Skip to content

Jak korzystać z ARRAYFORMULA z Arkuszy Google? – Użyj tej samej formuły w całym rzędzie

12 de wrzesień de 2021

Arkusze kalkulacyjne to niesamowita rewolucja, która pomogła usystematyzować, uporządkować i przetworzyć duże ilości danych z różnych sektorów we wszystkich usługach, z których korzystamy w naszej codziennej działalności.

Chociaż system wykorzystania par excellence do tej pracy to zwykle Microsoft Excel, obecnie możemy uzyskać dostęp do innych darmowych alternatyw z równie ciekawymi funkcjami.

Jeśli potrzebujemy skorzystać z podstawowych narzędzi Excela i nie chcemy go pozyskiwać, możemy mieć dostęp do opcji takich jak Arkusze Google, który działa jak arkusz kalkulacyjny z potrzebnymi gadżetami, w których jest szeroki zestaw formuł.

Aby w pełni wykorzystać te funkcje, musimy dobrze wiedzieć, jak działają te formuły i jak je poprawnie zastosować, zaczynając od podstawowych formuł, które dają nam dostęp do funkcji, które oszczędzają nam dużo pracy, tak jest w przypadku formuły „ARRAYFORMULA, co pozwoli nam automatycznie przeciągać formuły do ​​innych komórek.

W tym artykule postaramy się wyjaśnić jak poprawnie aplikować „FORMULA TABLICY” oraz najczęstsze przypadki, w których zostanie przedstawione jego zastosowanie.

Jak zastosować formułę do całej kolumny?

Kiedy pracujemy z dowolnym rodzajem obliczeń lub formuł w arkuszach kalkulacyjnych, często okazuje się, że musimy organizować dane rozproszone w długich kolumnach, co sprawia, że wykonanie obliczeń dla każdej komórki może być żmudną pracą.

Powszechną metodą unikania kopiowania komórki formuły po komórce jest przeciągnij formułę na koniec kolumny, ale ten proces też jest powolny, więc najszybszą opcją jest użycie formuły ARRAYFORMULA, która przy prostym użyciu polecenia pozwoli nam automatycznie przeciągnąć całą formułę przez kolumnę.

Jak kopiować i wklejać formuły w Arkuszach Google?

ARRAYFORMULA to tablica lub formuła tablicowa, który jest zapisany w komórce, ale może wyrażać wyniki w innych, dzięki czemu można go zastosować w następujących przypadkach:

Dla jednej siatki

W przypadku, w którym wystarczy skopiować pojedynczą formułę z jednej komórki do drugiej, używamy następującego polecenia: „= Formuła tablicy (A1)”. Gdzie A1 wyróżnia się jako komórka, z której chcemy wyodrębnić formułę, która może znajdować się w dowolnym miejscu arkusza kalkulacyjnego.

Ważne jest, aby to podkreślić ta funkcja nie ogranicza się tylko do kopiowania i wklejania szereg formuł z jednego miejsca do drugiego, ale da nam również możliwość wprowadzania zmian w argumencie formuły, takich jak wstawianie innych funkcji, takich jak WYSZUKAJ.PIONOWO, jak w poniższym przykładzie: „=ArrayFormula (WYSZUKAJ.PIONOWO (A1) )”

W ten sposób możemy znacznie uprościć procedurę wykonywania różnych obliczeń, unikając kłopotów z koniecznością ponownego kopiowania całej komórki, wystarczyłoby dodać niezbędną funkcję, a Arkusze Google zajmą się resztą.

Ponadto należy zauważyć, że w swoim argumencie ARRAYFORMULA mówi nam również: umożliwia wykonywanie obliczeń matematycznych na swojej argumentacji, ułatwienie naszej pracy.

Za całą kolumnę

Chociaż warto znać ten proces do replikowania komórek, jego prawdziwa użyteczność jest podświetlona podczas obsługi dużych ilości danych w kolumnach, dla których będziemy musieli zastosować formułę tylko w pierwszej komórce w następujący sposób: „= ArrayFormula (A1 : Ax ) „

Gdzie A1 reprezentuje pierwszą komórkę w kolumnie, a Ax reprezentuje ostatnią komórkęW ten sposób wystarczy wcisnąć enter i będziemy mogli zwizualizować jak obliczenia rozciągają się na całą kolumnę. Ponadto możemy również wykonywać operacje lub zmiany funkcji, jak pokazano na poniższym obrazku.

jak zastosować formułę tablicową na całej kolumnie

Dowiedz się, jak importować dane z innych dokumentów do Arkuszy Google

Innym aspektem, który zwykle jest ważny, jest to, jak pobierać lub udostępniać informacje z innych dokumentów Arkuszy Google, ponieważ często składają się one ze skomplikowanych obliczeń, których wykonanie zajmuje dużo czasu. Aby zaimportować je wszystkie do nowego dokumentu, użyjemy następującej formuły: „= IMPORTRANGE (« »,« »)”

Gdzie musimy umieścić w «URL>» adres, pod którym znajduje się arkusz kalkulacyjny do zaimportowania. Później umieścimy zakres komórek, które zamierzamy zaimportować w «», tak, aby był wyrażony w następujący sposób: „= IMPORTRANGE (« http://docs.google.com/spreadsheets/d/URL/to/spreadsheet/edit »,« A2: A27 »)”

Na koniec naciśniemy akceptuj i zobaczymy, jak błąd jest wyświetlany w komórkach, ten błąd pojawia się, ponieważ do uzyskania dostępu do dokumentu, który chcemy zaimportować, potrzebna jest uprzednia zgoda, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy komórki z błędem i wybrać „Zezwól na dostęp”.

dołącz do naszego kanału telegram