Skip to content

Jak skonfigurować pasek zadań w systemie Windows 10 — kompletny samouczek

12 de sierpień de 2021

Windows 10 jest jak dotąd najnowszym oficjalnym systemem operacyjnym firmy Microsoft, który przyniósł wiele zmian w interfejsie użytkownika, a także wiele nowych opcji i funkcji, które z biegiem czasu zmieniały się i ulepszały dzięki ciągłym aktualizacjom.

W tym poście opowiemy o jednym z najważniejszych narzędzi, jeśli chodzi o zarządzanie zadaniami, które wykonujemy jednocześnie w naszym systemie, a właściwie wszystkie systemy operacyjne zawierają to narzędzie w jego interfejsie, z tego, co do tej pory uważamy za istotne, odnosimy się do paska zadań.

Do czego służy pasek zadań na komputerach z systemem Windows 10?

Pasek zadań ma istotne narzędzie do wygodniejszego zarządzania naszym systemem, dzięki niemu możemy zarządzać aplikacjami, które uruchamiamy jednocześnie w naszym systemie, a nawet możemy mieć dostęp do te zadania, które działają w tle, możemy tu również zobaczyć powiadomienia i stan naszego systemu.

Jednym z elementów znajdujących się na pasku zadań jest menu startowe, które po wyświetleniu pozwoli nam uzyskać dostęp do wszystkich aplikacji, które zainstalowaliśmy w naszym systemie. Składa się również z paska szybkiego uruchamiania, w którym możemy zobaczyć skróty do aplikacji, które konfigurujemy, aby się tutaj pojawiały, Windows domyślnie dodaje niektóre aplikacje.

W tym obszarze też widzimy miniatury okien które zminimalizowaliśmy, abyśmy mogli łatwo je zlokalizować i uzyskać do nich dostęp, gdy tego potrzebujemy.

Wreszcie po prawej stronie paska zadań mamy obszar powiadomień lub zasobnik systemowy, w tym obszarze wyświetlane są powiadomienia o stanie aplikacji działających w tle. Widzimy ikony niektórych aplikacji, a jeśli je naciśniemy, możemy zobaczyć, co komunikują w związku z aplikacją, której odpowiadają.

Obszar powiadomień zawiera sekcję przeznaczoną do wyświetlania daty, godziny, kalendarza, stanu połączenia sieciowego, pogody, dźwięku i w niektórych wersjach systemu Windows 10 menedżer powiadomień skonfigurować te, które chcemy zachować, a których nie jesteśmy zainteresowani posiadaniem w tym obszarze.

Jakie są korzyści z posiadania aplikacji na pasku zadań komputera?

Największą korzyścią, jaką daje nam ten pasek zintegrowany z naszym systemem, jest możliwość szybkiego i zorganizowanego dysponowania dużą liczbą aplikacji, powiadomień i dostępów bez konieczności nawigowania po wszystkich oknach i kategoriach naszego systemu operacyjnego czego szukamy. Więc możemy mieć informacje zorganizowane tak, że stąd możemy mieć kontrolę i monitoring kluczowych aspektów naszego systemu. Możemy również dostosować go do własnych upodobań, dodając i usuwając elementy, aby zoptymalizować korzyści, jakie możemy uzyskać z interfejsu naszego systemu.

korzyści z używania paska zadań

Jak mogę dodać nowy program do paska zadań mojego komputera?

Jak wspomnieliśmy, pasek zadań Windows jest w pełni konfigurowalny, możemy dodawać i usuwać elementy i pliki, aby mieć do nich szybki dostęp z paska, więc wyjaśnimy proces do naśladowania aby dodać aplikacje i pliki.

Aplikacja

Zasadniczo mamy na to dwa sposobyJednym z nich jest zlokalizowanie skrótu aplikacji, którą chcemy dodać do paska zadań i kliknięcie go prawym przyciskiem myszy i wybranie z rozwijanego menu opcji „Przypnij do paska zadań”.

Innym sposobem jest kliknięcie skrótu aplikacji i bez jego zwalniania ”Przeciągnij to„i upuść go na pasku zadań, w ten sposób zostanie zintegrowany z barem i masz do niego dostęp.

