Skip to content

Facebook: Co to jest, do czego służy i jak działa | Kompletny podręcznik użytkownika

10 de wrzesień de 2021

Facebook jest rozpoznawany za bycie największa sieć społecznościowa ze wszystkich, które istnieją. Obecnie ma ponad 2,3 miliarda aktywnych użytkowników i setki tysięcy kont. Ta sieć społecznościowa osiągnęła wielki sukces dzięki łatwości obsługi, innowacyjnym narzędziom i potężnemu algorytmowi, który ma dużą zdolność do segmentowania treści, które każdy z jej użytkowników chce zobaczyć.

Ta sieć jest tak wpływowa, że ​​media, artyści, politycy, organizacje i firmy mają w niej utworzone oficjalne konta i używają go jako platformy komunikacyjnej między nimi a ich zwolennikami. W tym przewodniku nauczymy Cię wszystkiego o tej potężnej sieci społecznościowej, więc jeśli nie masz konta i chcesz je założyć, tutaj możesz dowiedzieć się, jak to zrobić.

Jak działa sieć społecznościowa Facebook i do czego mogę używać mojego konta?

Sposób działania Facebooka znacznie się zmienił od czasu jego powstania w 2004 roku, kiedy jej założyciel Mark Zuckerberg Zaczął ten projekt jako hobby do wykorzystania z przyjaciółmi ze studiów.

Obecnie sieć społecznościowa ma setki opcji dla swoich użytkowników, ale najważniejszymi z nich są możliwość posiadania znajomych, przynależności do różnych grup zainteresowań, dzielenia się statusem i obrazami oraz korzystania z aplikacji zintegrowanych w ramach tej samej platformy. Oprócz dziesiątek innych opcji, z których mogą korzystać osoby, które założyły konta firmowe dla swoich firm lub marek osobistych.

Przyjaciele

Jeśli masz profil osobisty, na pewno zauważyłeś, że system Facebook zasugeruje dodanie tych osób, które znasz W ramach listy znajomych na Facebooku, o to właśnie chodzi, możesz dodać osoby, które znasz, a które również mają konto na Facebooku, do swojej osobistej listy znajomych. Kiedy masz znajomego na Facebooku, możesz mieć dostęp do wszystkich treści, które ta osoba udostępnia w swoim osobistym profilu (zdjęcia, filmy, statusy, historie).

Również obecnie Facebook posiada opcję „Reaguj” na publikacje znajomych, dzięki której możesz wyrazić „Lubię to”, „Kocham”, „Zaskakuje mnie”, „Zasmuca mnie”, „Rozbawia” , oprócz możliwości komentuj i odpowiadaj na posty Twoich znajomych.

W Twoim osobistym profilu możesz mieć do 5000 znajomych na swojej liścieLimit ten został ustanowiony przez Facebooka, ponieważ osoba z ponad 5 tysiącami kontaktów w swoim profilu jest uważana za osobę, która może ujawnić informacje o marce, a to jest zabronione w przypadku kont osobistych, tylko konta komercyjne.

Grupy

Od kilku lat Facebook zawiera funkcję o nazwie „Grupy na Facebooku”, czyli przestrzeń, w której użytkownicy z tematem będącym przedmiotem wspólnego zainteresowania mogą dzielić się swoimi opiniami, komentarzami i wszelkiego rodzaju treściami związanymi z tym tematem. W ten sposób powstaje społeczność użytkowników, którzy mogą udostępniać treści bez konieczności bycia przyjaciółmi wspólnie.

grupy na Facebooku

Grupę na Facebooku może utworzyć jedna osoba i samodzielnie zarządzać, twórca grupy może przypisywać „role” członkom tej grupy aby pomóc Ci zarządzać treścią, która jest tam udostępniana. Grupy na Facebooku mają również szczególną zaletę, ponieważ umożliwiają dwukierunkową komunikację między członkami grupy a osobami, które nią zarządzają.

Aplikacje

Istnieją również aplikacje zintegrowane z Facebookiem, które zwiększyć produktywność i funkcje rozrywkowe Dla użytkowników tej sieci tymi aplikacjami mogą być gry zintegrowane z przeglądarką, ankiety, aplikacje treści rozrywkowych, generatory awatarów, ciekawostki, żarty i nieskończona liczba narzędzi, które poszerzają doświadczenia użytkowników w tej sieci społecznościowej.

Obrazy

Jedną z funkcji, która zawsze była dostępna od momentu powstania Facebooka, jest móc udostępniać zdjęcia osobiste lub grupowe Dzięki tym zdjęciom użytkownicy dzielą się z naszymi przyjaciółmi doświadczeniami, wspomnieniami i wyjątkowymi chwilami, które są częścią ich życia.

Również dla lepszej organizacji tych zdjęć możemy tworzyć albumy, dzięki czemu nasza sekcja „Zdjęcia„Będzie bardziej uporządkowany, a ludzie, którzy chcą je zobaczyć, będą mogli wiedzieć, do jakiej klasyfikacji należy treści, które udostępniamy.

