Skip to content

Jak utworzyć indeks lub spis treści w programie LibreOffice Writer (przykład)

26 de luty de 2021

Jak bardzo doceniamy, że ma dokument z dużą ilością informacji spis treści zajmować się konkretnymi kwestiami. Dlatego, kiedy tworzymy dokument w LibreOffice Writer, mamy kilka opcji, takich jak automatyczne numerowanie tytułów, a także możemy użyć indeksu zawartości do posortuj informacje. W tym poście wyjaśnimy, jak utworzyć indeks lub spis treści w LibreOffice.

Może to dać nam przegląd zawartości dokumentu, a także pokazać stronę, na której znajduje się każde odniesienie. Używamy tego typu tabel, gdy studiujemy, pracujemy lub prowadzimy badania i wiemy, jak bardzo mogą być przydatne. I nie tylko to, ale osoby, które będą chciały się im przyjrzeć, docenią to, że je założyliśmy. Jeśli chcesz wiedzieć, jak hUtwórz indeks lub spis treści w programie LibreOffice Writer trafiłeś we właściwe miejsce. Usiądź i ciesz się tym postem, który dla Ciebie przygotowujemy.

Jak zorganizować spis treści w LibreOffice Writer?

Nasze dokumenty mają już najlepszego partnera do dodawania indeksu zawartości, ponieważ Writer zapewnia nam do tego świetne narzędzie. Znajdziesz tam podobne funkcje podczas numerowania wierszy lub akapitów w programie Word.

Kiedy chcemy ustalić ten wskaźnik, jest to niezbędne utwórz dokument używając gotowych stylów nagłówków. Mając ich odpowiednią strukturę, możemy stworzyć nasz spis treści za pomocą kilku kliknięć.

Zastanowimy się nad umieszczeniem w dokumencie hierarchicznej struktury: rozdział, dział, temat. Ponadto tytuły tych elementów mają przypisany styl akapitu, taki jak „Nagłówek 1”, „Nagłówek 2” i tak dalej.

Co zrobić, aby wstawić spis treści?

W dowolnym miejscu w dokumencie LibreOffice Writer można dodawać indeksy i spisy treści. Regularnie umieszczamy je na początku lub na końcu, ale mogą również pojawić się w innym miejscu dokumentu.

Znajdujący się na stronie, na której chcemy wstawić spis treści, wyszukujemy w menu wstawiania – Podsumowanie i indeks – Podsumowanie, indeks lub bibliografia. Jeśli masz starszą wersję programu Writer w menu wstawiania, znajdziesz ją jako „Indeksy i tabele” – „Indeksy”.

Na ekranie, który się pojawi, będziemy mieć po lewej stronie podgląd rodzaj wybranego indeksu, a także zmiany, które wprowadzamy. Jeśli widzimy, że się nie pojawia, musimy go aktywować w okienku obok przycisku „Pomoc”.

Aby spojrzeć na wszystkie opcje, które możemy zastosować do indeksów i spisów treści, zakładki, w których je znajdziemy, są pokazane po prawej stronie ekranu.

W menu rozwijanym „Typ” zakładki „Indeks” wskazane są opcje, które możemy zmienić w zależności od typu indeksu, który próbujemy utworzyć. „Podsumowanie”, które znajdziemy w innych wersjach np „Spis treści” lub „Spis treści”, jest najczęściej używaną alternatywą.

Ale będziemy też mieli możliwość tworzenia indeksy alfabetyczne, rysunki i tabele, między innymi. Możemy skompletować różne opcje w zależności od rodzaju wybranego indeksu.

Dla wstaw spis treści na arkuszu po prostu wciskamy akceptację, a pojawi się on natychmiast w dokumencie LibreOffice Writer.

Ten stół możemy nawet dostosuj swój projekt. Zauważymy również, że stół pojawia się na zacienionym tle, ma to nam przypomnieć, że jest to obszar specjalny. Ale mamy możliwość usunięcia go lub zmiany koloru przechodząc do menu „Narzędzia”.

Kobieta korzystająca z laptopa i telefonu komórkowego

Jak aktualizujemy indeksy?

W menu kontekstowym będziemy mieć opcję „Aktualizuj indeks”. Klikając na nią, wszystkie modyfikacje wprowadzone w dokumencie, które mają wpływ na indeks zostanie zaktualizowany i natychmiast się zobaczą.

Możemy również przejść do menu „Narzędzia” – „Aktualizuj” – „Aktualny indeks”, aby wykonać aktualizację. Wszystko spis treści obecny w dokumencie może przejść przez tę procedurę przy jednym zamówieniu.

Miej indeks lub spis treści w formacie LibreOffice Writer może się to okazać dość prostym zadaniem. Zalecamy wykonanie kroków, które pokazaliśmy w tym poście, będzie to bardzo pomocne podczas pisania dokumentów. Z kolei zapraszamy do zapoznania się z innymi samouczkami, w których znajdziesz więcej informacji o wstawianiu spisów treści w innych aplikacjach np. Publisher. Chcielibyśmy przeczytać Twój komentarz do tych informacji, które z przyjemnością dla Ciebie znajdziemy.

dołącz do naszego kanału telegram