Skip to content

Jak wyświetlić ukryte pliki w terminalu Linux (przykład)

30 de styczeń de 2021

Dziś zobaczymy jak pokazać ukryte pliki w terminalu Linux. We wszystkich systemach operacyjnych możemy znaleźć ukryte pliki i foldery. Nie widać ich, ponieważ są niewidoczne i ma dość prosty powód.

Takie ukryte pliki są przechowywane w ten sposób, ponieważ są ogólnie ważne dla stabilności systemu operacyjnego. Dlatego jeśli zdecydujesz się wyeliminować lub manipulować którymkolwiek z nich, możesz wygenerować błędy, niestabilność lub w najgorszych przypadkach, że system operacyjny jest uszkodzony i nie masz innego wyjścia, jak tylko zainstalować go ponownie.

Dlatego ważne jest, abyś to zrobił bądź bardzo ostrożny, kiedy chcesz manipulować tego rodzaju plikami. Jeśli tak naprawdę nie wiesz, co robisz, najlepiej nawet nie próbować nimi manipulować.

W systemie Linux każdy plik lub folder zaczynający się kropką jest plikiem ukrytym lub nazywanym plikiem z kropką. Domyślnie nie są one wyświetlane. Istnieją jednak proste alternatywy, aby je wyświetlić.

Zanim zaczniemy, jeszcze raz nalegamy Jeśli nie wiesz, co robisz, najlepiej tego nie robić, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na działanie twojego systemu operacyjnego. Dlatego zalecamy przede wszystkim ostrożność. Teraz zaczynamy od tego samouczka, aby znaleźć i wyświetlić ukryte pliki w terminalu Linux.

Pokaż ukryte pliki w terminalu Linux

Kiedy używamy „Jest„Bez żadnego parametru umożliwi nam wyświetlenie wszystkich plików znajdujących się w bieżącym folderze, klasyfikując je alfabetycznie. Jednak aby wyświetlić wszystkie pliki, w tym ukryte, będziemy musieli użyć „-ao -all”. Dlatego tak pozostanie „Czy -wszystkie„I zobaczymy wszystkie pliki.

Na wypadek, gdybyś chciał pokazać tylko ukryte pliki i foldery to polecenie, którego musimy użyć, to „ls -d.[^.]*”.

Jeśli chcesz zobaczyć podfoldery o określonej zawartości i wymienione, będziesz musiał użyć polecenia „dir”. Możesz również wyświetlić informacje, takie jak data i czas ostatniej modyfikacji. Więc używamy „Powie”.

Teraz, jeśli chcemy zobaczyć ukryte pliki i foldery, ale nie widząc katalogu, w którym się znajdujemy, po prostu napiszemy „Powie”. Jeśli chcesz tylko zobaczyć wszystko, co jest ukryte, musisz wpisać „dir -d.[^.]*”.

użyj poleceń terminala linux

Jak wyświetlić ukryte pliki w terminalu Linux

Możesz również zobaczyć wszystkie ukryte pliki i foldery graficznie, aby było to wygodniejsze dzięki środowisko gnomów. Aby to zrobić, musimy wejść do edytora plików za pomocą kombinacji klawiszy „Ctrl + H”.

Innym sposobem wejścia jest „Oprawa„Następnie kliknij pole z napisem„Pokaż ukryte pliki”.

Jeśli jesteśmy w Środowisko KDE lub XFCE więc kombinacja klawiszy nieco się różni. W przypadku KDE musimy użyć klucza Alt + i musimy włączyć pole „Pokaż ukryte pliki”.

Ale w XFCE jest tym samym, co w Gnome. Po prostu naciśnij klawisze „Ctrl + H„A w edytorze będziesz musiał aktywować”Pokaż ukryte pliki”.

Jak widać, nie jest wcale trudno nauczyć się wyświetlać ukryte pliki w terminalu Linux. W ciągu kilku sekund wiesz już, jak wyświetlić wszystkie ukryte pliki i foldery i edytować je w systemie operacyjnym.

Pamiętaj, że mamy dużą liczbę proste i złożone samouczki o tym interesującym systemie operacyjnym. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące jak wyświetlić ukryte pliki w terminalu Linux wystarczy, że zostawisz to w polu komentarza, które jest nieco niżej.