Plik

Zakotwiczenie folderu lub pliku jest niezwykle proste, wystarczy ustawić się nad plikiem, aby go zakotwiczyć i kursorem myszy wybrać go, nie zwalniając prawego przycisku myszy, przeciągnąć go nad wolnym obszarem paska zadań, aż zobaczysz małe powiadomienie, że mówi „Przypnij do paska zadańs ”, kiedy zobaczysz to powiadomienie, upuść plik i voila, zostanie on przypięty do paska zadań i będziesz mógł go zobaczyć przez cały czas, aby uzyskać do niego dostęp. Proces z folderami twoich osobistych plików jest dokładnie taki sam, możesz dodać te, których potrzebujesz.

dodaj pliki i programy do paska zadań

Zaleca się jednak, aby nie przeładowywać paska zadań niepotrzebnymi aplikacjami i plikami, ponieważ im więcej elementów zarządza pasek, tym bardziej zużywa on pamięć wirtualną, a to zmniejszy wydajność innych uruchomionych aplikacji lub procesów oraz możemy doświadczyć trochę niestabilności w naszym systemie operacyjnym, dlatego zaleca się posiadanie niezbędnych elementów na pasku zadań.

Jakie inne konfiguracje możemy wykonać na pasku zadań Windows?

Istnieje kilka opcji, które mamy pod ręką, aby zmienić konfigurację i dostosować pasek zadań naszego systemu, teraz Przejdziemy do opowiedzenia o 3 najczęściej używanych dzięki czemu możesz je przetestować i zoptymalizować ten ważny obszar swojego systemu.

Dostosuj kolor

Dostosowanie koloru paska zadań jest bardzo proste, musisz najpierw przejść do startu systemu, a następnie wpisać „Ustawienie„i wybierz opcję”Personalizacja„, a następnie poszukaj w menu po lewej stronie sekcji”Zabarwienie„, wejdź tam i wybierz opcję”Kolor„, a następnie wybierz”Spersonalizowane”.

Bardzo ważnym krokiem jest wybierz tryb „Ciemny” w sekcji „Tryb domyślny Windows„, ponieważ w przeciwnym razie nie pozwoli nam to zmienić koloru paska. Idziemy w dół i wybieramy jeden z kolorów z pokazanej nam palety, możemy również wybrać”Niestandardowy kolor„, z którego możesz wybrać jednolity kolor, a nawet jeśli obsługujesz terminy, wybierz szesnastkowy kod kolorów, jeśli klikniesz”Więcej„, na koniec wybierz kolor i naciśnij przycisk Akceptuj.

ustawienia paska zadań

Aby zastosować kolor należy wybrać opcję „Start, pasek zadań i centrum aktywności ”, ponieważ system Windows zarządza tymi trzema elementami jako jednym.

Pozostaje tylko zaakceptuj i zastosuj wprowadzone zmiany i będziesz mógł zobaczyć, jak pasek zadań przyjmuje właśnie wybrany kolor, a także kolor tła początku i centrum aktywności, aby połączyć kolor między tymi trzema elementami.

Zmień przezroczystość

Jest to bardzo pożądany efekt przez użytkowników systemu Windows 10, ponieważ efekt przezroczystości w połączeniu z kolorem związanym z tłem pulpitu, którego używasz może sprawić, że Twój interfejs będzie wyglądał bardzo efektownie i niepowtarzalnie, więc powiemy Ci, jakie kroki musisz wykonać, aby zastosować ten efekt na pasku zadań.

Przede wszystkim powinieneś udać się do „Początek„a potem do sekcji”Ustawienie„, to musisz przejść do kategorii”Personalizacja” i szukaj „Zabarwienie„W menu po lewej, a następnie po prawej stronie znajdź sekcję”Efekty przejrzystości„i tutaj możesz dodać lub usunąć przezroczystość na pasku zadań, jeśli przesuniesz kontrolkę do pozycji”Aktywowany„Kolejnym elementem, do którego można zastosować przezroczystość, jest menu startowe.

ustaw przezroczystość w pasku zadań

Zarządzaj wieloma wyświetlaczami

Z paska zadań można również zarządzać różnymi ekranami lub w tym przypadku „Pulpitami”, aby lepiej uporządkować informacje, a nawet zarządzać każdym pulpitem jako innym profilem za pomocą ikon, skrótów, kolorów paska i każdy z elementów w spersonalizowany sposób zgodnie z przeznaczeniem, jakie zamierzasz mu nadać.

Aby utworzyć kilka pulpitów, musisz kliknąć przycisk „Widok zadań„, zostanie wyświetlony interfejs aktualnie uruchomionych zadań i musisz kliknąć”Nowy pulpit„, możesz spersonalizować nazwę pulpitu czymś związanym z działalnością, którą zamierzasz w nim rozwijać, następnie wybierz to i zobaczysz, że będziesz mieć nowy pulpit bez otwartych aplikacji, otwieraj tylko te aplikacje, których zamierzasz używać na tym pulpicie, zgodnie z aktywnością, którą zamierzasz rozwijać.

Jeśli chcesz przełączać się między jednym pulpitem a drugim, kliknij ponownie.Widok zadań„i możesz wybrać pulpit, na którym chcesz kontynuować swoje działania.