Skip to content

Jak wyłączyć JavaScript w przeglądarce Safari, Chrome i Firefox (przykład)

24 de luty de 2021

Oprócz HTML i CSS JavaScript jest jednym z trzech języków programowania, które przeglądarki mogą czytać natywnie. Pod tym warunkiem te języki są podstawa prawie wszystkich obecnych stron internetowych. Jednak z jakiegoś powodu możesz chcieć wyłączyć to drugie. Dlatego w tym artykule pokażemy, jak wyłączyć JavaScript w przeglądarkach Safari, Chrome i Firefox. Najpierw jednak przeanalizujemy związane z tym ryzyko.

Pamiętaj o tym przed wyłączeniem JavaScript

JavaScript to język programowania, który ujrzał światło dzienne w 1995 roku i od tego czasu ewoluował i udoskonalał. Dzięki swojej wielkiej wszechstronności język ten jest używany przy tworzeniu stron internetowych z Google Sites, WordPress, Draftium i wieloma innymi platformami, dlatego stał się jeden z najczęściej używanych języków w dzisiejszych sieciach.

W rzeczywistości, według analizy przeprowadzonej przez w3techs.com, plik 95% obecnych stron używa tego języka a wiele z nich nie ma alternatywnej wersji, która działałaby bez tych skryptów.

Dlatego wykonywanie treści w tym języku jest domyślnie włączone we wszystkich przeglądarkach. Jeśli chcesz go wyłączyć, czy to ze względów bezpieczeństwa, czy z innych powodów, pamiętaj, że zdecydowana większość odwiedzanych stron nie będzie zawierała dużej części ich zawartości. Jest więcej, prawdopodobnie nie będziesz nawet w stanie poprawnie poruszać się po sieci.

Jak wyłączyć JavaScript w swojej przeglądarce

Mając powyższe na uwadze, nauczymy Cię teraz, jak to robić wyłącz JavaScript w trzech najczęściej używanych obecnie przeglądarkach. Jeśli nie chcesz podejmować tak ekstremalnej decyzji, możesz także zainstalować rozszerzenie do Chrome, które pomoże Ci lepiej kontrolować skrypty uruchamiane na stronach. Zalecamy ScriptSafe. W każdym razie, jeśli chcesz wyłączyć JavaScript, pokażemy Ci poniżej.

Google Chrome

 1. Otwórz Google Chrome.
 2. Kliknij trzy kropki (plus) znajdujące się w prawym górnym rogu. Następnie wybierz „Ustawienia”.
 3. Przewiń w dół do sekcji „Prywatność i bezpieczeństwo” i wybierz opcję „Ustawienia witryny”.
 4. Na koniec w sekcji „Treść” kliknij opcję „JavaScript” i naciśnij niebieski przycisk, aby ją dezaktywować.

Inną opcją jest blokowanie stron internetowych w przeglądarce Google Chrome, do których nie chcesz, aby jakikolwiek członek rodziny miał dostęp.

Mozilla Firefox

 1. Po wejściu do przeglądarki wybierz ikonę trzech równoległych prętów (Menu) znajdujących się w prawym górnym rogu.
 2. Kliknij „Opcje”. Następnie kliknij „Treść”.
 3. Odznacz pole „Włącz Javascript”. Jeśli chcesz, możesz również uzyskać dostęp do menu „Zaawansowane”, aby manipulować niektórymi aspektami tego typu treści.
 4. Na koniec zamknij stronę konfiguracji, aby zapisać zmiany.

Powyższa metoda będzie najłatwiej wyłączyć JavaScript. Teraz, jeśli z jakiegoś powodu nie możesz uzyskać dostępu do tego panelu, poniżej pokażemy Ci nieco bardziej zagmatwaną trasę.

logo javascrip

 1. W przeglądarce Firefox przejdź do następującej strony: „about: config”. Jeśli uzyskujesz do niego dostęp po raz pierwszy, otrzymasz ostrzeżenie. Odznacz to pole, aby powiadomienie nie pojawiło się ponownie i potwierdź, że akceptujesz ryzyko.
 2. Na wyświetlonym pasku wyszukiwania wpisz „JavaScript.enabled” i naciśnij „Enter”.
 3. Kliknij prawym przyciskiem myszy wynik o tej samej nazwie i wybierz „Modyfikuj” lub „Przełącz”. Teraz JavaScript zostanie wyłączony, co możesz potwierdzić, patrząc na słowo „Zmodyfikowano” w kolumnie „Status”.
 4. Jeśli chcesz go ponownie aktywować, powtórz ten sam proces i kliknij „Modyfikuj”.

Są to dwie istniejące metody wyłączania JavaScript w przeglądarce Firefox. Jeśli chodzi o tę drugą opcję, radzimy nie manipulować żadną inną opcją chyba że wiesz dokładnie, co robisz.

Jabłkowe safari

 1. Wejdź do przeglądarki i kliknij opcję „Preferencje”.
 2. Wybierz opcję „Bezpieczeństwo”.
 3. Odznacz «Zezwalaj na JavaScript».
 4. Zamknij kartę konfiguracji, aby zapisać zmiany.

I tak łatwo jest wyłączyć całą zawartość stron internetowych zaprogramowanych w tym języku, a jeśli kiedykolwiek będzie to konieczne, wystarczy ponownie włączyć JavaScript w dowolnej przeglądarce internetowej. Mamy nadzieję, że ten samouczek pomógł Ci nie tylko dezaktywować JavaScript w Twojej przeglądarce, ale także dowiedz się więcej o działaniu stron internetowych.

dołącz do naszego kanału telegram