Skip to content

Jak zoptymalizować lub zmniejszyć rozmiar pliku GIF dla mojej witryny (przykład)

2 de luty de 2021

GIF to przyciągające wzrok pliki, które mogą sprawić, że strona internetowa będzie przyjemniejsza; jednakże są to zwykle bardzo duże pliki (to znaczy zajmują dużo miejsca). A zatem, zoptymalizuj plik GIF dla swojej witryny, dzięki czemu ładowanie jest łatwiejsze i szybsze.

Co to jest GIF?

„Format wymiany danych” (GIF) to rodzaj kolorowy format wideo lub animacji szeroko stosowane w internecie. Można je tworzyć za pomocą różnych programów, takich jak tworzenie GIF lub animowanych obrazów za pomocą Zdjęć Google i stron internetowych, takich jak 3D Text Maker.

Dziś GIF są podstawową częścią banerów wielu stron internetowych, a także ich treści; Mamy je również w zasięgu ręki w wielu sieciach społecznościowych, takich jak Twitter i Facebook.

Kroki, aby zmniejszyć rozmiar pliku GIF

W tej sekcji wyjaśnimy jak zoptymalizować lub zmniejszyć rozmiar pliku GIF aby szybciej i wygodniej przesłać go do sieci. Jest to proste zadanie, które możemy wykonać na dwa sposoby: używając programu do edycji grafiki, takiego jak Photoshop; lub korzystając ze strony internetowej do edycji GIF, co omówimy poniżej.

Zoptymalizuj plik GIF za pomocą programu Photoshop

Adobe Photoshop to bardzo wszechstronne narzędzie, a proces kompresji lub zmniejszyć rozmiar pliku GIF w tym jest to dość proste. Ponadto pozwala nam dowolnie modyfikować rozmiar pliku. Jeśli nie masz tego programu na swoim komputerze, nie będzie to przeszkodą, ponieważ możemy używać i edytować zdjęcia w Photoshopie bez pobierania go, online i za darmo. Kroki, które musimy wykonać, to:

  • Otwórz plik GIF, który chcemy edytować w Photoshopie.
  • Przejdź do menu „Plik”, wybierz opcję „Eksportuj”, a następnie w tym menu opcję „Zapisz do publikacji w Internecie”.
  • Otworzy się menu, w którym możemy zmodyfikować „Kolory i rozmiar obrazu”, aby zmniejszyć rozmiar GIF. Na przykład, jeśli pole „Kolory” ma 256, możemy obniżyć go do 128 lub 64; a także możemy zmniejszyć liczbę pikseli w polu „Rozmiar”. W lewym dolnym rogu ekranu widzimy, jak bardzo zmienia to rozmiar pliku.
  • Inną alternatywą jest modyfikacja procentu słupków w pliku „Dopasowanie do sieci i mniejsza jakość”, ale musimy być ostrożni, ponieważ może to znacznie wpłynąć na jakość GIF-a (chociaż znacznie zmniejsza jego rozmiar).
  • Gdy jesteśmy zadowoleni z wyniku, wystarczy wybrać opcję „Zapisz…” i wybrać ścieżkę docelową już zmodyfikowanego pliku.

Zoptymalizuj plik GIF za pomocą strony internetowej

Jeśli nie czujesz się komfortowo podczas korzystania z programu Photoshop, istnieje wiele narzędzi online, które nam na to pozwalają zmniejszyć rozmiar GIF bez utraty jakości. Jednym z nich jest Ezgif, darmowy internetowy kreator GIF, w którym możemy edytować te pliki, aby dodać do nich tekst, przyspieszyć prędkość animowanego GIF-a i oczywiście zmodyfikować jego rozmiar, dla czego musimy wykonać następujące kroki:

  • Otwieramy Ezgif.com na komputerze i przechodzimy do zakładki „GIF Optimize”.
  • Klikamy na „Wybierz plik”, wybieramy GIF, który chcemy zoptymalizować (jeśli nie zapisałeś GIF-a, możesz wkleić adres URL strony internetowej) i wciskamy przycisk „Prześlij”, aby go otworzyć.

edytuj plik gif

  • Po załadowaniu możemy zobacz GIF oraz szereg parametrów, które możemy modyfikować. Aby zmniejszyć rozmiar, przechodzimy do paska poziomu kompresji i przesuwamy go tak bardzo, jak chcemy, aby zoptymalizować GIF (pamiętając, że może to zmienić jakość).
  • Kiedy jesteśmy usatysfakcjonowani, wciskamy przycisk ’Zoptymalizuj swój plik GIF’, aby zobaczyć wynik końcowy, a następnie zapisujemy go, naciskając przycisk „Zapisz”.

Więc zoptymalizuj plik GIF dla swojej witryny, aby użytkownik mógł cieszyć się Twoimi treściami w szybszy i wygodniejszy sposób. I to dlatego, że są tak zakorzenione w naszym codziennym życiu, że możemy nawet tworzyć i wysyłać animowane GIF-y na WhatsApp do wszystkich naszych przyjaciół.

Niech ten artykuł przyda Ci się do tworzenia GIF-ów i ciesz się tym doświadczeniem!

dołącz do naszego kanału telegram