Skip to content

Jak wyłączyć udostępnianie plików i drukarek w systemie Windows 10?

25 de grudzień de 2021

Windows jest już dawno spóźniony najczęściej używany system operacyjny na całym świecie na komputerach. Dzieje się tak dzięki prostemu sposobowi pozyskania i zainstalowania go na naszym komputerze.

Inną z najistotniejszych cech tego systemu jest duża liczba funkcji i narzędzi, które są już dostarczane z fabryki, a jedną z tych funkcji jest ta, o której będziemy rozmawiać przy tej okazji. Najbardziej niezwykłym narzędziem jest to z udostępniać pliki między komputerami z tym samym systemem operacyjnym i drukarkami.

Jakie są sposoby uzyskania dostępu do ustawień udostępniania plików i drukarek w systemie Windows 10?

Jednym z narzędzi, które oszczędza nam dużo czasu przy przenoszeniu plików z jednego komputera na drugi, jest współdzielone połączenie oferowane przez system operacyjny Windows. Dzięki temu narzędziu możemy przenieś i skopiuj dowolny plik który znajduje się na jednym komputerze na inny komputer. Aby uzyskać dostęp do tej konfiguracji, musisz wykonać następujące kroki.

Z panelu sterowania

Jednym z najbardziej oczywistych sposobów wejścia w tę konfigurację jest panel sterowania, ponieważ dostępne są wszystkie opcje konfiguracji systemu operacyjnego, a wśród nich jest jednym ze współdzielonych połączeń.

Aby przejść do konfiguracji współdzielonego połączenia na komputerze, musisz wejść do panelu sterowania. To znajdziesz od wyszukiwarka oferowana przez system Windows 10 na dolnym pasku zadań. Po wejściu zobaczysz opcję „Sieci i Internet”, dzięki czemu będziesz mógł zobaczyć różne ustawienia związane z udostępnionym połączeniem.

Korzystanie z wiersza polecenia

Innym sposobem otwarcia panelu sterowania systemu Windows jest wiersz poleceń. Ten sposób jest również bardzo prosty, wystarczy wpisać wyszukiwarkę Windows. Tutaj napiszesz „CDM” i otworzysz wynik, który daje wyszukiwanie. W tym oknie napiszesz słowo 'sterowanie’ i naciśniesz enter, w ten sposób otworzy się panel kontrolny.

Teraz w panelu sterowania możesz otworzyć opcję „Sieci i internet” i tutaj skonfigurujesz opcje współdzielonego połączenia na komputerze.

Z PowerShellem

Z PowerShell będzie to ostatni sposób, w jaki Ci wyjaśnimy, żebyś wchodził do panelu sterowania i mógł skonfigurować parametry udostępnianie plików i zdalne podłączanie drukarek.

Przesuń mysz na start systemu Windows, na tej ikonie klikniesz prawym przyciskiem myszy, tutaj będziesz musiał wybrać PowerShell. Następnie napiszesz w pasku pisania 'Panel sterowania’, tutaj podasz enter, aby zostać przekierowanym do panelu sterowania, a następnie zrobisz to samo. Otworzysz „Sieci i internet” i będziesz mógł robić, co chcesz, z ustawieniami sieci.

osoba robi coś na komputerze

Jakie kroki należy wykonać, aby włączyć lub wyłączyć udostępnianie plików i drukarek?

Teraz, kiedy już wiesz, jak możesz wejdź do panelu sterowania Windows i uzyskaj dostęp do ustawień udostępniania, pokażemy Ci, jak możesz aktywować lub dezaktywować tę opcję na swoim komputerze.

Przesuń myszkę na pasek zadań na ekranie, tutaj otworzysz dostępne sieci, zamierzasz nacisnąć sieć w którym jesteś połączony. W małej karcie, która się otworzyła, kliknij „Włącz / wyłącz udostępnianie”.

W ten prosty sposób pozwolisz innym osobom, które łączą się z Twoim komputerem, pobierać pliki z komputera, nie mogą ich uzyskać dopóki nie aktywujesz tej opcji ponownie.

Jak uzyskać dostęp do skrzynki, aby umożliwić udostępnianie plików i drukarek na swoim komputerze?

Jeśli chcesz znaleźć głębszy sposób aktywacji i dezaktywacji udostępniania plików i drukarek, pokażemy Ci. Tym razem będziesz musiał zrób to z panelu sterowania, dzięki czemu możesz uzyskać do nich dostęp w sposób, który najbardziej Ci odpowiada.

Będąc w panelu sterowania, otworzysz „Sieci i internet”, a następnie przejdziesz do „Sieci i współdzielone zasoby”. Tutaj idź do mieć możliwość wprowadzania zmian w dostępie do danych które mogą być udostępniane, a także na urządzeniach drukujących.