Skip to content

Jak importować pliki XML do arkusza kalkulacyjnego w OpenOffice

28 de luty de 2021

W tym artykule nauczymy Cię, jak to zrobić importować pliki XML w arkuszu kalkulacyjnym w OpenOffice przy użyciu aplikacji Calc. Najpierw jednak dowiedzmy się, jakie inne funkcje ma OpenOffice i jak najlepiej wykorzystać jego narzędzia.

OpenOffice Istnieje od co najmniej 20 lat i odnosi duże sukcesy, jeśli chodzi o oprogramowanie bezpłatne lub open source. Jest to pakiet biurowy alternatywny dla Microsoft Office, ponieważ ten ostatni nie jest dostępny dla wszystkich systemów operacyjnych, jednak istnieje możliwość konwersji dokumentu OpenOffice do Microsoft Word

Ich programy obejmują zarówno edytory tekstu, jak i pliki arkusz do wykonywania operacji. W następnym bloku porozmawiamy więcej o tych programach i jak z nich skorzystać.

Jakie aplikacje ma OpenOffice?

Na rynku dostępna jest szeroka gama pakietów biurowych, które dość dobrze dostosowują się do pakietu Microsoft Office, najczęściej używanego pakietu biurowego, który dominuje od dłuższego czasu. Nawet wiele z tych aplikacji jest podobnych do znanych między innymi Worda, Excela, PowerPointa Microsoft Office.

Na przykład OpenOffice Write to program alternatywa dla Microsoft Word Ma nawet moduł sprawdzania pisowni i gramatyki. Jest to edytor tekstu, który umożliwia pisanie i edycję informacji pisemnych. Działa bardzo dobrze od napisania prostej notatki po napisanie całej książki z zawartością, konspektami, indeksami i nie tylko.

OpenOffice Calc jest w tym przypadku alternatywą dla programu Microsoft Excel. Oprogramowanie w formie arkusza kalkulacyjnego do wykonywania operacji matematycznych. Podobny do tego i w tej samej kolejności pomysłów jest program OpenOffice Math. Jest to edytor formuł i równań, którego można używać w dokumentach tekstowych, arkuszach kalkulacyjnych, prezentacjach, a nawet rysunkach.

Posiada również OpenOffice Impress, który byłby alternatywą dla Microsoft PowerPoint. Służy do tworzenia i edycji slajdów lub prezentacji multimedialnych. A w nim jest kilka trybów edycji. Istnieje normalny, konspekt, sortownik notatek, broszur i slajdów, który możesz wybrać w zależności od rodzaju pracy, którą planujesz wykonać. Z drugiej strony możesz utworzyć lub utworzyć schemat organizacyjny w OpenOffice.

Oprócz tych, o których już wspomniano, są jeszcze co najmniej dwa: OpenOffice Draw i OpenOffice Base. W przypadku Draw pozwala na tworzenie od prostych diagramów lub szybkich szkiców, po dynamiczne ilustracje 3D i skomplikowany plan. Ponadto Draw umożliwia również komunikację za pomocą wykresów i diagramów.

A jeśli chodzi o Base, jest to menedżer bazy danych z w pełni funkcjonalnym interfejsem pulpitu. Pozwala to na pełną manipulację bazami danych, oprócz możliwości tworzenia i modyfikowania tabel, formularzy, zapytań i raportów.

Sukces tego darmowy pakiet biurowy open sourcePolega również na tym, że użytkownik ma pewną kontrolę nad ulepszeniami tego oprogramowania. Każdy ma możliwość komentowania i wyrażania swojej opinii, więc programiści bardzo uwzględniają opinię użytkownika, aby poprawić wrażenia.

Oprócz wszystkiego, co zostało powiedziane wcześniej na temat działania OpenOffice, należy zauważyć, że służy to również do importowania plików XML do obliczeń w OpenOffice. Co to za pliki i jak je zaimportować? Czytaj dalej następny blok.

Co to są pliki XML i jak zaimportować je do arkusza kalkulacyjnego w OpenOffice?

arkusz kalkulacyjny w OpenOffice na białym tle

XML to skrót od „Extensible Markup Language” i jest to język wieloplatformowy przeznaczony do przechowywania różnych typów danych. Można go nie tylko odczytać na poziomie użytkownika, jeśli jest utworzony w formacie danych tekstowych, ale jest również odczytywalny maszynowo, a zatem jest praktyczny do wykorzystania w usługach internetowych.

Ponieważ Układ XML opiera się głównie na prostocie, ogólności i łatwości użytkowania, jest używany na różnych stronach internetowych.

Teraz, jak zaimportować plik XML do arkusza kalkulacyjnego w OpenOffice? OpenOffice ma dwa różne programy zdolne do odczytywania tego typu plików w języku XML. Można to zrobić za pomocą OpenOffice Write lub OpenOffice Calc. Tutaj dowiesz się, jak to zrobić za pomocą Calc i musisz tylko postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

Uruchom program Calc i wybierz opcję „Otwarty” w menu „Plik”. Następnie wystarczy przejść między plikami na komputerze, wybrać plik XML i kliknąć „Otwórz”.