Skip to content

Dlaczego mój komputer z systemem Windows 11 działa wolno i jak poprawić jego wydajność?

26 de luty de 2022

Od czasu premiery Windows 11, w październiku 2021 roku, system operacyjny stał się tak popularny, że dziś pojawia się wiele doniesień na temat jego działania; co dla jednych jest satysfakcjonujące i ma wielkie zalety, inni zostali niezadowoleni i mieli problemy z wydajnością.

Jaki jest powód, dla którego mój komputer z systemem Windows 11 działa wolniej?

Ważne jest, aby wyjaśnić, że ponieważ jest to tak nowy system operacyjny, jego aktualizacje w celu poprawy szybkości i awarii zwykle wymagają czasu, więc Twój komputer z Windows 11 może działać wolniej niż normalnie. Ale może to wynikać z innych czynników, które zobaczymy poniżej.

Pamięć RAM niewystarczająca

Początkowym wymaganiem systemu Windows 11 do prawidłowego działania jest 4 GB pamięci RAM, ponieważ ta pamięć spełnia główną funkcję zapamiętywania informacji, które masz w każdej z otwartych aplikacji na komputerze podczas jego działania; Dlatego jeśli komputer ma mniej niż 4 GB pamięci RAM, używane programy zużywające dużo pamięci spowalniają komputer.

I nie posuwając się tak daleko, sam system operacyjny Windows potrzebuje pewnej pojemności pamięci RAM do działania, włączenia i wejścia do jego interfejsu. Dlatego zaleca się zakup i zainstaluj pamięć RAM o większej pojemności, dzięki czemu można zwiększyć szybkość, z jaką pamięć przesyła informacje do innych komponentów.

pełna pojemność pamięci

Po drugie, aby móc korzystać z systemu Windows 11, firma Microsoft zaleca, aby na dysku twardym, na którym ma zostać zainstalowany system operacyjny, było co najmniej 64 GB wolnego miejsca. Tak więc, jeśli masz mało wolnego miejsca i niska pamięć RAM w Twoim komputerze będziesz miał nieprzyjemne i niesatysfakcjonujące doświadczenie.

Tak więc te dwa elementy idą w parze, aby zapewnić dobrą wydajność, ale jeśli system Windows zabraknie wolnej pamięci RAM, zaczyna używać plik stronicowania (pagefile.sys) który jest przechowywany w katalogu głównym dysku komputera; Chociaż ten plik jest używany tak, jakby to była pamięć RAM, aby spróbować „rozwiązać”, w rzeczywistości prędkość ładowania programów będzie znacznie wolniejsza, a do tego należy dodać limit miejsca na dysku twardym.

Problemy z plikami systemowymi

Prawidłowe działanie systemu operacyjnego, dobra wydajność, wygoda i zarządzanie komputerem zależą od plików systemowych i tego, czy są uszkodzone, czy nie; bo gdyby tak było, pojawienie się błędów i zamykanie aplikacji może spowodować niemożność prawidłowego korzystania z systemu Windows 11.

Teraz, aby rozwiązać ten problem, w systemie Windows jest kilka wbudowanych narzędzi, które pozwalają zweryfikować, czy pliki systemowe działają poprawnie. W tym celu istnieje narzędzie weryfikacyjne „SFC”, które jest w stanie przeskanować pliki systemowe Windows i zastąpić te, które są wadliwe lub brakujące.

Co powinienem zrobić, aby rozwiązać problem niskiej wydajności mojego komputera?

Po ostatniej aktualizacji systemu Windows 11 większość komputerów obniżyła swoją wydajność i zwolniła; zwłaszcza ci użytkownicy, którzy przeszli z Windows 10 do Windows 11 z aktualizacją. Ale na szczęście istnieją proste rozwiązania, które pomogą Ci w pełni wykorzystać nowy system operacyjny.

Windows 11 pasek postępu

Wyłącz aplikacje autostartu

W systemie operacyjnym Windows istnieje wiele aplikacji, które są instalowane wraz z instalacją i za każdym razem, gdy komputer jest włączany, uruchamia się on razem z aplikacjami skonfigurowanymi do „automatycznego uruchamiania”, co sprawia, że ​​wiele aplikacji próbuje uruchomić się jednocześnie w systemie Windows.

Aby to poprawić, należy wyłączyć aplikacje startowe, których nie używasz, i w razie potrzeby można je później otworzyć z ich ikony. W tym celu należy przejść do paska wyszukiwania Windows 11, tam wpisać „Menedżer zadań”. W środku przejdź do zakładki „Start”, tam zobaczysz wszystkie aplikacje i usługi działające won uruchom oknawybierz aplikację, którą chcesz wyłączyć, i wybierz „wyłącz”.

Aktywuj „Tryb szybkiego startu”

Tryb szybkiego uruchamiania to opcja w systemie Windows, która umożliwia szybsze uruchomienie komputera po wyłączeniu, dzięki czemu system Windows zapisuje sesję jądra i sterowniki w pliku „hiberfil.sys”. Aby to osiągnąć, przejdź do wyszukiwania Windows 11 i wpisz „Panel sterowania” lub wpisz „Windows + R”, wpisz „Panel sterowania” i naciśnij Enter.

Po otwarciu Panelu sterowania kliknij opcję „System i zabezpieczenia> Opcje zasilania> Wybierz zachowanie przycisku start/stop> Zmień ustawienia, które są obecnie niedostępne> Włącz szybkie uruchamianie i zakończ zapisując zmiany, zamknij okna i uruchom ponownie komputer.

Zrób czysty but

Jest to funkcja, która zmusza system Windows do uruchamiania tylko podstawowych i podstawowych programów, gdy jest włączony; wyłączając w ten sposób wszystkie usługi stron trzecich, które mogą: zakłócać prędkość uruchamiania i wydajność komputera. Aby to zrobić, wpisz „Windows + R” i wpisz „msconfig.msc”, w oknie przejdź do „Usługi>Ukryj wszystkie usługi Microsoft>Wyłącz wszystko.

Zaktualizuj zainstalowaną wersję systemu Windows

aktualizacja wersji systemu Windows

Jako ostatnią opcję możesz wybrać aktualizację zainstalowanej wersji systemu Windows, ponieważ wiele razy, będąc takimi nowymi systemami, może wystąpić wiele błędów i awarii. Teraz, jeśli zainstalujesz najnowszą wersję, korekty błędy i ulepszenia wydajności które są zgłaszane przez użytkowników.

Aby to zrobić, wpisz „Windows + I” i wyszukaj „Windows Update>Sprawdź aktualizacje>Pobierz i zainstaluj”; a po zainstalowaniu aktualizacji wystarczy ponownie uruchomić komputer, aby uruchomić aktualizacje i dać ostateczne rozwiązanie powolnego problemu z systemem Windows 11.

dołącz do naszego kanału telegram