Skip to content

Jak razem zainstalować Linuksa i Windows 10 na tym samym komputerze? (Przykład)

30 de styczeń de 2021

Wyjaśniamy, jak możesz zainstalować Windows i Linux na tym samym komputerze. Jest to dość prosty proces i zajmuje kilka minut.

Wybierz dystrybucję Linuksa i utwórz bootowalną pamięć USB

Linux to system operacyjny podzielony na kilka dystrybucji, czyli kilka wersji tego samego systemu operacyjnego, ale o różnych cechach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, zapraszamy do przeczytania następującego artykułu, który wyjaśnia, jakie są wszystkie wersje systemu Linux i jakie są ich cechy. Są tacy, którzy mają mniej Baran i inne bardziej nowoczesne wersje. Większość z nich jest bezpłatna i można ją zainstalować w trybie podwójnego rozruchu z dowolną wersją systemu Windows.

Po pobraniu wersji Linuksa, którą wybrałeś na swój komputer, musisz utworzyć dysk startowy, aby zainstalować Linuksa.

Ponieważ Linux prawie nic nie waży, mieści się w podstawowym pendrivie 2GB, więc nie masz żadnych ograniczeń podczas instalacji. Zalecamy użycie Ubuntu GNOME ponieważ to na niej opiera się ten samouczek. Możesz go pobrać tutaj.

Uruchom komputer z dysku USB

Po włączeniu komputera pojawi się czarny ekran z białymi literami. U dołu ekranu pojawi się okno z kilkoma opcjami, z których każda ma skojarzony klucz, taki jak F2, F12 lub Delete.

W zależności od komputera okno rozruchu różni się. Na tym ekranie uzyskasz dostęp do BIOS-u, czyli wtedy, gdy zdecydujesz się na uruchomienie systemu operacyjnego na USB zamiast uruchamiania systemu Windows w normalny sposób.

Zalecamy kilkakrotne naciśnięcie powyższych klawiszy, aż pojawi się okno z podłączonymi urządzeniami USB. Po zlokalizowaniu USB, którego nazwa odpowiada pendrive gdzie uratowałeś Linuksa, wciśnij Enter.

Kontynuuj instalację systemu Linux

Pierwszą rzeczą, która się pojawi, są opcje językowe. Wybierz hiszpański, aw zależności od dystrybucji następne okno, które się pojawi, różni się. Może pojawić się dowolna z tych opcji:

  • Wypróbuj Linuksa bez instalacji: uruchom tymczasową sesję, w której możesz zainstalować Linuksa z tego miejsca.
  • Zainstaluj Linuksa
  • Inne opcje

Możesz go zainstalować od razu lub spróbować najpierw. Zalecamy próbować przed zainstalowaniem abyś mógł wyraźnie zobaczyć, jaki jest system operacyjny.

Utwórz podwójny rozruch w systemie Windows i Linux

Podczas instalowania Linuksa musisz wybrać kilka opcji, które pojawiają się na każdym kroku. Instalator przeprowadzi Cię przez cały proces.

Po skonfigurowaniu klawiatury musisz skonfigurować Wi-Fi, chociaż domyślnie zostanie wybrana opcja, w której wolisz nie łączyć się z siecią Wi-Fi w tym momencie.

W następnym kroku wybierzesz sposób instalacji, zalecana jest normalna instalacja, ale możesz wybrać preferowaną. Wtedy pojawi się opcja instalacji Ubuntu wraz z systemem Windows, a system zainstaluje go automatycznie.

Następnym razem, gdy włączysz komputer, pojawią się dwie opcje, jeśli chcesz wejść w systemie Windows lub za pomocą Linux.

Co możesz zrobić, jeśli masz Linuksa i chcesz zainstalować system Windows?

Nie jest to takie proste, ale jednym ze sposobów byłoby zainstalowanie rozruchu w systemie Windows i Linux, zaczynając od Linuksa, byłoby to utworzenie partycji i zainstaluj windows tam, ale wymagając tego formatu NTFS, możesz mieć problemy podczas instalacji i będziesz musiał ponownie zainstalować GRUB z dyskietką ratunkową

Herbata zalecamy zainstalowanie systemu Windows i zainstalowanie Linuksa z tego miejsca ponieważ jest to prostsze i mniej ryzykowne, wykonując kroki już wspomniane powyżej. Mamy nadzieję, że to Ci pomogło i jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Linuksie, pamiętaj o przeczytaniu innych artykułów, takich jak Co to są pliki rejestru systemu Linux i do czego służą? Oprócz tego zalecamy: Jak tworzyć katalogi i podkatalogi w systemie Linux za pomocą opcji mkdir ”.

dołącz do naszego kanału telegram