Skip to content

Różnice między kilobajtem (KB), megabajtem (MB), gigabajtem (GB), terabajtem (TB), petabajtem (PT)

4 de październik de 2023

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaka jest różnica między megabajtem, gigabajtem, terabajtem i petabajtem a Czy chcesz bliżej poznać te terminy komputerowe?? W ten sposób dotarłeś do idealnego artykułu, aby wyjaśnić wszystkie swoje wątpliwości dotyczące tego interesującego tematu, który jest obecny w naszym codziennym życiu, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Ile razy widzieliśmy te terminy lub jednostki przechowywania w wielu miejscach, nie wiedząc, co one oznaczają? Z pewnością widziałeś je odzwierciedlone na urządzeniach pamięci masowej, filmach, zdjęciach, kartach pamięci, dyskach twardych i nie tylko. Wszystkie są jednostkami mierzącymi przestrzeń zajmowaną przez pliki oraz miejsce do ich przechowywania, w odniesieniu do wspólnego punktu, „bajtu”. Służą do wyliczenia rzeczywistej wartości plików, z których korzystamy na co dzień, aby użytkownicy nieobeznani z tym tematem mogli łatwo sklasyfikować wagę naszych plików.

Służą także do obliczania jakości Internetu, którym zarządzamy w odniesieniu do prędkość dostępu, jaką posiada.

Chociaż warto zauważyć, że jest to częściej używane w przypadku stacjonarnego Internetu na komputerze. W telefonach komórkowych częściej używa się terminów 3G, 4G i 5G klasyfikować prędkości i różne charakterystyki mobilnego Internetu.

Zamierzamy zająć się ich definicjami i wyjaśnić Ci Który z nich ma największą pojemność.

Co to jest megabajt, gigabajt, terabajt i petabajt

Cóż, pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że niezależnie od tego, czy mówimy o megabajcie, gigabajcie, terabajcie czy petabajcie, we wszystkich przypadkach, jak wskazuje nazwa, Mówimy o jednostkach miary opartych na bajtach. Odpowiadają za wskazanie dostępnych, zajętych jednostek pamięci czy rozmiaru plików, z którymi pracujemy.

Jeśli chcielibyśmy go przeskalować, aby był bardziej graficzny, możemy ustalić regułę. Biorąc pod uwagę jego wagę i porządkując go według wartości, moglibyśmy wyrazić to w ten sposób:

Exabajt > Petabajt > Terabajt > Gigabajt > Megabajt > Kilobajt > Bajt

Z kolei bajt składa się z ośmiu bitów, chociaż to jest rzadko używany lub brany pod uwagę regularnie na stole.

Innym szczególnym szczegółem pomiaru tych jednostek jest to, że tutaj mnożenia Nie są robione na ilość 1000, ale na ilość 1024. Oznacza to, że 1024 GB to 1 TB, 1024 TB to PB itp. Znajomość tej konkretnej liczby pozwala nam samodzielnie obliczyć powierzchnię magazynową, którą dysponujemy.

Jest to bardzo pomocne, jeśli chcesz zwolnić miejsce na dysku twardym, ponieważ w ten sposób możesz mieć pomysł na przestrzeń, którą chcesz zwolnić i ile ważą pliki, które w nim masz. Myśląc w ten sposób i biorąc pod uwagę mnożenie, możesz przyspieszyć ten proces.

gb mg tb pb różnice

Ile waży megabajt, gigabajt, terabajt i petabajt?

Wszystkie te szczegóły, o których wspomnieliśmy powyżej, są w tym kontekście bardzo ważne Świat komputerów rozwija się bardzo szybkoi że czasami zdarza się, że mówimy o środkach, które wydają nam się gigantyczne.

Prawda jest taka, że ​​za każdym razem, gdy zamierzasz kupić nowy produkt komputerowy, musisz zachować szczególną ostrożność a, jeśli mówisz o tych terminach, ponieważ jeśli pomylisz je, możesz mieć kłopoty. Jak widzieliście wcześniej, różnica między każdym z nich wynosi ponad 1000 do 1, więc powinieneś być tego świadomy.

Poza tym, chociaż tutaj skupiliśmy się szczególnie na niektórych takich koncepcjach, nie możemy stracić z oczu faktu, że W dzisiejszych komputerach używane są głównie GB i TB.więc trudno ci konfrontować się z innymi.

Jest prawdopodobne, że w niedalekiej przyszłości gruźlica zacznie być dla nas trochę za mała., dając miejsce PB i prawie eliminując GB. Konieczność powiększenia przestrzeni dyskowej ze względu na wiele zadań, które wykonujemy zarówno na naszych komputerach, jak i telefonach komórkowych.

Co jeszcze chciałbyś wiedzieć, gdy mówimy o megabajcie, gigabajcie, terabajcie lub petabajcie?

Czy te informacje okazały się dla Ciebie przydatne? Jeśli tak, możesz zostawić pytania lub sugestie w komentarzach. Chętnie to przeczytamy!:

dołącz do naszego kanału telegram