Skip to content

Jak przekonwertować ISO na rozruchowy USB na moim komputerze? – Pełny samouczek

11 de styczeń de 2022

Kiedy się pojawią poważne problemy z systemem operacyjnym że masz lub chcesz zainstalować go od podstaw na swoim komputerze, dobrym rozwiązaniem jest utworzenie rozruchowego USB, który zawiera plik ISO żądanego systemu operacyjnego, innymi słowy, utworzenie rozruchowego USB. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, abyś mógł to zrobić sam.

Jak nagrać ISO na USB w systemie Windows?

Pliki ISO są identyczną kopią napędu optycznego, wiele lat temu zyskały sławę dzięki klonowaniu filmów lub programy na DVD, lub gry z poprzednich formatów PSX lub PSD. Pojawiły się bardzo dobre programy do uruchamiania, z biegiem czasu funkcje te zostały zapomniane, ponieważ są uważane za przestarzałe.

Jednak w określonych przypadkach jest to nadal bardzo przydatne, w rzeczywistości Microsoft ze swojej oficjalnej strony internetowej włączył opcję pobierania obrazu ISO systemu operacyjnego Windows za pomocą narzędzia Media Creation Tool.Aby nagrać to ISO na USB, wystarczy wejdź na oficjalną stronę Windows USB / DVD Download Tool, wybierz język, pobierz i zainstaluj plik.

Jaki nośnik danych dać?

Teraz, gdy masz to narzędzie, nadszedł czas, abyś nauczył się każdego z niezbędnych kroków, abyś mógł je poprawnie wykonać:

  1. Wybierz plik ISO które właśnie pobrałeś.
  2. Wybierz typ nośnika danych, w tym przypadku wybierz urządzenie USB.
  3. Włóż klucz USBTutaj wybierz jednostkę, którą wybrałeś, nie może być ona mniejsza niż 4 GB ani mieć ochrony przed zapisem, uważaj, że wszystkie zawarte w niej pliki zostaną z niej usunięte.
  4. Zacząć kopiowaćPo ukończeniu 100% będziesz miał bootowalny USB gotowy do użycia.

Jak użyć Rufusa do stworzenia bootowalnego USB?

Rufus to alternatywne narzędzie pozwalające na kopiowanie lub usuwanie kopii na urządzeniu, jego główną zaletą jest to, że jest dość lekkie, nie jest wymagany instalatorTylko z plikiem .exe będziesz mógł korzystać z jego funkcji.

Aby przekonwertować pamięć USB na dysk startowy za pomocą Rufusa, procedura jest bardzo prosta i wyjaśnimy to poniżej:

  • Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to pobierz program i otwórz go.
  • Gdy znajdziesz się w interfejsie Rufusa, musisz podłączyć pamięć USB do komputeraW ten sposób program automatycznie rozpozna go jako urządzenie, na którym będzie pracował.
  • Aby uniknąć niezgodności, w sekcji „Typ partycji i systemu docelowego” wybierz „Typ partycji MBR dla systemu BIOS lub UEFI”. Możesz również zmienić nazwę pendrive’a w sekcji „Nowa etykieta”.
  • W opcjach formatowania sprawdź, czy zaznaczone są „Szybkie formatowanie”, „Dodaj rozszerzone etykiety i ikony” oraz „Utwórz dysk rozruchowy za pomocą”, w przypadku tego ostatniego wybierz z listy na prawym obrazie ISO i klikając ikonę dysku, wybierz plik ISO zamierzasz skopiować na USB.
  • Teraz wystarczy kliknąć start, poczekać na zakończenie procedury i pendrive będzie gotowy do użycia.

pendrive podłączony do laptopa

Jakie masz alternatywy dla Rufusa, aby przekonwertować rozruch ISO na USB?

Istnieją różne programy, które umożliwiają tworzenie pamięci rozruchowej, chociaż Rufus jest jednym z najbardziej kompletnych i funkcjonalnych, pozostawiamy ci dwie alternatywy, których możesz używać w ten sam sposób:

Narzędzie instalacyjne systemu Windows 10

Windows 10 umożliwia tworzenie nośnika startowego z pominięciem zapisu pliku ISOZamiast tego jest bezpośrednio pobierany i przechowywany na dysku USB. Aby to zrobić, musisz uzyskać oficjalne oprogramowanie z tego linku: https://www.microsoft.com/es-es/software-download/windows10%20 i uruchomić je.

Po zaakceptowaniu regulaminu wybierasz opcję „utwórz nośnik instalacyjny”. Postępuj zgodnie z procesem, ustawiając język, edycję i architekturę. Wybierz sposób użycia „Pamięć USB” (musi mieć co najmniej 8 GB), wybierz pendrive i kliknij Dalej, aby rozpocząć pobieranie (Może to potrwać kilka godzin), gdy osiągnie 100% będziesz miał załadowany dysk rozruchowy z systemem Windows 10.

UNetbootin

Ta aplikacja ze swojej strony umożliwia tworzenie bootowalnego USB, nie tylko z urządzeń Windows, ale także z GNU/Linux lub macOS. Możesz pobrać plik ISO do przesłania bezpośrednio z tej aplikacji lub wybrać ten, który wcześniej pobrałeś. Jego użycie jest dość intuicyjne i można je pobrać z oficjalnej strony UNetbootin.

W zależności od Twoich potrzeb i zasobów, możesz wybrać ten, który najbardziej Ci odpowiada a tym samym rozwiąż problemy z systemem operacyjnym lub zaktualizuj do nowszego.