Skip to content

Co to jest efekt HDR i jak mogę go zastosować do moich zdjęć za pomocą Gimp?

28 de luty de 2021

Jeśli chcesz uchwycić lepsze obrazy, masz do dyspozycji narzędzia i efekty, które mogą Ci pomóc. Następnie pokażemy, co to jest efekt HDR i jak zastosować go do swoich zdjęć za pomocą Gimp.

Fotografia jest zajęciem, które stało się ulubionym zajęciem wielu osób i obecnie nie trzeba być profesjonalistą ani mieć drogiego sprzętu, aby cieszyć się tym hobby.

To dlatego, że dzięki postęp technologiczny, wystarczy mieć smartfon, by mieć w zasięgu ręki aparat doskonałej jakości.

Aby ulepszyć przechwycone obrazy, istnieją przydatne programy i aplikacje do tego zadania, które oprócz tego, że są bardzo kompletne, są bardzo łatwe w użyciu.

Wśród tych programów można znaleźć Lightroomnależący do pakietu Adobe Photoshop, Kordonek lub PhotoScape, dzięki któremu uzyskasz imponujące obrazy do publikacji w sieciach społecznościowych lub tworzenia kompozycji. Jeśli jednak nie chcesz tego oprogramowania, możesz poszukać najlepszych alternatyw dla programu Adobe Lightroom.

Jaki jest efekt HDR?

Podczas robienia zdjęć zwykle widzą jasno oświetlone obszary które wyróżniają się znacznie i inne ciemniejsze obszary, w których światło lub ostrość nie przenikają tak bardzo.

Tutaj może nam pomóc efekt HDR. Polega na uchwyceniu trzech obrazów z różnymi ekspozycjami, z których każdy wyróżnia lub oświetla inne obszary obrazu.

Później te trzy obrazy są łączone, używając najlepiej naświetlonych części każdego z nich, aby uzyskać jeden znacznie bardziej oświetlony obraz.

W przeszłości fotografowie wykonywali ten proces ręcznie, nazywany bracketingiem lub braketingiem, a następnie pracowali przy użyciu specjalistycznego oprogramowania do edycji zdjęć.

Obecnie wiele cyfrowych aparatów fotograficznych i aparatów wbudowanych w smartfony ma tę opcję w ustawieniach, dzięki czemu można automatycznie uzyskiwać tego typu zdjęcia.

Jeśli twoje urządzenie nie ma tej technologii, możesz zainstalować aplikację lub użyć programów do modyfikacji Zdjęcia RAW.

Aby kontynuować naukę na ten temat, zapraszam do przeczytania poniższego łącza Co to jest plik HDR i jak go otworzyć?

Co to jest Gimp?

Oprogramowanie do edycji zdjęć GNU Image Manipulation Program (GIMP) to darmowy program będący częścią projektu GNU

Jest dostępny dla wielu różnych systemów operacyjnych, w tym Linux, Windows i macOS, oferujący interfejs między innymi w językach angielskim, hiszpańskim, rosyjskim, koreańskim, szwedzkim.

Pomimo tego, że jest darmowym oprogramowaniem, oferuje wysokiej jakości edycje zdjęć, fotomontaży, tworzenia ikon i elementów graficznych do stron internetowych.

Przez chwilę może być używany w tablety do digitalizacji dla lepszej obsługi narzędzia w profesjonalnym wydaniu.

Aby pobrać bezpłatne oprogramowanie i dodatki, odwiedź witrynę oficjalna sieć w Gimp, wybierz system operacyjny, którego używasz na swoim komputerze, i kliknij przycisk Pobierz dla wybranej platformy.

Po zakończeniu pobierania należy uruchomić plik instalatora i postępować zgodnie z instrukcjami kreatora, aż do zakończenia instalacji. Zobaczysz ikonę programu na pulpicie komputera.

Zastosuj efekt HDR na swoich zdjęciach za pomocą Gimp

Okno Gimp HDR na zdjęciach

Jeśli nie masz urządzenie z technologią HDR lub potrzebujesz tego efektu na obrazie RAW, możesz to osiągnąć za pomocą programu Gimp.

Jeśli masz już zainstalowany program, wystarczy zainstalować wtyczkę Exposure blend, którą możesz pobrać w sekcji Dodatki na oficjalnej stronie Gimp.

Pobierz plik, skopiuj go i wklej do Folder skryptów który znajdziesz w katalogu, w którym jest zainstalowany program Gimp.

Teraz otwórz program, aby otworzyć obraz, na który chcesz zastosować efekt. Musisz dwukrotnie powielić główną warstwę, aby uzyskać trzy równe warstwy i osiągnąć efekt.

Wybierz jedną z warstw, aby zmodyfikować jej ciemny obszar, przejdź do menu Kolory, a następnie naciśnij sekcję Krzywe, w wyskakującym okienku przesuwaj krzywą, aż uzyskasz pożądany efekt.

Powtarzaj proces z następną warstwą, aż wszystkie obszary uzyskają pożądaną ekspozycję. Teraz wszystko, co musisz zrobić, to połączyć trzy obrazy w jeden.

Przejdź do katalogu Mieszanka Filtry-Ekspozycja- mieszanka, otworzy się nowe okno, w którym należy wybrać trzy zmodyfikowane obrazy, a naciśnięcie przycisku OK utworzy nowy obraz z poziomami ekspozycji poprzednich.

Jeśli chcesz wzmocnić tony, możesz użyć narzędzia Tone Maping wtyczki Advanced tone maping połączyć warstwy.

Możesz również sprawdzić, jak przekonwertować zwykłe zdjęcie niskiej jakości do formatu HDR.