Skip to content

Jak zmienić zasilacz mojego komputera? – Krok po kroku

7 de luty de 2022

Zasilacz lub źródło zasilania to ten, który jest odpowiedzialny za przekształcenie prąd przemienny w jednym lub również w kilku prądach stałych. Odpowiada za zasilanie wszystkich obwodów elektrycznych, które składają się na urządzenie. Bardzo często zdarza się, że tego typu urządzenie ulega awarii lub ulega uszkodzeniu i wymaga wymiany. Będąc urządzeniem, które obsługuje energię elektryczną i ma tendencję do zużywania się materiałów, ma zwykle długi okres użytkowania.

Jak sprawdzić, czy nowy zasilacz jest zgodny z komputerem?

Zasilanie to taki, który ma funkcję dystrybucji energii elektrycznej który wchodzi z kabla zasilającego, przekształca tę energię elektryczną i rozprowadza ją, dzięki czemu nasz komputer działa. Jeśli masz wątpliwości co do jakości zasilaczy, które są sprzedawane w Twoim mieście, udzielą Ci referencji w tym samym miejscu, w którym są sprzedawane.

Kiedy zmieniamy tak istotną część naszego komputera, jak zasilacz, musimy wiedzieć, jaki zasilacz ma lub miał nasz komputer. Istnieją jednak pewne cechy, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o zasilanie naszego komputera, takie jak:

  1. Kształt: Podobnie jak płyta główna, a także obudowy do komputerów, zasilacze można sklasyfikować według form. Zgodność tego można zobaczyć po drodze. Najpopularniejszym formatem zasilacza jest ATX o wymiarach 140 x 150 x 85 mm
  2. Podejście jakościowe, a nie ilość: Ta sekcja będzie w dużej mierze zależeć od rodzaju posiadanego komputera, ponieważ jeśli zasilacz jest przeznaczony do zwykłego komputera biurowego, nie będziesz potrzebować źródła o mocy większej niż 400 watów dobrej jakości. Sprzęt multimedialny będzie potrzebował około 500 watów, a komputer do gier będzie potrzebował od 800 do 1200 watów w zależności od tej samej konfiguracji komputera.
  3. System chłodzenia: wysokiej jakości wentylator wewnętrzny będzie idealny, aby twój zasilacz działał dobrze.

dobrze rozprowadzona energia elektryczna

W jaki sposób należy przygotować komputer do zmiany zasilacza?

Będąc podstawową częścią komputera, z pewnością nie jest to prosta procedura zmiany zasilania komputera. Nie jest to jednak niemożliwe i możesz to zrobić sam. bez konieczności wizyty u technika. Zaleca się, aby zmienić zasilacz komputera, należy wziąć pod uwagę jego wymagania, można go kupić online za pośrednictwem Amazon.

przewody zasilające

Musisz wziąć pod uwagę kable zasilające, lokalizując je na płycie głównej komputera i ostatecznie odłączając je wszystkie. Istnieje kilka kabli zasilających i musisz wiedzieć, jak je podłączyć, aby uniknąć dalszego uszkodzenia sprzętu.

Całkowite wyłączenie komputera

  1. Przed zmianą zasilacza lub zrobieniem czegokolwiek wewnątrz komputera, musisz: wyłącz zasilanie komputera, zapobiegnie to porażeniu prądem, chociaż jest to mało prawdopodobne. Zapobiegnie to również uszkodzeniu komputera przez zwarcie.
  2. Obudowa komputera musi być prawidłowo otwarta, to znaczy części, które są odpowiedzialne za zakrycie elementów komputera. Pokrywy te są zwykle utrzymywane na miejscu za pomocą specjalnych śrub, którymi należy również manipulować za pomocą śrubokrętów lub specjalnych narzędzi. Złe obliczenia lub złe użycie tych narzędzi może być bardziej szkodliwe dla komputera.

Jakie kroki należy wykonać, aby poprawnie zmienić czcionkę?

Aby poprawnie i skutecznie zmienić zasilacz komputera, musisz najpierw poznać jego części i ogólnie, czym jest zasilacz, i nie popełniać błędów. Teraz, aby dokonać zmiany, musisz wykonać szereg kroków, które zostaną przedstawione poniżej:

  1. Odłącz wszystkie kable zasilające: Na płycie głównej będziesz mógł zlokalizować główny kabel, który jest również nazywany kablem ATX. Może to być 20+4 pin i umożliwia rozdzielenie czterech dodatkowych przewodów. Po prostu zostanie zwolniony poprzez jednoczesne naciśnięcie bocznych zaczepów mocujących.
  2. Przewód 12V: Po odłączeniu kabla ATX, kabel wtórny zostanie następnie odłączony, którego funkcją jest dostarczenie dodatkowego 12 V do sprzętu.
  3. Zwolnij źródło: Standardowo fontanna mocowana jest na 4 śruby, po ich odkręceniu fontannę można bez problemu zdjąć.
  4. Usuń stary i włóż nowy: Po zwolnieniu źródła należy je usunąć, a następnie umieścić nowe w tej samej pozycji co drugie, ponieważ są one z góry określone przez kształt śrub. Podczas wkręcania należy to zrobić dobrze, ale bez forsowania.

Sprawdź, czy zasilacz jest prawidłowo podłączony i zainstalowany

Jak sprawdzić, czy zasilanie komputera jest prawidłowo podłączone?

W przyszłości należy wziąć pod uwagę, że wykonywanie konserwacji technicznej i czyszczenie zasilacza komputera przedłuży żywotność urządzenia. Po podłączeniu komputera można zrobić zworkę z rozłożonym klipsem, z kablem ATX między zielonym pinem a dowolnym czarnym pinem. W rezultacie, jeśli masz prąd szczątkowy, wentylatory będą się kręcić przez kilka sekund.

Co zrobić, jeśli komputer się nie włącza?

Po wykonaniu wszystkich połączeń należy sprawdzić, czy kable są prawidłowo podłączone, we właściwych miejscach i czy złącze zasilania jest również podłączone, jeśli problem będzie się powtarzał, skonsultuj się z wyspecjalizowanym technikiem.

dołącz do naszego kanału telegram