Skip to content

Jak się dowiedzieć, czy mój telefon komórkowy jest szpiegowany przez program lub przez aparat i jak tego uniknąć

18 de marzec de 2023

W ostatnich miesiącach słowo „szpiegostwo” zapanował w mediach.

W rzeczywistości napędzany przez podejrzenia o szpiegostworząd Stanów Zjednoczonych zakazał firmom z tego kraju prowadzenia jakichkolwiek operacji handlowych z jakąkolwiek chińską firmą, nawiązując do tego, że Huawei (azjatycki gigant telefonii komórkowej i jedna z najważniejszych firm w tym kraju) współpracuje z chińskim rządem w celu szpiegowania na obywateli korzystających z telefonów produkowanych przez tę markę.

Niewątpliwie wielu z nas martwi się, słysząc takie wiadomości, a nawet prowokujące zbiorowy alarmizm. Z tego powodu możesz się zastanawiać: czy szpiegują mnie przez moją komórkę?Jak to robią? Czy mogę się dowiedzieć?Czy moje aplikacje mogą być narażone na szpiegostwo? czy mogę tego uniknąć?

Być może obawiasz się, że twoje sieci społecznościowe i e-maile są hakowane, więc nadszedł czas, aby podjąć minimalne środki bezpieczeństwa, aby chronić konta e-mail i sieci społecznościowe, z których korzystasz za pośrednictwem telefonu komórkowego

W tym artykule odpowiemy na te pytania. Ale najpierw przeanalizujmy krótko pochodzenie tego, co zostało skatalogowane jako „najstarszy zawód świata”.

Ewolucja szpiegostwa

sztuka szpiegowania to nie jest coś nowego. Ostatnie znaleziska potwierdziły, że w Mezopotamii w latach 3000 p.n.e. Sargon I z Acad stworzył siatkę szpiegowską z miejscowymi kupcami, którzy dostarczyli mu cennych informacji o terytoriach, które chciał podbić. To doprowadziło go do kontrolowania znacznej części terytorium między Morzem Śródziemnym a Zatoką Perską.

W przeszłości najpowszechniejszymi technikami szpiegowskimi były infiltracja i penetracja. Na przestrzeni wieków technologia ewoluowała, a wraz z nią sposoby szpiegowania. W XX wieku, wraz z zimną wojną, podwójni szpiedzy stali się powszechni. A obecnie cyfryzacja informacji dała początek nowemu sposobowi dostępu do prywatnych danych: On Cyber ​​szpiegostwo.

Szpiegostwo pośrednie

Szczerze mówiąc, w dzisiejszych czasach każdy szpieguje każdego w taki czy inny sposób; nikt nie jest zbawiony. Aby zacytować przypadek, duże firmy, takie jak Facebook czy Google, zbierają informacje i dane osobowe każdego ze swoich użytkowników, aby zapewnić nam bardziej spersonalizowane doświadczenie; moglibyśmy to nazwać szpiegostwo pośrednie. I nie jest to żadną tajemnicą, bo w regulaminach swoich produktów bardzo wyraźnie to eksponują. Ale bądźmy szczerzy nikt z nas nie czytał tej umowy.

Bezpośrednie szpiegostwo

Z drugiej strony, RZUT Jest uważana za największą sieć szpiegostwa i przechwytywania danych elektronicznych w historii. Ten „narzędzie w walce z terroryzmem” Został opracowany przez Australię, Kanadę, Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię i Nową Zelandię po wydarzeniach z 11 września 2001 roku i przypuszczalnie przechwytuje ponad 3 miliardy komunikatów dziennie. To jest bezpośrednie szpiegostwo.

Więc tak czy siak, wszyscy nas szpiegują przez telefony komórkowe.

Czy powinno nas to martwić? Nie, chyba że prowadzisz działania sprzeczne z prawem, bo w rzeczywistości rozmowy, które prowadzimy ty i ja, przeciętny obywatel, są zupełnie banalne dla koalicji rządowych, które nas szpiegują.

Teraz powinniśmy się martwić, że nasze dane osobowe (takie jak nasz dowód osobisty lub dane bankowe) wpadną w ręce organizacji przestępczych lub złośliwych ludzi, lub może się zdarzyć, że bliska Ci osoba jest tą, która szpiegostwo, jak na przykład twój były partner.

