Skip to content

Jak zaszyfrować dysk za pomocą VeraCrypt – zaszyfrowane foldery

31 de styczeń de 2022

Ochrona informacji jest pilną potrzebą w obliczu niezliczonych ukrytych zagrożeń, które kryją się w sieciach komputerowych. Najlepszym sposobem na to jest szyfrowanie folderów za pomocą nieprzeniknionych algorytmów. uczyć się jak zaszyfrować dysk za pomocą VeraCrypt i chroń swoje dane najlepszym narzędziem ochrony.

Chociaż istnieje kilka aplikacji, które mogą szyfrować dysk twardy, karty pamięci i poszczególne foldery. Żaden z nich nie ma zaawansowanego poziomu bezpieczeństwa, jaki posiadają algorytmy VeraCrypt. Ponadto jest bardzo łatwy w użyciu na komputerach z systemem Windows i Mac, więc każdy może tworzyć nie do zdobycia zaszyfrowane dyski za pomocą kilku kliknięć.

Jakie są kroki, aby utworzyć zaszyfrowany wolumin w aplikacji VeraCrypt?

Szyfrowanie lub szyfrowanie danych to bardzo ważny krok, aby zawartość Twoich folderów była bezpieczna. Zapewnia to warstwę ochrony plików, która uniemożliwia wprowadzanie danych bez niestandardowego uwierzytelnienia, takiego jak hasło lub karta inteligentna. Konieczne jest posiadanie zaawansowane narzędzie do szyfrowania aby chronić Twoje dane.

VeraCrypt jest najskuteczniejszym darmowym narzędziem ze wszystkich, ponieważ oferuje algorytmy szyfrowania zdolne do powstrzymania praktycznie każdego rodzaju ataku komputerowego. Ponadto ma kreator ułatwiający tworzenie zaszyfrowanych woluminów, niezależnie od tego, czy chcesz zaszyfrować partycję na dysku twardym, pamięci USB lub określonym folderze.

W ten sposób wystarczy wybrać fragment, który chcesz zaszyfrować, przypisać hasło dostępu i program zajmie się resztą. Po zakończeniu procesu nikt nie będzie mógł otworzyć zawartości zaszyfrowanej partycji bez poświadczeń dostępu. Ma nawet tryb awaryjny, który uniemożliwia odczytanie plików po wprowadzeniu fałszywego hasła.

Aby skorzystać ze wszystkich funkcji tego narzędzia, pobierz VeraCrypt z jego oficjalnej strony internetowej. Po zainstalowaniu go na komputerze możesz go użyć do utworzenia zaszyfrowanego woluminu swoich folderów lub dysków. Poznaj kroki, aby wykonać to zadanie z komputerów Windows i Mac.

Korzystanie z aplikacji VeraCrypt na komputerze

Otwórz VeraCrypt i naciśnij przycisk „Utwórz głośność”. Następnie otworzy się nowe okno, w którym można skonfigurować cały proces tworzenia zaszyfrowanego woluminu. Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to zaznaczyć rodzaj woluminu. Możesz wybrać jedną z dwóch opcji w zależności od poziomu wiedzy komputerowej.

Następną rzeczą będzie określenie lokalizacji, w której będzie miał zaszyfrowany wolumin i rozmiaru, jaki może zajmować. Wybierz preferowany algorytm szyfrowania; jeśli nie wiesz nic o algorytmach, możesz przejść do AES. W drugiej warstwie szyfrowania zaleca się stosowanie SHA-512. Wreszcie będziesz mógł sformatować wolumin i zaszyfrować go.

