Skip to content

Jak chronić moją kartę SIM i telefon komórkowy przed atakami wymiany karty SIM?

23 de marzec de 2022

Obecnie istnieją różne rodzaje ataków na naszą kartę SIM lub na nasz telefon, za pomocą którego mogą uzyskać nasze informacje. Dlatego musimy wiedzieć, jak działają, a przede wszystkim jak zapobiegać byciu ich ofiarami.

Z tego powodu, aby zobaczyć, jak to się robi, pokażemy rodzaje istniejących ataków, abyś wiedział, jak je zidentyfikować. Ważne jest, aby wiedzieć, jak postępować właściwie, aby nie wpaść w żadne z tych oszustw.

Czy mogę wiedzieć, czy padłem ofiarą zamiany kart SIM?

Możesz wiedzieć, czy jesteś ofiarą zamiany kart SIM, jeśli z jednej chwili na drugą, brak możliwości wykonywania połączeń lub korzystania z danych mobilnych. Może się tak zdarzyć z innych powodów, jednak jednym z najczęstszych jest zduplikowanie karty SIM.

Jeśli tak się stanie, musisz być czujny i działać szybko, ponieważ jeśli zajmuje to dużo czasu, może to dać oszustom czas na kradzież danych osobowych. Konieczne będzie natychmiastowe skontaktowanie się z bankami, aby powiadomić o tym, co się stało i zbadać, czy ktoś zażądał duplikatu karty SIM.

Jeśli jest pozytywny, powinieneś ostrzec, że to nie ty i poproś autoryzowanego agenta o zablokowanie karty SIM od razu. W ten sposób możesz zabezpieczyć swoje dane osobowe, które można za jej pośrednictwem uzyskać.

Jakie są najczęstsze rodzaje ataków na urządzenia?

Istnieją różne metody atakowania naszych urządzeń, które mają różne sposoby postępowania. Dlatego konieczna jest wiedza, jak je zidentyfikować i umieć im zapobiec, jeśli staniemy się ofiarą któregoś z nich.

wyłudzanie informacji

W tego typu ataku wykorzystuje się e-maile udające osoby, którym ofiara ufa, a tym samym uzyskać dane osobowe.

Metodą działania jest sprawienie, by osoba uwierzyła, że ​​prowadzi rozmowę z kimś, komu ufa, i manipuluje nią. Dzięki temu będzie robił rzeczy, których nie powinien, na przykład wysyłał dane osobowe.

Wymiana karty SIM

Ten atak na urządzenia jest jednym z najczęstszych i jest zdobycie zaufania ofiary w celu uzyskania danych osobowych. W ten sposób oszust zadzwoni do agenta telefonicznego danej osoby, aby podszył się pod osobę, prosząc o duplikat karty SIM.

Dlatego, kiedy udało mi się go zdobyć, będziesz miał dostęp do kont, które ma dana osoba, na których jako zabezpieczenie znajduje się Twój numer telefonu. Ten typ ataku jest zwykle najczęstszy i będziemy mogli go zrealizować, gdy znikąd nasza karta SIM nie zadziała. W takich przypadkach konieczne jest szybkie działanie, aby zapobiec wszelkim niedogodnościom.

chroń się przed atakami

nęcenie

Ten rodzaj ataku składa się z: zostaw atrakcyjną przynętę trudną do odrzucenia aby osoba upadła. Ogólnie jest to atak socjotechniczny, który ma na celu przyciągnięcie ludzi kuszącymi ofertami, które trudno odrzucić.

Przykładem może być znalezienie urządzenia pamięci masowej, które po podłączeniu do urządzenia ofiary aktywuje złośliwe oprogramowanie. W ten sposób zhakuje urządzenie danej osoby, aby uzyskać wszystkie jej dane osobowe, takie jak konta bankowe, i uzyskać informacje z naszych kart kredytowych.

Innym rodzajem przynęty jest używać stron internetowych lub linków z prowokacyjnymi informacjami, na przykład wygranie nagrody lub czegoś wartościowego. Kiedy osoba wejdzie w link, automatycznie wpuści wirusa, który zainfekuje urządzenie, aby wydobyć ważne informacje od ofiary.

Jak przeprowadzane jest oszustwo związane z zamianą karty SIM?

Oszustwo to jest jednym z najczęstszych i polega na zdobyciu zaufania ofiary w celu uzyskania danych osobowych. Mając te informacje, oszust zadzwoni do swojego agenta telefonicznego udając ofiarę, aby poprosić o duplikat karty SIM.

W ten sposób masz dostęp do swoich kont lub sieci społecznościowych logowanie za pomocą metody zabezpieczenia telefonu. Z tego powodu nie zaleca się kojarzenia naszego numeru telefonu z ważnymi kontami lub sieciami, zapobiegając w ten sposób tego typu oszustwom.

Jak zapobiec duplikowaniu mojej karty SIM

Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie karty SIM, metoda zapobiegania zawsze będzie właściwa. W ten sposób unikniemy w przyszłości problemów, takich jak utrata Twoich danych osobowych, co może zagrozić Twojemu bezpieczeństwu.

To podstawa zapobiegać wszelkim działaniom, które mogą naruszać Twoje dane osobowe takie jak konta bankowe, sieci społecznościowe, między innymi. Dlatego konieczne jest znalezienie odpowiedniej metody dla każdego przypadku.

chroń swoją kartę sim i telefon komórkowy przed atakami

Monitoruj rachunki bankowe

Zaleca się, aby nasze urządzenie mobilne nie było połączone z naszymi rachunkami bankowymi. lub zapisz ważne informacje. Jeśli zostaniemy zhakowani, będzie to bardzo łatwy sposób na dostęp do naszych kont bankowych i staniemy się ofiarą kradzieży. W każdym razie ważne jest, aby nie zapisywać danych osobowych na telefonie komórkowym, jeśli chcesz zapobiec którejkolwiek z tych sytuacji.

Unikaj sieci publicznych

Sieci publiczne są zwykle dużym problemem, ponieważ mają bardzo łatwy dostęp do naszych danych osobowych. W tych przypadkach zaleca się poszukać sieci VPN, która może chronić nasze informacje. Obecnie na rynku panuje wielka nieskończoność, dlatego warto skorzystać z jednego z naszych upodobań.

Zaktualizuj program antywirusowy

Posiadanie programu antywirusowego lub aktualizacja tego, który już posiadamy, jest niezbędne do zachowania bezpieczeństwa naszych danych. Opcje takie jak: Avast Antivirus and Security, AVG Antivirus & Security, a także aplikacja AVG Cleaner: Cleaner, są dość wydajnymi opcjami. W takich przypadkach warto poszukać takiego, który odpowiada naszym potrzebom, a tym samym uniknąć ryzyka w przyszłości.

dołącz do naszego kanału telegram