Jak szpiegują cię za pośrednictwem telefonu komórkowego

Krótko mówiąc, osoba może uzyskać dostęp do twoich danych osobowych poprzez oprogramowanie lub sprzęt. Jeśli tak, mówimy, że Twój telefon to „przebite”.

sprawdź telefon szpiegowski

Osoba trzecia może osadzić w telefonie element sprzętowy (taki jak ukryty mikrofon). Aby to zrobić, musiałby wziąć twój telefon, zainstalować część, a następnie zwrócić ci go bez zauważenia. W ten sposób może słuchać i/lub przechwytywać połączenia, które wykonujesz i/lub odbierasz na telefonie komórkowym. Robienie tego na telefonie komórkowym jest bardziej skomplikowane niż na telefonie komórkowym telefon stacjonarny.

Z tego powodu najczęstszym sposobem na to jest oprogramowanie, które sam zintegrować z telefonem Nie zdając sobie z tego sprawy, kiedy otwierasz wiadomość e-mail lub pobierasz aplikację, która wydaje się nieszkodliwa, ale jest zakodowana za pomocą wirusa trojańskiego, na szczęście istnieją różne sposoby ochrony telefonu komórkowego i wyeliminowania wirusa, który pojawia się na Androidzie.

W ten sposób, nawet jeśli pozostaje nieaktywny, telefon wysyłałby informacje do innych urządzeń lub zdalne aktywowanie zarówno mikrofonu, jak i kamery, co jest powszechną praktyką zwaną roving bug.

Możesz stwierdzić, czy jesteś szpiegowany

Ponieważ złośliwe oprogramowanie lub sprzęt stale uruchamia procesy w tle, jedną z oznak, że Twój telefon został zhakowany, jest to, że zaczynasz zauważać, że żywotność baterii znacznie się zmniejszyła. Mimo to należy pamiętać ile lat ma twój telefon i sposób, w jaki go używasz, ponieważ żywotność baterii zmniejsza się wraz z użytkowaniem.

Kolejnym znakiem jest to, że urządzenie jest nienormalnie się przegrzewaćnawet jeśli nie jest używany.

Z drugiej strony w naszych telefonach mamy ukryte menu, dzięki którym możemy wiedzieć, czy interweniowano w naszym telefonie komórkowym. Dla nich otwórz klawiaturę. Następny:

  1. Marka *#dwadzieścia jeden# a następnie naciśnij połączenie. Zostanie wyświetlone menu, które pokaże, czy urządzenie aktywowało przekazywanie połączeń. Na niezmienionym urządzeniu wszystkie opcje powinny wskazywać „bez odchyleń”. W przeciwnym razie jest to znak, że Twoje dane są przekierowywane na inne urządzenia.
  2. Marka *#62# a następnie naciśnij połączenie. To menu pokazuje, na jaki numer przekierowywane są nieodebrane połączenia. Nie bądź zaniepokojony jeśli pojawi się numer Ty operator albo tak nie pojawia się żaden numer. Teraz, jeśli pokazuje ci liczbę, która nie wieszoznacza, że ​​osoba trzecia ma dostęp do Twoich danych.

Jak zapobiegać szpiegowaniu telefonu komórkowego

Nasze zalecenia to:

  1. Nie pozwól ludziom, którym nie ufasz mieć dostęp do telefonu od dłuższego czasu nawet nie zablokowany (chyba że to zaufany serwis techniczny).

chroń się przed szpiegowaniem telefonu

  1. Unikaj pobierania treści o wątpliwym pochodzeniu, takich jak aplikacje spoza Sklepu Play, lub otwieraj linki w wiadomościach e-mail, których nie wiesz, do której strony Cię kierują.
  2. Od czasu do czasu skanuj swoje urządzenie dobrym oprogramowaniem antywirusowym, aby je usunąć Cwszelkie możliwe zagrożenie, zastrzegając istnienie dużej listy najlepszych darmowych programów antywirusowych dla telefonów z systemem Android

Krótko mówiąc, nie zezwalaj organizacjom przestępczym ani złośliwym osobom na dostęp do twoich danych. Dzięki temu artykułowi możesz teraz wiedzieć, czy szpiegują Cię za pośrednictwem telefonu komórkowego, tak jak mogłoby to być robi i jak tego uniknąć. Nauczyłeś się też trochę historii.

dołącz do naszego kanału telegram