Z VeraCrypt na MacOS

Proces jest dość podobny w systemach macOS. W interfejsie VeraCrypt używasz opcji „Utwórz wolumin”, po czym musisz postępować zgodnie z instrukcjami kreatora, aby zakończyć proces szyfrowania w zależności od typu szyfrowania, które chcesz wykonać (folderu lub całego dysku) . Możesz użyć normalnego lub ukrytego szyfrowania, który posiada specjalne ubezpieczenie na wypadek awarii.

algorytm szyfrowania veracrypt mac

Plik szyfrowania musi znajdować się w folderze lub dysku, który zamierzasz zaszyfrować, ale pamiętaj, że jeśli wybierzesz istniejącą ścieżkę, cała zawartość tego pliku zostanie usunięta podczas formatowania. Po ustawieniu hasła i formatu możesz zwiększyć poziom bezpieczeństwa, szybko przesuwając kursor.

Gdzie znajdują się już zaszyfrowane foldery w aplikacji VeraCrypt?

Używając VeraCrypt będziesz mógł łatwo szyfrować foldery i pliki. Aby jednak otworzyć zaszyfrowane ścieżki, będziesz potrzebować aplikacji VeraCrypt. W ten sposób nikt inny nie będzie mógł uzyskać dostępu do zaszyfrowanych folderów bez znajomości hasła dostępu i wprowadzenia go bezpośrednio do programu szyfrującego. To dodaje protokół bezpieczeństwa do twoich plików.

Aby uzyskać dostęp do swoich danych po ich zaszyfrowaniu, musisz wrócić do głównego interfejsu aplikacji i wybrać zaszyfrowany dysk lub folder. Następnie wybierz jeden z wolnych wirtualnych dysków i naciśnij opcję „Zamontuj”. Natychmiast zaszyfrowana przestrzeń zostanie odblokowana, abyś mógł swobodnie eksplorować i modyfikować.

Kliknij ścieżkę wirtualnego dysku, a uzyskasz dostęp do zawartości zaszyfrowanego folderu. Kiedy skończysz z niego korzystać, musisz pamiętać, aby ponownie aktywować ochronę. W przeciwnym razie plik zostanie odblokowany i każdy będzie mógł ręcznie uzyskać dostęp do jego zawartości z Twojego komputera. W związku z tym, upewnij się, że odmontowałeś wirtualny dysk.

szyfrowany dysk mac veracrypt

W lewym dolnym rogu VeraCrypt znajdziesz opcję przeznaczoną do tego celu. Po kliknięciu tam będziesz mógł zamknąć aplikację. Zasadniczo będzie to przypominać wyjęcie kluczyka z pojazdu, gdy go nie używasz. To samo dotyczy pamięci USB zaszyfrowanych za pomocą VeraCrypt.

Dlaczego nie możesz poprawnie utworzyć zaszyfrowanego dysku w VeraCrypt i co robić?

Chociaż proces jest w zasadzie dość prosty do przeprowadzenia, nie wolny od potencjalnych błędów. Istnieje kilka czynników, które mogą utrudnić szyfrowanie dysku za pomocą VeraCrypt, każdy z nich jest rozwiązywany inną metodą. Aby wiedzieć, które rozwiązanie zastosować, musisz zidentyfikować przyczynę problemu, który przerywa tworzenie woluminu.

Główną przyczyną błędów podczas szyfrowania dysku jest to, że utrzymujesz uruchomione aplikacje, które wykorzystują część przydzieloną do nowego woluminu. Innymi słowy, program działający w tle blokuje ten sektor dysku lub mieć go w użyciu. Rozwiązanie jest dość proste: zidentyfikuj aplikację i zamknij ją.

Antywirusy to programy, które mają uprawnienia do wprowadzania zmian w plikach, więc może być konieczne wyłączenie ich w celu utworzenia zaszyfrowanego woluminu. Jeśli nie możesz zidentyfikować roota i zamknąć programu, odwiedź stronę zarządzania dyskami, aby zmień literę dysku, który chcesz zaszyfrować. Powinno to rozłączyć połączone procesy działające w tle.

Może to być również błąd podczas konfiguracji rozmiaru woluminu. tak przydzielona przestrzeń jest bardzo mała, nie można utworzyć zaszyfrowanego woluminu.

dołącz do naszego kanału telegram