Skip to content

Jak działa Android SDK i jak go zainstalować — przewodnik krok po kroku

29 de lipiec de 2021

Obecnie istnieje wiele aplikacji i dodatków poprawiających wydajność naszego systemu Android, teraz możemy skorzystać z Android SDK, który to kompletna biblioteka narzędzi programistycznych wesprzeć tych, którzy chcą tworzyć własne aplikacje, zapoznać się z dokumentacją programistyczną lub posiadać dodatkowy wydajny emulator Androida.

Gdzie mogę znaleźć zestaw SDK Androida?

Zwykle po zainstalowaniu Android Studio domyślna ścieżka SDK to: C: Użytkownicy AppData Lokalny Android gdzie folder „AppData” jest ukryty przez system Windows, aby był widoczny, musisz włączyć opcję „Zobacz ukryte pliki”.

Pliki systemu Android

System plików Androida działa bardzo podobnie do systemu Windows, ale musimy użyć aplikacji, która pozwoli nam nawigować między tymi plikami aby móc je wizualizować i zarządzać nimi tak, jak sobie tego życzymy.

Obecnie wszystkie wersje systemu Android są dostarczane z własną przeglądarką plików lub można również korzystać z aplikacji zewnętrznej. Jedną z najpopularniejszych aplikacji do tego zadania jest EZ File Explorer – File Manager, który oferuje szeroką gamę narzędzi do zarządzania plikami w naszym systemie i przeglądania każdego z folderów.

Jaka jest najbardziej zalecana opcja pobrania Android SDK?

Chociaż obecnie istnieje wiele sposobów na uzyskanie systemu Android w celu aktywacji i korzystania z SDK, istnieje opcja, którą najbardziej polecamy ze względu na jej bezpieczeństwo i stabilność dla użytkowników, Andoid Studio.

Studio Android

Android Studio to tzw. IDE (zintegrowane środowisko programistyczne), to oficjalne środowisko do tworzenia aplikacji na Androida. W którym będziesz miał wszystkie narzędzia dla programistów oraz edytor kodu innego IDE, takiego jak IntelliJ IDEA, na którym oparty jest Android Studio.

Oprócz tego, że jest w stanie doskonale biegać Android SDKBędziesz mieć również do dyspozycji różnorodne narzędzia do kompilacji, narzędzia Lint, za pomocą których możesz zidentyfikować problemy z wydajnością w swoich aplikacjach oraz kompletny emulator Androida, który jest bardzo lekki i praktyczny, aby móc wykonywać wszelkiego rodzaju testy bez opuszczania środowiska.

korzystanie z Android Studio na laptopie

Jakie komponenty ma Android SDK?

Jak już wiemy, SDK dla Androida jest kompilacją narzędzia i biblioteki wspierające programistów którzy chcą programować swoje aplikacje w środowisku Android Studio, a do tego dostępne są następujące komponenty:

Emulator

Android SDK to potężny emulator urządzenia z Androidem, możesz stworzyć wirtualne urządzenie do testowania swoich aplikacji Bez konieczności kopiowania ich na fizyczne urządzenie, oprócz możliwości pełnego dostosowania, będziesz także mógł zobaczyć wszystkie katalogi, pliki i kod źródłowy, które składają się na emulator, więc jeśli masz niezbędną wiedzę programistyczną, możesz dostosować i zmodyfikuj emulator według własnych upodobań.

Jeśli z drugiej strony chcesz, aby dobry emulator Androida testował Twoje aplikacje tak, jakbyś robił to na urządzeniu fizycznym, z pewnością ten emulator zapewni Ci wszystko, czego potrzebujesz.

Narzędzia programistyczne

Będziesz miał również do swojej dyspozycji szereg narzędzi, które pomogą Twojemu projektowi nie mieć ograniczeń co do tego, co chcesz osiągnąć, ponieważ wszystkie te narzędzia skoncentrowane na interfejsie użytkownika i architekturze są bardzo kompletne i przydatne dla programistów. Jednym z najczęściej używanych zestawów narzędzi jest Android Jetpack, który: integruje ponad 70 bibliotek AndroidX.

Przykładowe projekty z kodami źródłowymi

Być może jedno z najbardziej przydatnych narzędzi dla tych, którzy zaczynają stawiać pierwsze kroki w świecie tworzenia aplikacji. Od tego środowiska pozwala na tworzenie nowych projektów z funkcjonalnego kodu źródłowego, byłoby to jak rozpoczęcie tworzenia aplikacji z szablonu, w którym będziemy mieli dostęp do całego jej kodu źródłowego i będziemy mogli zmieniać, podmieniać, usuwać lub dodawać wszystkie potrzebne nam linijki kodu, co zaoszczędzi wiele czasu, gdy programista nie musi pisać całego kodu, a jedynie go dostosowywać dzięki przykładowym projektom.

tworzyć nowe projekty z kodem źródłowym

Aby uzyskać dostęp do tych przykładów, musisz przejść do okna Menedżera SDK i spojrzeć na listę pakietów w każdym folderze API. Gdy zobaczysz folder oznaczony słowem API, rozwiń go i wybierz „Próbki dla SDK”

Biblioteki potrzebne do tworzenia aplikacji na Androida

Jak wspomnieliśmy, do tworzenia aplikacji na Androida dostępnych jest wiele bibliotek, jednym z nich jest Jetpack, który posiada bibliotekę kompatybilności o nazwie AndroidX, co więcej, wszystkie nowe biblioteki programistyczne, które pojawią się od teraz, będą zarządzane przez AndroidX, więc jeśli chcesz rozwijać swoją karierę jako programista aplikacji na Androida, powinieneś się z nimi zapoznać.

Biblioteki takie jak wsparcie-adnotacje, RecyklerWidok co jest bardzo przydatne, ponieważ pozwala używać widżetu, aby móc zarządzać listami, gdy są one bardzo długie, a także biblioteki Fragmet, która pomoże Ci używać fragmentów kodu na urządzeniach korzystających ze starych wersji Androida.

Jak skonfigurować Android SDK?

Jak widzieliśmy Android SDK jest niezbędny do tworzenia aplikacji Na wszystkich poziomach programowania, jeśli chcesz go aktywować, aby był dostępny, musisz mieć zainstalowane Android Studio i postępować zgodnie z instrukcjami aktywacji.

Studio Android

Po wejściu do Android Studio musisz kliknąć kartę „Narzędzia” a następnie w Menedżerze SDK. Tam zlokalizuj zakładkę „Platformy SDK” i wybierz opcję Android 12. Teraz w zakładce SDK Tools znajdź opcję SDK Build-Tools 31 i wybierz ją. Na koniec kliknij OK, a Android SKD zostanie tam zainstalowany.

Wpis Jak działa Android SDK i jak go zainstalować – przewodnik krok po kroku został po raz pierwszy opublikowany w Zobacz jak to się robi.

dołącz do naszego kanału telegram