Skip to content

Jak zatrzymać lub uruchomić i korzystać z usług na serwerach GNU/Linux — samouczek

13 de styczeń de 2022

ten Systemy operacyjne oparte na LinuksiePodobnie jak wszystkie inne systemy operacyjne, mają procesy i usługi, które działają, gdy komputer jest włączony. Jak wykrywać i kontrolować usługi na serwerach Linux?

Obejmują one różne usługi systemu operacyjnego, wiersz poleceń, różne usługi / demony zaprojektowane w celu utrzymania systemu i zapewnienia jego płynnego działania. Większość usług są niezbędne do normalnej pracy procesu, od helpdesków po usługi specjalne zaprojektowane do obsługi danych wejściowych, poprawy wydajności, odciążenia zasobów.

W jaki sposób wyświetl listę wszystkich uruchomionych usług w systemie Linux Może się jednak zdarzyć, że usługa będzie działać bez Twojej wiedzy. Wykorzystaj zasoby systemowe, a nawet narażaj swój system na podatność, jeśli nie zostały uwzględnione środki bezpieczeństwa. Ze względu na możliwe przypadki, takie jak te, dobrze jest wiedzieć, jak je kontrolować i leczyć, a także mieć możliwość monitorowania w dowolnym momencie procesów i usług uruchomionych na komputerze.

Jak wykrywać i kontrolować usługi na serwerach Linux?

Istnieją dwie różne metody uruchamiania, zatrzymywania i ponownego uruchamiania dowolnej żądanej usługi, ale najpierw zaleca się defragmentację dysku, jeśli to możliwe, aby usługi serwera Linux miały optymalną wydajność.

Jak rozpocząć usługę?

Pierwsza metoda:
/etc/init.d/start nazwy usługi
Druga metoda:
usługa nazwa usługi start

Jak zatrzymać usługę?

Pierwsza metoda:
/etc/init.d/nazwa-usługi stop
Druga metoda:
usługa nazwa usługi stop

Jak sprawdzić status usługi?

Pierwsza metoda:
/etc/init.d/stan nazwy usługi
Druga metoda:
status usługi nazwa usługi

Jak ponownie uruchomić usługę na serwerze dedykowanym?

Pierwsza metoda:
/etc/init.d/ponowne uruchomienie nazwy usługi
Druga metoda:
usługa nazwa-usługi restart

Niektóre usługi mogą mieć dodatkowe ustawienia poleceń.

Pierwsza metoda:
/etc/init.d/rsync [iniciar, detener, recargar, forzar recargar, reiniciar, estado]
Druga metoda:
usługa rsync

Polecenie „usługa” jest preinstalowane z prawie każdą dystrybucją Linuksa. Natomiast głównym celem jest uruchamianie i zatrzymywanie skryptów oraz tworzenie procesów. „Usługa” może być również wykorzystana do: zobacz, jakie usługi są uruchomione lub zatrzymane w każdej chwili. W systemd istnieją zależności dodatnie i ujemne.

Uruchomienie określonej usługi może wymagać uruchomienia jednej lub więcej usług (zależność dodatnia) lub zatrzymania jednej lub więcej usług (zależność ujemna). Kiedy próbujesz uruchomić nową usługę, system automatycznie rozwiązuje wszystkie zależności. Należy pamiętać, że odbywa się to bez wyraźnego powiadomienia użytkownika.

Jakie są polecenia do zarządzania serwerami Linux przez SSH?

Musimy zacząć od zdefiniowania znaczenia protokołu SSH, aby zapewnić poprawne użycie poleceń którym można zarządzać za pomocą Linuksa. SSH to nazwa programu, którego celem jest korzystanie ze zdalnego dostępu do dowolnego serwera pod bezpieczną linią, którego dane są chronione lub innymi słowy są zaszyfrowane, dzięki czemu są bezpieczniejsze w Internecie.

przewodnik krok po kroku, jak zatrzymać usługi związane z serwerami linux

Rozumiejąc poprzedni punkt możemy wspomnieć, że dzięki protokołowi SSH możliwość: łączyć się przez internet z serwerami. W ten sposób możemy wykonywać czynności zdalnie i uzyskiwać dostęp do serwerów Linux poprzez protokół SSH.

Pamiętaj, że a terminal lub seria poleceń aby móc robić SSH. W takim przypadku konieczne jest użycie polecenia SSH a następnie niektóre dane służące do nawiązania poprawnego połączenia z serwerem. Niezbędne jest ustawienie maszyny oraz użytkownika, z którym wykonasz spaw. Jasnym przykładem może być coś takiego: ssh [email protected]

Inną alternatywą jest użycie nazwy domeny, o ile ją posiadasz i powinna być ona skierowana do komputera. Tak powinno być napisane: ssh [email protected] i w końcu zrób to za pomocą klucza prywatnego w przypadku, gdy serwer go posiada.

Na koniec warto wspomnieć, że serwery Linux odgrywają ważną rolę na poziomie korporacyjnym ale może zastanawiasz się, czy jest lepszy niż serwer Windows, a moja odpowiedź brzmi, że nie ma zwycięzcy, wszyscy mają swoje wady i zalety w zależności od tego, czego chcemy, chociaż musimy uznać popularność firmy Microsoft.

dołącz do naszego kanału telegram