Skip to content

Jak zmienić moje uprawnienia do plików w systemie Linux? – Ustawienia administratora

16 de luty de 2022

Wszystkie systemy operacyjne na komputery, a nawet telefony komórkowe, mieć pewną dozę bezpieczeństwa dla programów lub aplikacji. To zabezpieczenie aplikacji lub programów jest ważniejsze niż cokolwiek innego, więc funkcje lub pewne działania, na które nie zezwolono, nie są wykonywane.

To samo dzieje się z plikami. Linux działa z pewnymi uprawnieniami dla każdego z użytkowników lub właścicieli sprzętu. Następnie pokażemy, jak działają te uprawnienia i jakie konfiguracje można wykonać za pomocą uprawnień Linuksa. Oprócz tego pokażemy Ci, jakich poleceń musisz użyć, aby uzyskać dostęp do ustawień uprawnień.

Jak działają właściciele plików i uprawnienia w systemie Linux?

Uprawnienia do plików w systemie Linux są bardzo wszechstronne i działają lub są egzekwowane w co najmniej trzech częściach. Takie trzy części to „Odczyt”, „Zapis” i oczywiście „Wykonaj”. Oto trzy akcje, w których Linux zawsze nakłada ograniczenia w zależności od typu użytkownika.

Uprawnienie „Odczyt” to takie, które prawie wszyscy użytkownicy Linuksa mają na swoim komputerze. Dzięki temu uprawnieniu każdy użytkownik może czytać określone dokumentyotwieraj pliki audio, otwieraj obrazy i przeglądaj określone foldery, nawet jeśli nie jest to Twoje konto użytkownika.

Z uprawnieniem „Zapis” wiąże się wszystko, co jest związane edytowanie lub tworzenie pliku w ramach konta użytkownika. Jeśli masz takie uprawnienia, dana osoba będzie mogła edytować obrazy, edytować dokumenty, przenosić pliki z jednego miejsca do drugiego i robić wiele innych rzeczy, nawet jeśli nie jest to twoje konto użytkownika.

Ostatnie uprawnienie to „Wykonaj”, które jest związane z instalacją programów lub z zmiany w zespole. Gdy masz takie uprawnienia, osoba może wprowadzać zmiany w konfiguracji komputera, instalować programy, usuwać programy i wiele więcej, nawet jeśli nie jest to Twoje konto użytkownika.

Przy okazji, jeśli masz przewodowe połączenie internetowe i chcesz udostępnić go innym urządzeniom bezprzewodowo, możesz utworzyć sieć domową ze swoim komputerem.

Jakie konfiguracje można wykonać z uprawnieniami Linuksa?

Po zliczeniu absolutnie każdego z wyżej wymienionych uprawnień można instalować programy, zmieniać nazwę komputera, usuwać pliki, zmieniać zdjęcie użytkownika itp. To tylko niektóre z rzeczy, które można zrobić mieć wszystkie uprawnienia na komputerze z Linuksem.

dziewczyna używająca komputera

Prawdę mówiąc, istnieje wiele konfiguracji, które można przeprowadzić w Linuksie, mając wszystkie uprawnienia, ale nie wymienimy ich wszystkich. Wcześniej powiedzieliśmy, że jeśli masz wszystkie uprawnienia na komputerze, istnieje możliwość instalowania programów. Cóż, jeśli chcesz, możesz zainstalować DaVinci, program, który pomoże ci w edycji wideo.

Jednym ze sposobów sprawdzenia, czy masz wszystkie uprawnienia na komputerze, jest: próbuję zainstalować jakiś program które mogą nam się przydać. Należy zauważyć, że istnieje dobry powód do korzystania z Linuksa oraz że system jest szybszy i bezpieczniejszy.

Jednak pomijając to, wiesz już jasno, jakie są pewne rzeczy, które są osiągane przez mieć wszystkie uprawnienia w systemie Linux. Poniżej znajduje się pokazanie, jakich poleceń należy użyć do skonfigurowania uprawnień w systemie Linux.

Jakich poleceń powinieneś użyć, aby skonfigurować uprawnienia i właścicieli?

Jeśli nie jesteś tym oficjalny właściciel zespołu oczywiste jest, że nie będziesz mieć wszystkich uprawnień na komputerze. Jednak nie musisz się tym martwić, ponieważ istnieją polecenia, których możesz użyć do ustawienia takich rzeczy, jak uprawnienia Linuksa.

Istnieją w sumie dwa polecenia, których możesz użyć, aby przyznać własne konto użytkownika wszystkie uprawnienia na komputerze.

Korzystanie z polecenia „chmod”

osoba używająca polecenia klawiaturowego

Pierwsze polecenie, którego możesz użyć do skonfigurowania powiązanego z uprawnienia systemowe a jakie są właściciele to 'chmod’. To polecenie należy wkleić do okna „Wiersz polecenia” lub można je wkleić do okna „Terminal”.

Uruchamiając „chown”

Innym poleceniem używanym do modyfikowania rzeczy związanych z uprawnieniami zespołu jest „chown”. Jeśli polecenie „chmod” ci nie pomoże, wybierz zamiast tego polecenie „chown”. W przypadku, gdy dostaniesz masz problem ze zmianą uprawnień plików i konfiguracji w systemie Linux można skorzystać ze strony internetowej Linalco.

Linalco to strona odpowiedzialna za rozwiązywanie problemów, które mają użytkownicy linuksa. Na tej stronie znajdują się informacje o wszystkich problemach, jakie przedstawia system.

dołącz do naszego kanału telegram