Niedawno Valve Corporation zaprezentowało swoją nową konsolę hybrydową o nazwie Steam Deck, inspirowaną konstrukcją komputera PC, która sprzedała się już w ponad milionie egzemplarzy przed oficjalną premierą na rynku, zaplanowaną na koniec 2021 lub początek 2022 roku.
Cały świat mówił o tym nowym urządzeniu, porównując go do Nintendo Switch przez podobieństwa, które łatwo można znaleźć w jego projekcie, zastanawiając się, czy chodzi o konkurencję i oczarowując się opisami, które jego twórcy dostarczali w każdym wywiadzie.
Choć zapewne słyszeliście o tym długo wyczekiwanym produkcie, możecie nie bardzo dobrze wiedzieć, co oferuje nowa przenośna konsola. Za to i więcej dzisiaj zapraszamy do odkrycia tego nowego urządzenia i informujemy o systemie operacyjnym zawartym w Steam Deck.
Jaki system operacyjny będzie domyślnie wyposażony w Steam Deck?
Jak każde inne urządzenie, Steam Deck jest dostarczany z domyślnym systemem operacyjnym odpowiedzialnym za wszystkie wewnętrzne procesy i wykonywanie każdego programu: twórcy Steam Deck dołączyli system operacyjny SteamOS 3.0, pochodzący z Linuksa.
Ten system operacyjny jest oparty na systemie Debian 8, który jest praktycznie otwarty, dzięki czemu pozwala na zainstalowanie niemal każdego rodzaju aplikacji (jest to również spowodowane Protonem, częścią kompatybilności systemu, która przekonwertuj dowolną grę Windows na Linuksa do zaakceptowania przez Steam Deck).
Linux jest wolnym oprogramowaniem (nie jest własnością żadnego właściciela), z open source, bezpieczne, praktyczne i dostępne dla każdego typu urządzenia komputerowego.
Jest to jeden z systemów operacyjnych najczęściej używany na całym świecie, preferowany ze względu na interfejs graficzny, system wielozadaniowy, kompatybilność i szeroką gamę dystrybucji.
Nie wymyka się jednak ograniczeniom. A w przypadku Steam nie ma miejsca na wszystkie swoje programy, ponieważ gwarantuje kompatybilność z każdą grą wyłącznie i wyłącznie z katalogu Steam, taką jak Sekiro: Shadows Die Twice, Halo: The Master Chief Collection i Red Dead Redemption 2.
Oznacza to, że dzięki SteamOS nie będziesz mieć dostępu do gier, które nie należą do sklepu Steam, co wyklucza najbardziej cenione gry, takie jak Call Of Duty, Legue Of Legends i Minecraft.
Wśród innych gier, które nie są kompatybilne z tym systemem operacyjnym, pomimo Proton, to The Legends Of Zelda, Super Smash Bros. Ultimate i Monster Hunter Rise.
Ale nie powinniśmy się zbytnio martwić. Na szczęście dla wszystkich, Steam Deck pozwala zintegrować z konsolą zupełnie inny system operacyjny, dając urządzeniu znacznie więcej swobody.
Czy Steam Deck jest kompatybilny z Linuksem?
System operacyjny Steam Deck opiera się właśnie na Linuksie, oficjalny dystrybutor programów dedykowanych dla Steama, więc każdy program dla Linuksa będzie działał poprawnie na tej konsoli.
Najnowsza wersja SteamOS (SteamOS 3.0, jak powiedzieliśmy wcześniej) jest obsługiwana przez Arch Linux (oprogramowanie open source przeznaczone dla zaawansowanych urządzeń), co pozwala na szybsze aktualizacje i optymalizacja każdej z jego funkcji lub programów.
Czy istnieje możliwość dodania innego systemu operacyjnego do Steam Deck?
Bardzo często, czy to na smartfonie, czy na komputerze, musimy dostosować się do systemu operacyjnego że urządzenia mają wbudowane. Ale tak nie jest w przypadku Steam Deck.
Jak już wspomnieliśmy, coś, co zdecydowanie musimy podkreślić w Steam Deck, to możliwość zainstalowania innego systemu operacyjnego, ponieważ Steam Deck jest zaprojektowany praktycznie jak komputer, umożliwiając w ten sposób instalację dowolnego typu oprogramowania.
Oznacza to, że podmieniając swój system operacyjny na jakąś wersję systemu Windows (dostępną do Windows 10 dla konsoli), możemy bez problemu korzystać z programów Xbox Game Pass lub Epic Game Store. Co nie jest możliwe w domyślnym systemie operacyjnym Steam Deck.
Warto pamiętać, że pomimo porównań Steam Deck i Nintendo Switch, obie konsole są zupełnie inne pod względem możliwości i działania, i dobrze jest rozważyć różnice między nimi przed zakupem któregokolwiek z produktów.