Skip to content

Signal vs Telegram vs WhatsApp Co jest lepsze? Porównanie, zalety i wady

29 de styczeń de 2021

Obecnie komunikatory, o których wszyscy mówią, to WhatsApp, Telegram, a ostatnio Signal, ale który z nich jest lepszy? Jeśli chcesz wiedzieć, która z tych trzech aplikacji jest najlepsza, zostań z nami i poznaj temat Signal vs Telegram vs WhatsApp Co jest lepsze? Porównanie, zalety i wady.

Signal vs Telegram vs WhatsApp: Porównanie, zalety i wady

Jest kilka aspektów, które należy przeanalizować, aby móc porównać te trzy aplikacje i ich obecną domenę w dziedzinie komunikatorów internetowych, więc zobaczmy:

Szyfrowanie

Zacznijmy porównanie od czegoś bardzo istotnego, tj. szyfrowanie każdej aplikacji Chodzi o to, że w tym przypadku zarówno Signal, jak i Telegram i WhatsApp używają szyfrowania od końca do końca, w rzeczywistości WhatsApp i Signal używają tego samego typu szyfrowania, podczas gdy Telegram używa własnego szyfrowania zwanego MTProto.

Jednak Telegram nie szyfruje domyślnie wszystkich czatów typu end-to-end, robi to tylko w tajne rozmowy co jest wadą, podczas gdy WhatsApp i Signal robią to we wszystkich czatach, dodając funkcje takie jak autodestrukcyjne wiadomości, ochrona przed zrzutami ekranu itp., które są jedną z ich największych zalet.

Chociaż bez tajnych czatów, Telegram nadal szyfruje wiadomości między użytkownikiem a chmurą, wielu nie jest z tego zadowolonych, ponieważ woleliby, aby szyfrowanie odbywało się całkowicie u nadawcy i odbiorcy bez potrzeby korzystania z serwerów pomiędzy nimi.

Tak więc, chociaż wszystkie trzy aplikacje mają szyfrowanie czatów, tylko WhatsApp i Signal robią to więcej obszerne i przejrzyste, więc pod tym względem obie aplikacje mają rację, której Telegram nie ma.

Zbieranie metadanych

Metadane to informacje związane z wysyłaną wiadomością, które niekoniecznie są treść wiadomości sama w sobie, czyli metadane to dane takie jak data i godzina wysłania wiadomości, adres, z którego została wysłana itp.

Zacznijmy mówić o Telegramie i tak jest w tej usłudze oparty na chmurze, wszystkie Twoje rozmowy, zdjęcia i nieprywatne pliki będą przechowywane (chociaż również zaszyfrowane) na ich serwerach. Chociaż nie jest jasne, jakie metadane przechowują, możliwe jest, że są one aktualne i przechowywane przez maksymalnie rok.

Z drugiej strony z WhatsApp, jeśli to wiadomo zgromadzić wiele metadane jego użytkowników, takich jak telefon i model, lokalizacja, daty użycia, adresy IP, numer telefonu, operatorzy sieci itp., co z punktu widzenia prywatności jest niekorzystne.

Chociaż Signal jest jedyną z trzech aplikacji, która archiwizuje tylko ostatnie połączenie (dzień) i numer telefonu Twojego konta, więc w tym przypadku Signal zdobywa dodatkowy punkt i ujawnia swoją najważniejszą zaletę.

Dodatkowe funkcje prywatności

Jeśli chodzi o prywatność, WhatsApp nie ma wiele do zaoferowania poza dwuetapową weryfikacją i możliwością ukryj czas ostatniego połączenia, zdjęcie profilowe, które dodaje Cię do grup i informacji o statusie, więc ograniczone opcje można uznać za jedną z jego największych wad.

Signal nie pozwala Ci zarządzać tym, komu nie chcesz widzieć Twojego zdjęcia profilowego, ale przynajmniej ma dostępne korzystne opcje, takie jak wiadomości autodestrukcyjne, Weryfikacja dwuetapowa, opcjonalna blokada przed zrzutami ekranu, wiadomości bez powiadomień i klawiatura incognito.

ludzie widzą telegram sygnałowy WhatsApp

Telegram ma również zalety takie jak weryfikacja dwuetapowa, posiada też klawiaturę incognito, wiadomości autodestrukcyjne, ochrona przed zrzutami ekranu w tajnych czatach oraz konfiguracja pozwalająca na zniszczenie lub usunięcie konta po pewnym czasie aktywności; Wszystkie te opcje Telegram i Signal sprawiają, że pod tym względem zdobywają punkty powyżej WhatsApp.

Signal vs Telegram vs WhatsApp: Wniosek

Na koniec, biorąc pod uwagę wszystkie przeanalizowane czynniki, możemy stwierdzić, że wielkim zwycięzcą jest dziś Signal, ze względu na konfiguracje względem bezpieczeństwo i prywatnośćbędąc pionierem w tej dziedzinie, ponad WhatsApp i Telegram, oprócz prostego w obsłudze interfejsu, ale bardzo przydatnego, a dla Ciebie, która aplikacja jest najlepsza? Signal, Telegram czy WhatsApp?