Skip to content

Koncentratory, routery, przełączniki i mosty: jak działają, do czego służą i jak się łączą

4 de czerwiec de 2023

Istnieje wiele urządzeń sieciowych, a wiedza o tym, jak działają, pomoże nam w przyszłości, będąc koncentratorami, routerami, przełącznikami i mostami, a także bardzo ważne bramki jeśli ktoś chce połączyć się z internetem. Dlatego ci, którzy chcą mieć przyszłość w dziedzinie networkingu, powinni upewnić się, że znają je wszystkie, aby móc dobrze wykorzystać swoją wiedzę.

Żebyś wiedział trochę więcej Jak działają urządzenia łączące się z Internetem?. W przypadku modemu są na przykład sposoby na zwiększenie sygnału Wi-Fi o setki metrów, poznasz też wiele innych sztuczek i dowiesz się, jak to działa.

Jak działają koncentratory, routery, przełączniki i mosty?

przekaźnik

Repeater działa w warstwie fizycznej. Twoim zadaniem jest zregenerowanie sygnału w tej samej sieci, zanim sygnał stanie się słaby lub uszkodzony, aby wydłużyć długość sygnał może być transmitowane w tej samej sieci. Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę w przypadku repeaterów, jest to, że nie wzmacniają one sygnału.

Hub lub koncentrator

Koncentrator to w zasadzie wieloportowy repeater. Koncentrator łączy kilka kabli pochodzących z różnych gałęzi, na przykład złącze w topologii gwiazdy, które łączy różne stacje. Domena kolizyjna wszystkich hostów połączonych przez Hub pozostaje jedna. Oprócz, nie mają inteligencji, aby znaleźć najlepszą ścieżkę dla pakietów danychco prowadzi do nieefektywności i marnotrawstwa.

Mosty lub Mosty

Most działa w warstwie łącza danych. Bridge lub Bridges to repeater z dodatkową funkcją filtrowania zawartości poprzez odczyt źródłowego i docelowego adresu MAC. Wiem też używany do łączenia dwóch sieci LAN, które działają na tym samym protokole. Posiada jedno wejście i jeden port wyjściowy, co czyni go urządzeniem 2-portowym.

przełączniki

Przełącznik to wieloportowy most z buforem i konstrukcją, która może zwiększyć jego wydajność (większe porty oznaczają mniejszy ruch) i wydajność. Przełącznik jest urządzeniem warstwy łącza danych. Przełącznik może przeprowadzić kontrolę błędów przed ponownym wysłaniem danych, co czyni go bardzo wydajnym, ponieważ nie wysyła ponownie pakietów zawierających błędy

Przekazuj selektywnie poprawne pakiety do właściwego portu. Innymi słowy, przełącznik dzieli domenę kolizyjną hostów, ale domena rozgłoszeniowa pozostaje taka sama.

Ruter lub router

Router to urządzenie podobne do przełącznika, które kieruje pakietami danych na podstawie ich adresów IP. Router jest przede wszystkim urządzeniem warstwy sieciowej. Routery zwykle łączą sieci LAN i WAN razem i mieć tablicę routingu, która jest aktualizowana dynamicznie.

Zgodnie z którą podejmują decyzje o trasowaniu pakietów danych, dzieli również domeny rozgłoszeniowe podłączonych przez nią hostów. Router można konfigurować i dostosowywać od nazwy po hasło dostępu do urządzeń.

Istnieją również obecnie routery Wi-Fi, które Oprócz pełnienia funkcji routera, rozprowadza również informacje w falach co nazywamy siecią Wi-Fi. Mogą one być ograniczone w zależności od ich mocy, ale zawsze możemy zwiększyć połączenie Wi-Fi różnymi metodami.

Dowiedz się wszystkiego o routerach, modemach i przełącznikach

Wejście

Brama, jak sama nazwa wskazuje, jest przejściem łączącym dwie sieci, które mogą działać na różnych modelach sieci. Zasadniczo, działają jako agenci posłańców, którzy pobierają dane z systemuzinterpretować je i przenieść do innego systemu.

Bramy też są Nazywane są konwerterami protokołów i mogą działać w dowolnej warstwie sieci.. Bramy są na ogół bardziej złożone niż przełączniki lub routery.

W czym tkwi różnica przełącznik i koncentrator

Jak wspomnieliśmy wcześniej w tym artykule, Hub jest w zasadzie repeaterem, który jest w stanie rozszerzyć funkcje sieci w celu osiągnięcia większych odległości. Podczas gdy Switch jest podobny do Huba, ale od tego czasu jest bardziej nowoczesny jest w stanie rozróżnić i określić adresy MAC.

dołącz do naszego kanału telegram