Skip to content

Systemy operacyjne dla Raspberry Pi – Lista najlepszych

9 de luty de 2022

Obecnie świat cyfrowy wyznaczył trend. Dzięki komputerom i innej elektronice, takiej jak Raspberry Pi, praktycznie każdy ma dostęp do cyfrowego świata. Oczywiście musisz to wiedzieć, ponieważ Raspberry Pi to bardzo prosty element elektroniczny, wymaga niekonwencjonalnego systemu operacyjnego. Niektóre z nich zostaną omówione tutaj.

Jakie są najlepsze systemy operacyjne dostępne dla Raspberry Pi?

Pierwszą rzeczą, którą należy zrozumieć, jest to, że Raspberry Pi to rodzaj komputera z płytą główną, która bardzo różni się od pozostałych dostępnych na rynku. Na początek jest bardzo mały, więc jego pojemność jest mniejsza. Z tego powodu wymaga użycia lżejszych i bardziej niekonwencjonalnych systemów operacyjnych. Poniżej znajdują się jedne z najlepszych.

Raspberry Pi OS (Raspbian)

Przede wszystkim możemy mówić o Raspberry Pi OS, znanym również jako Raspbian. Ten system operacyjny jest domyślny dla tego komputera iw swojej najlżejszej wersji może zajmować do 400 megabajtów pamięci. Jednak są też wersja standardowa i pełnaktóre mają funkcje programistyczne.

Coś, o czym warto wspomnieć, to fakt, że ten system posiada dostosowane do niego programy. Na przykład, zamiast korzystać z typowego pakietu Microsoft Office, to ma otwarte biuro, który działa w podobny sposób, ale jest objęty licencją typu open source. Mimo to istnieją inne systemy operacyjne, którymi mógłby zostać zastąpiony.

Rdzeń systemu Windows 10 IoT

Ten system operacyjny został zaprojektowany przez system o nazwie „Internet rzeczy” (IOT). Zostało to zainspirowane systemem Raspberry Pi OS i dlatego mają bardzo podobny interfejs. Różnica polega jednak na tym, że ten wariant systemu Windows jest przeznaczony specjalnie dla programistów.

Należy zauważyć, że pomimo nazywania się „Windows 10”, nie jest to czysta wersja, a raczej przystosowana do sprzętu Raspberry Pi. Jednak ma wiele podobieństw i jest całkiem funkcjonalny dla kogoś, kto używa go tylko do pracy programistycznej.

KaliLinux

Jak sama nazwa wskazuje, to system operacyjny był oparty na Linuksie, i było całkiem modne w 2013 roku, kiedy to zostało wydane. I nie bez powodu był szeroko stosowany, ponieważ ma wiele zalet skoncentrowanych na bezpieczeństwie komputera, analizie i monitorowaniu sieci oraz innych zadaniach związanych z bezpieczeństwem.

Jedną z najbardziej wyróżniających się cech jest to, że ma ponad 600 preinstalowanych programów, które mają pomóc w analizie sieci. Ponadto kwestia aktualizacji nie stanowi problemu, ponieważ stale otrzymuje aktualizacje i wiele zdolnych do zabezpieczeń, aby zapewnić jej prawidłowe funkcjonowanie.

Pidora

kobieta ogląda komputer

Pidora jest dość szczególnym systemem operacyjnym, ponieważ jest rodzajem skrzyżowania systemu Fedora dystrybuowanego przez Linuksa i systemu Fedora w wersji uniksowej. Dzięki tej mieszance powstało niezwykle lekki i szybki system w czasie wykonywania, a także zawiera szeroką gamę popularnych pakietów aplikacji.

Z drugiej strony warto też powiedzieć, że jest to nieco skomplikowany system operacyjny. Powodem jest to, że nie posiada niektórych funkcji naprawy systemu, więc będzie to ekspert, który będzie musiał wykonać te czynności. Z tego i innych powodów Pidora jest systemem operacyjnym, który jest najlepiej używany przez programistów i innych ekspertów na tym obszarze.

Rdzeń Ubuntu

Ten system operacyjny został również wydany w 2004 roku i był dystrybuowany przez Linuksa. Jest niezwykle popularny wśród użytkowników Raspberry Pi, a szczególnie w przypadku tego komputera odnotował wzrost sprzedaży. W rzeczywistości jedną z jego głównych cech jest to, że służy do przekształcania zarówno serwera, jak i komputera w sprzęt sprzętowy.

Dodatkowo ogromną zaletą tego systemu jest to, że każde rozwiązanie zastosowane w systemie działa indywidualnie. Oznacza to, że w przypadku wystąpienia błędu lub awarii sprzętu, to zaatakuje tylko zaatakowane jądra, a nie cały system. A jeśli doda się do tego dobre wsparcie ze strony programistów, stwierdza się, że jest to jedna z najlepszych opcji.

okno kodu komputera

RYZYKO

Ten system operacyjny jest niezwykle minimalistyczny i ma przeszłość w zakresie obsługi bardzo małych płyt głównych; przykładem tego jest BeagleBoard. Warto wspomnieć o tym systemie, że nie potrzebuje dużej ilości pamięci RAM do działania: wystarczą 2 gigabajty.

Oczywiście w tym przypadku nie wszystko jest różowe, ponieważ dość wyraźną wadą tego systemu operacyjnego jest to, że nie ma wielu rozwiązań na wypadek błędów lub awarii. I to jest niefortunne, ponieważ gdy jeden z nich istnieje, możesz przejść wiele pracy, aby spróbować go rozwiązać własne konto lub ze sporadyczną pomocą.

Cóż, widząc, że istnieje duża liczba systemów operacyjnych, które można uruchomić na płycie Raspberry Pi, widać, że warto z nich korzystać. Z tego powodu poniżej wyjaśniono, skąd uzyskać którykolwiek z tych systemów i jak to zrobić.

Jak i gdzie można zdobyć którykolwiek z tych systemów dla Raspberry Pi?

Uzyskanie tych systemów operacyjnych wcale nie jest skomplikowane, ponieważ praktycznie wszystkie można uzyskać z oficjalnych stron internetowych ich producentów. Musisz wiedzieć, że niektórzy mogą: być używany zewnętrznie (na dysku USB na żywo), tak jak w przypadku Kali Linux.

dwa komputery

W przypadku Raspberry Pi OS znajdziemy go fabrycznie na komputerze. Ale pozostałe systemy można znaleźć za pomocą szybkiego wyszukiwania, które mówi „Oficjalna strona internetowa”, a następnie nazwa danego systemu. Jest to niezwykle łatwe i jak wszyscy widzieli, jest to bardzo korzystne dla użytkowników Raspberry Pi. Dlatego ten samouczek jest wysoce zalecany.

dołącz do naszego kanału telegram