Skip to content

Jak w prosty sposób pracować w powłoce Linuksa | Kompletny przewodnik

10 de luty de 2022

Jeśli chodzi o to wszechstronne środowisko systemowe oferowane przez Linuksa, mamy różne mało znane narzędzia wśród nich znajdziemy powłokę Linuksastaje się potężnym narzędziem dedykowanym konkretnym działaniom podstawowym. Prawda jest taka, że ​​wielu, którzy go nie znają, myli go z konsolą lub terminalem systemu operacyjnego; w tym celu ważne jest, aby wiedzieć, czym się różnią.

Jeśli chodzi o to, jak wykonać akcje lub wykonać pracę z powłoką Linux, którą możemy wykonać, polecenia, które mogą być odwołanie do akcji w aplikacjach systemowych jak by to było, na przykład, stworzyć „Skrypt” do zarządzanie sieć domowa stworzona w Linuksie, pod względem jej zastosowań możemy uzyskać wiele.

Jak dostać się do powłoki Linuksa?

Aby wejść do Powłoka Linuksa, musisz najpierw nacisnąć „Alt + F12” W ten sposób poprosi nas o podanie hasła „Login”, od tego momentu możemy wejść do katalogu, w którym będziemy generować skrypt, aby nadał funkcję, którą musimy nadać, również „sh” odnosi się do wszystkich Powłoka Linuksa.

Jakie są najczęściej używane polecenia w powłoce Linux?

Jeśli chodzi o najczęściej używane polecenia powłoki, to tylko niektóre z nich. najpopularniejsze polecenia używane w powłoce Linux chociaż jest ich o wiele więcej, byłoby to. Polecenia te mogą być używane do różnych funkcji, takich jak zmiana języka klawiatury systemu operacyjnego i mieć to zgodnie z naszymi potrzebami.

  1. Man, dostarcza informacji o programach i poleceniach w środowisku Linux, które uruchamia (man man),
  2. ls, daje nam listę aktualnie wykonywanych katalogów (man ls),
  3. More, to filtr, który pokazuje zawartość pliku w jednym terminalu na raz i ma dwie formy (more i ls /more),
  4. Cd, zmień katalog (cd
  5. mkdir, utwórz wpisy w katalogu (mkdir )
  6. Rmdir, usuń puste katalogi (rmdir )
  7. Passwd, zmień hasło użytkownika (passwd)

Czy Bash w Linuksie jest odpowiednikiem Shella?

Jeśli chodzi o Bash (Burn Again Shell) w systemie Linux Staje się pośrednikiem lub interpretatorem poleceń, działając jako interfejs między użytkownikami lub programami i aplikacjami a jądrem Linuksa. Będzie on odpowiedzialny za wprowadzanie jeden po drugim poleceń lub instrukcji, które są wprowadzane przez użytkownika, które tworzą „Skrypt”; zwracając to wyniki, które są wyrzucane po wykonaniu polecenia.

bash interfejs między programami a jądrem

Jaki jest sposób na wejście do powłoki Linuksa?

Aby wejść w tryb Linux Shell mamy metody, które pomagają nam wykonać tę akcję, każda z tych metod jest równie skuteczna. Bo jeśli znasz tylko jednego i jeśli nie możesz się w ten sposób dostać, to dobrze, że masz inny sposób na wejście w tryb kopii zapasowej. Powłoka Linuksa jest powłoką systemu, która jest połączona z tak zwanym „jądrem”..

Do tej akcji możemy wejść za pomocą polecenia klawiaturowego, które jest skrótem, który przyspiesza do niego dostęp, a także mamy narzędzie o nazwie „Podpowiedź” co jest równie przydatne przy dostępie do powłoki Linuksa, zobaczmy, jak używać każdego z nich.

Za pomocą polecenia klawiaturowego

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, aby wejść do tego narzędzia, wystarczy nacisnąć (Alt + F12), w ten sposób pojawi się Login umożliwiający wpisanie hasła i uzyskanie dostępu. W ten sam sposób musimy wiedzieć, że liczba konsol Linux Shell, które możemy uruchomić, jest określona przez klawisze funkcyjne, które posiadamy, czyli od (F1 do F12), więc dla zmień konsole musisz połączyć „Alt +f(x)”gdzie w „x” wpisuje się odpowiednią liczbę od 1 do 12.

Za pomocą szybkiego narzędzia

Narzędzie Prompt jest wskazaniem powłoki, aby ogłosić, że oczekuje polecenia od użytkownika, co oznacza, że ​​służy do interpretacji „skryptu powłoki”, który staje się skryptem poleceń, który staje się plikiem z grupa poleceń interpretowanych przez powłokę.

To narzędzie nadaje się jako wstępnie ustawiona linia poleceń czekająca na wykonanie poleceń, narzędzie to można modyfikować i różni się w zależności od użytkownika, w przypadku gdy użytkownik nie ma uprawnień, Monit będzie miał postać $, ale jeśli jest to case W przeciwnym razie będzie wyglądać jak #. Aby otworzyć powłokę, polecenie to „# sh”.

uruchamianie powłoki linux i skryptów

Jakie części powłoki Linuksa muszę znać?

Kiedy nabywamy system Linux, taki jak Ubuntu, z zamiarem wykonywania interakcji z powłoką i określania skryptów. Najpierw musimy wiedzieć, o co chodzi w jego częściach, aby to poznać. W przypadku Shella jest kilka części, które są niezbędne do poznania, zobaczmy.

Jest to po pierwsze interpreter poleceń, który ma możliwość generowania „Skryptów” tak aby system działał według użytkownika, posiada części takie jak „Bash” czyli kto współdziała między poleceniami „Powłoka” i „Jądro”który jest centrum systemu i „Podpowiedź”, która warunkuje oczekiwanie na wykonanie poleceń przez użytkownika, niezależnie od tego, czy ma uprawnienia administratora, czy nie.

dołącz do naszego kanału telegram