Jedną z najczęściej używanych opcji udostępniania zdjęć jest „Etykieta„dla osób na zdjęciu, aby bezpośredni link do Twojego profilu będzie dostępny dla wszystkich, którzy mają dostęp do tego konkretnego obrazu.

funkcja facebook

Jaka jest dokładna funkcja tej platformy cyfrowej?

Główną funkcją tej wspaniałej sieci społecznościowej jest łączyć ludzi z całego świata, którzy mają bezpośredni kontakt, związek lub wspólne zainteresowania, w ten sam sposób zapewniają przestrzeń do poznawania nowych ludzi i nawiązywania przyjaźni. Wiele firm korzysta z narzędzi Facebooka, aby rozwijać swoją społeczność użytkowników, artyści używają go do utrzymywania kontaktu ze swoimi obserwatorami i fanami, a także po to, aby ludzie mogli wyrażać swoje pomysły za pomocą pism, obrazów, filmów, a nawet transmitować filmy na żywo.

Facebookowi można przypisać wiele zastosowań, każdego dnia powstają nowe strategie i pomysły, aby rozwijać społeczności i promować marki osobiste, a wszystko to wspierane przez sieci społecznościowe. Nawet duże i małe sieci informacyjne korzystają z portali społecznościowych, takich jak Facebook, aby informować swoich czytelników w czasie rzeczywistym o nowych wydarzeniach, które relacjonują.

Minimalne wymagania do rejestracji na Facebooku

Nie ma wielu wymagań, które Facebook wymaga od swoich użytkowników, aby umożliwić im utworzenie konta na swojej platformie, tylko musisz spełnić następujące wymagania aby otworzyć profil osobisty:

  • Mieć co najmniej 14 lat gratulacje.
  • Posiadać aktywne konto e-mail lub numer telefonu komórkowego.
  • Powinieneś podaj swoje imię i nazwisko aby inni mogli Cię znaleźć.
  • Mieć Połączenie internetowe.

utwórz nowe konto na Facebooku

Procedura zakładania konta

Jeśli chcesz założyć konto, wystarczy otworzyć ulubioną przeglądarkę na komputerze i przejść na oficjalną stronę https://www.facebook.com/, po wejściu do środka kliknij zielony przycisk z napisem „Stwórz nowe konto„Kiedy to zrobisz, zobaczysz, że otworzy się okno z formularzem, który musisz wypełnić swoimi danymi osobowymi.

Musisz podać swoje imię, nazwisko, a numer telefonu komórkowego lub e-mailMusisz także skonfigurować hasło i wpisać swoją datę urodzenia, na koniec wskazać swoją płeć i nacisnąć przycisk „.Zapisz się„. Gdy to zrobisz, zobaczysz, że system wyśle ​​Ci wiadomość e-mail, jeśli zarejestrowałeś się za pomocą e-maila lub jeśli, przeciwnie, zarejestrowałeś się za pomocą numeru telefonu komórkowego, zostanie wysłany do Ciebie SMS z kodem, który musisz wejść na tym ekranie, aby kontynuować.

W przypadku, gdy zarejestrowałeś się za pomocą e-maila, musisz wejść na swoje konto i poszukać wiadomości e-mail z potwierdzeniem wysłanej przez Facebook, gdzie zobaczysz link, który musisz kliknąćSpowoduje to przekierowanie z powrotem na Facebook.com, gdzie możesz skonfigurować swoją biografię i dostosować wszystkie informacje, które chcesz wyświetlić na swojej ścianie, zgodnie z własnymi upodobaniami.

W przypadku, gdy chcesz zarejestrować się z telefonu komórkowego, musisz najpierw pobrać oficjalną aplikację Facebook ze swojego sklepu z aplikacjami w zależności od urządzenia, z którego korzystasz (App Store na iOS i Play Store na Androida), a po zainstalowaniu kontynuuj rejestrację, wykonując dokładnie te same kroki, ale tym razem z aplikacji Facebook.

zarejestruj nowe konto na Facebooku

Czego nie robić na Facebooku?

Mimo że Facebook to sieć społecznościowa, w której możesz wyrazić swoje pomysły, opinii i gustów swobodnie, istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać, aby cel tej platformy mógł zostać osiągnięty i zachować integralność całej społeczności użytkowników, dlatego udostępnianie jest całkowicie zabronione w każdym profilu:

  • Treści o charakterze seksualnym wyraźne lub nagie.
  • Zagrożenia, obraźliwy język lub bezpośrednie ataki słowne na osobę.
  • Fałszywe profile. Obecnie Facebook ma algorytm, który zmusza ludzi do korzystania z prawdziwego zdjęcia profilowego.
  • Treści zawierające przemoc lub samookaleczenia.
  • Wszystkie typy spam.

Osoby, które mimo znajomości zasad społeczności próbują udostępniać tego typu treści, ryzykują, że: Twoje konta są zawieszone Zdecydowanie. W tym linku zostawiamy Ci pełną listę przepisów społeczności i naruszeń bezpieczeństwa, które są karane przez Facebook.

dołącz do naszego kanału telegram