaże się również jak utworzyć USB, aby uruchomić system Windows 10.

Jakie ryzyko może mieć twój komputer podczas tworzenia bootowalnego USB z Rufusem?

Kiedy dana osoba ucieka się do uruchamiania pamięci USB, aby użyć jej jako klucza naprawy systemu Windows 10, oznacza to, że Twój system jest uszkodzony. Z powodu wielu błędów system Windows 10 czasami ulega uszkodzeniu podczas uruchamiania, co nie pozwala na korzystanie z komputera lub przeglądanie plików osobistych.

W takich sytuacjach jedyne, co można zrobić, to uruchomić pamięć USB z systemem operacyjnym Windows 10, aby naprawa systemu komputerowego lub jeśli nie, aby go ponownie zainstalować. Teraz musisz wiedzieć, jaka jest różnica między zmianą systemu a jego naprawą.

Naprawa systemu składa się z kreatora, który próbuje znaleźć błędy, które przedstawiasz Oprogramowanie Windows 10 a następnie je naprawia. Dobrą rzeczą w tej naprawie jest to, że nie stracisz żadnych plików przechowywanych na komputerze.

Ponowna instalacja systemu polega na usunięciu bieżącego oprogramowania z komputera, usunięciu programów, wszystkich plików osobistych i zainstaluj system od podstaw. Dobrą rzeczą w tym jest to, że masz do swojej dyspozycji, aby zainstalować system taki jak Windows 11.

Jakie jest główne wymaganie, aby utworzyć bootowalny USB na twoim komputerze?

Aby utworzyć rozruchową pamięć USB do naprawy komputera, potrzebujesz kilku rzeczy, potrzebujesz obrazu ISO, który zamierzasz nagrać, pamięci USB o pojemności 4 lub 8 GB i dowolnej wersji programu „Rufus”. To są główne wymagania stworzyć bootowalny USB w Twoim komputerze.

Spośród wszystkich tych wymagań można powiedzieć, że najbardziej potrzebny jest plik ISO. Gdy już masz ten plik, reszta będzie łatwa do zdobycia. Oprócz każdej z wymienionych wcześniej rzeczy, jest jeszcze jedna rzecz, której musisz przestrzegać:

dysk twardy do kopii zapasowej

Utwórz kopię zapasową ważnych plików

Kopia zapasowa plików jest bardzo ważna podczas instalacji zupełnie nowego systemu. Chociaż oczywiście, jeśli obecny system twojego komputera jest całkowicie zły i nie można go nawet uruchomić, nic nie można uratować. To jedyna sytuacja, w której nie byłoby nic do odparcia.

Po utworzeniu kopii zapasowej wszystkiego musisz przejść do instalacji nowego systemu. Jednak do tego musisz najpierw zobaczyć jak stworzyć bootowalny usb.

Jaką procedurę należy wykonać, aby utworzyć rozruchowy dysk USB w systemie Windows 10?

Dokonanie rozruchowego USB w celu zainstalowania systemu Windows 10 lub jego naprawy jest niezwykle proste. Jeśli masz już wszystko, czym są wymagania, które zostały wymienione Wcześniej po prostu zwróć uwagę na proces:

  1. Pobierz Rufus na jego oficjalnej stronie.
  2. Następnie uruchom program.
  3. Podłącz pamięć USB do komputera.
  4. Teraz wybierz obraz ISO, który chcesz nagrać na pamięć USB.
  5. Następnie wybierz pamięć USB, na której zostanie nagrane to ISO.
  6. Ostatnią rzeczą byłoby kliknięcie „Start” i poczekanie, aż program całkowicie wypali ten plik ISO.

To wszystko, co należy zrobić, aby utworzyć bootowalny USB. Jeśli kiedykolwiek będziesz potrzebować uruchom plik ISO inny niż Windows 10, wystarczy pobrać inny plik ISO i wybrać go, jak pokazano w powyższym procesie.

okna 10 szt.

Przy okazji należy zauważyć, że aby przyspieszyć prędkość wypalania ISO na dyskach USB, musisz spróbować zainstalować go na swoim komputerze najnowsza wersja rufusa. W miarę upływu czasu twórca tego programu wypuszcza nowszą wersję programu z ulepszeniami w jego działaniu.

Dlaczego nie możesz pomyślnie utworzyć rozruchowego USB na swoim komputerze?

Jeśli masz problemy z utworzeniem rozruchowej pamięci USB, mogło to wynikać z wielu powodów. Może USB zostało odłączone podczas spalania ISO i dlatego że USB nie został pomyślnie utworzony aby uruchomić system Windows 10.

Aby uniknąć tego typu rzeczy, musisz pozostawić komputer w stabilnym miejscu, gdzie nikt go nie dotknie. Idealnym miejscem będzie karczma lub stolik. Poza tym czasami pojawia się problem ze względu na plik ISO.

Jeśli jest to plik ISO, nie będziesz mieć innego niż pobierz plik ponownie i nawet nie modyfikować nazwy, aby plik nie został uszkodzony. Pliki ISO są bardzo delikatne, dlatego jeśli masz któryś z nich, nie powinieneś zmieniać nawet nazwy, którą przynosi po pobraniu.