Skip to content

Co to jest i do czego służy modem i router? Jakie są ich różnice?

30 de styczeń de 2021

Sieci bezprzewodowe od chwili ich powstania były podstawowym narzędziem dzisiejszego społeczeństwa. Dokonując analizy naszych codziennych czynności, możemy podkreślić wykorzystanie platform internetowych prawie do każdego zadania.

Każda osoba przystosowała się do występu procesy przez Internet, i jest to, że ta droga jest znacznie prostsza niż osobista wizyta w określonej witrynie. Prostym przykładem może być kupowanie lub sprzedawanie produktów online z niektórych firm, płatności lub przelewów bankowych lub zwykłej rozmowy telefonicznej z przyjacielem lub krewnym, który znajduje się w innej części świata.

Co to jest i do czego służy modem i router? Jakie są między nimi różnice?

Bez wątpienia zarówno modem, taki jak Router sna dwóch urządzeniach, które stały się podstawowym narzędziem rozwoju technologii i informatyki. Dlatego bardzo ważne jest, aby dokładnie wiedzieć, co to jest, do czego służy i jaka jest między nimi różnica.

Ponieważ chociaż zwykle mają podobna operacja, są to dwa różne urządzenia, które różnią się między modemem i routerem.

Co to jest modem?

Modem to urządzenie, o które dba przekształcić sygnały analogowe (sygnały z linii telefonicznej) w sygnałach cyfrowych (sygnały internetowe). Zasadniczo urządzenie pozwala mieć zwykły komputer dostęp do Internetu i z kolei umożliwia temu sprzętowi nawiązanie połączenia z innymi urządzeniami.

Modem może być autonomiczny. Oznacza to, że jest to pojedyncze niezależne urządzenie, które ma port do połączenia z komputerem i transmitować swój sygnał, lub może to być modem wewnętrzny; co oznacza, że ​​jest wcześniej zintegrowany z płytą główną komputera i zasadniczo przechwytuje sygnał bezprzewodowy i przesyła go do niego w postaci Internetu.

Co to jest router?

Router to urządzenie odpowiedzialne za ustanowienie połączenie między lokalną siecią internetową a innymi urządzeniami. Oznacza to, że do jego działania musi istnieć w komputerze sygnał internetowy, który jest z nim kompatybilny i który umożliwia współdzielenie sygnału z innymi podłączonymi urządzeniami.

Typy routerów mogą się różnić w zależności od potrzeb lub odbiorców sygnału, istnieją również różne marki i modele routerów. Najpopularniejszym jest router Soho lub router dostępowy, idealny do małych obiektów, takich jak rezydencje. Umożliwia bezpośredni i bezpieczny dostęp do Internetu.

Z drugiej strony routery centralne lub rdzeniowe mogą zarządzać różnymi ilościami sygnałów lub urządzeń i są używane w dużych strategicznych lokalizacjach i musimy wiedzieć, kiedy zmienić router i jego żywotność, czy też musimy zaktualizować router.

Jaka jest różnica między modemem a routerem?

modem routera białe tło anteny

Jak już wcześniej wyjaśniliśmy, a modem jest odpowiedzialny za konwersję wspólnego sygnału telefon na sygnał internetowy, a Za nawiązanie połączenia z tym sygnałem odpowiada router i przesyłaj je do innych urządzeń, takich jak komputery przenośne, laptopy i tablety.

Modem jest niezbędny do zaistnienia bezprzewodowego sygnału internetowego, ponieważ gdyby ten sygnał nie był obecny, komputer nie miałby dostępu do platformy internetowej.

Z drugiej strony są takie urządzenia zwane Modem Routery, To urządzenie ma obie funkcje, przechwytuje sygnał, przesyła go do komputera i współdzieli z podłączonymi urządzeniami.

Jak działają sieci bezprzewodowe na modemie i routerze?

Dzisiejsze technologie bezprzewodowe rozwinęły swego rodzaju konwerter analogowy na dużą skalę, co pozwala zwykłym sygnałom, np. dostarczanym przez przedsiębiorstwa telekomunikacyjne, zapewnić platformę z dostępem do internetu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu materiałów światłowodowych i innych najnowocześniejszych technologii.

Zasadniczo tworzy się jądro lub centrum, które zawiera listę wszystkich dostępnych sygnałów internetowych, grupuje je i rozprowadza za pomocą protokołu routingu. Oznacza to, że w każdym momencie wybierany jest najbardziej odpowiedni sygnał i wysyłany zgodnie z pakiet danych dostępny dla modemu, a to z kolei udostępnia je innym urządzeniom za pośrednictwem routera.