Internet otworzył drzwi dla wielu możliwości, ale niestety również ułatwił dostęp szkodliwego oprogramowania do komputerów wielu osób. Trudno jest uniknąć tego powszechnego zagrożenia podczas przeglądania, więc spędzanie wielu godzin na usuwaniu złośliwego oprogramowania z komputera jest normalne. uczyć się jak usunąć złośliwe oprogramowanie z komputera?.
Bez względu na to, jakie złośliwe oprogramowanie infekuje Twój komputer, istnieje kilka sposobów, aby: zidentyfikować je, eliminuj je i zapobiegaj nowym infekcjom. W tym celu ważne jest, aby znać różne rodzaje złośliwego oprogramowania, które istnieją i jak działają. Im więcej wiesz o tych zagrożeniach komputerowych, tym lepiej możesz chronić swój komputer.
Ile rodzajów złośliwego oprogramowania może zainfekować Twój system komputerowy?
Obecnie istnieje powszechna świadomość istnienia malware, złośliwego oprogramowania, które infiltruje twój komputer i powoduje różne szkody. Jednak niewielu zna dogłębnie szeroką gamę złośliwego oprogramowania. I chodzi o to, że chociaż powszechnie nazywa się je „wirusami”, są inni klasy złośliwego oprogramowania.
Niektóre mogą wyłączyć komputer, inne kradną dane osobowe, a są takie, które zapełniają komputer irytującymi reklamami. Znajomość ich wszystkich jest niezbędna, aby skutecznie z nimi walczyć, ponieważ każdy ma inny mechanizm. Odkryj rodzaje istniejącego złośliwego oprogramowania, aby móc się przed nimi chronić.
Wirusy komputerowe
Powszechnie znane jako „wirusy”, jest to najbardziej rozpowszechnione złośliwe oprogramowanie. Motywem jest łatwość, z jaką się rozprzestrzenia przez systemy komputerowe, będąc w stanie zainfekować komputer i wszystkie podłączone do niego dyski wymienne. Stamtąd ukuto termin „wirus”, aby zidentyfikować go jako szybko rozprzestrzeniające się złośliwe oprogramowanie.
Działa cicho i modyfikuje zachowanie komputera, ponieważ jest do tego zaprogramowany, co czyni go dość wszechstronnym złośliwym oprogramowaniem. Ukrywa się pod pozorem legalnego pliku, aby uzyskać dostęp do komputera, po czym zaczyna uszkodzone pliki systemowe na zniszczenie całkowicie tak, jak się rozprzestrzenia.
Trojany i robaki
Trojany to kolejny rodzaj złośliwego oprogramowania, które nieumyślnie infiltruje komputery. Różni się od wirusa, ponieważ sam się nie rozprzestrzenia, ale jego jedyną funkcją jest: narażaj swoją obronę dzięki czemu komputer jest podatny na bardziej agresywne złośliwe oprogramowanie, które kradnie Twoje dane osobowe i wysyła je do swojego programisty.
Z drugiej strony robaki są eksperci w niezauważonym rozprzestrzenianiu się. Osiągają to dzięki swojej niewidoczności dla użytkownika. W przeciwieństwie do innych rodzajów złośliwego oprogramowania nie powodują zauważalnych szkód, więc pozostają niezauważone. Jednak wykorzystują dane sieciowe komputera do agresywnego rozprzestrzeniania się za pośrednictwem dowolnego dostępnego adresu.
Rootkity i backdoory
Mówiąc o najniebezpieczniejszym typie złośliwego oprogramowania, nie można pominąć rootkitów. Są to złośliwe kody, które są prawie niewidoczne dla tradycyjnych środków bezpieczeństwa. Charakteryzują się tym, że są grupami złośliwego oprogramowania, a nie pojedynczymi kodami, dlatego są znacznie bardziej szkodliwe i trudniejsze do usunięcia, a nawet wykrycia.
Po zainfekowaniu systemu zaczynają działać w sposób podobny do trojanów, otwierając tylne drzwi lub tylne drzwi, przez które przyznaj zdalny dostęp do swojego komputera. W zależności od stopnia szkodliwości rootkita, może on mieć pełny dostęp do Twoich informacji, a nawet dokonywać modyfikacji poprzez zdalne przejęcie kontroli nad komputerem.
adware i spyware
Nie wszystkie wirusy mają szkodliwe skutki; niektórzy po prostu się tym zajmują nęka Twój system irytującymi reklamami. Tym właśnie jest adware, jedno z najczęstszych złośliwych programów w sieci, ponieważ jest zawarte w plikach instalacyjnych wielu legalnych programów. Usunięcie adware z komputera może być uciążliwe.
W rzeczywistości niektórzy klasyfikują go jako klasę oprogramowania szpiegującego, czyli złośliwego oprogramowania stworzonego w tym celu potajemnie zbierać informacje. W przeciwieństwie do trojanów, jego intencją jest zdobycie dogłębnej wiedzy na temat wirtualnego zachowania użytkownika, aby później sprzedać go administratorom reklam internetowych.
Jak rozpoznać, jaki rodzaj wirusa infekuje Twój komputer?
Na podstawie zachowania każdego złośliwego oprogramowania możesz dowiedzieć się, jaki rodzaj wirusa zainfekował Twój komputer. Niektóre generują łatwe do zauważenia objawy, takie jak nieprawidłowe działanie lub nadmierne spowolnienie, a także usługi zużywające niezwykłą ilość pamięci.
Jednak najdokładniejszym sposobem określenia, z czym się zmagasz, jest nosząc narzędzie do wykrywania i analizy złośliwego oprogramowania. Nie wszystkie są równie skuteczne przeciwko wirusom, które ewoluują i dostosowują się do tradycyjnych środków zaradczych, dlatego potrzebny jest niezawodny program. Aby zidentyfikować zagrożenia, pobierz i zainstaluj Malwarebytes.
Jak wygląda proces całkowitego usunięcia złośliwego oprogramowania z komputera?
Jeśli masz zaktualizowany program antywirusowy, usunięcie złośliwego oprogramowania z komputera nie będzie trudne. Wystarczy przeprowadzić głębokie skanowanie i skonfigurować program, aby usunąć wszystkie znalezione zagrożenia. Większość z tych narzędzi działa automatycznie i pozwala zaoszczędzić wiele kłopotów.
Jednak możliwe jest również usunięcie złośliwego oprogramowania bez programu antywirusowego, wykonując ręczne czyszczenie. Systemy Windows mają narzędzia, których możesz użyć do usuń wszelkie podejrzane programy. Jednak nie są one w stanie samodzielnie wykryć wirusa, więc musisz zidentyfikować źródło problemu, aby usunąć go ręcznie.
Co możesz zrobić, aby zapobiec ponownemu zainfekowaniu komputera przez złośliwe oprogramowanie?
Ze względu na szybkość, z jaką złośliwe oprogramowanie ewoluuje i uczy się pokonywać bariery ochrony komputera, zapobieganie nowym infekcjom jest złożonym zadaniem. Aby sobie z tym poradzić, najważniejsze jest, aby wszystkie zabezpieczenia antywirusowe były aktywne, a baza danych aktualizowana.
Unikaj interakcji z podejrzanymi reklamami, zwodniczymi witrynami i programami oferującymi niechciane wtyczki podczas instalacji. W ten sposób zminimalizujesz prawdopodobieństwo ponownego zainfekowania komputera jakimkolwiek złośliwym oprogramowaniem.