Skip to content

Jak tworzyć mobilne gry wideo i publikować je w PlayStore — samouczek

5 de sierpień de 2021

Tworzenie mobilnych gier wideo i publikowanie ich w PlayStore jest dość proste i nie musisz umieć programować. Może to być świetne hobby lub przedsięwzięcie, dzięki któremu możesz zacząć generować dodatkowy dochód.

Na co powinienem zwrócić uwagę, chcąc stworzyć własną grę wideo

Podczas tworzenia gry wideo zrobimy wiele prób i błędów. Również będziemy potrzebować dużo cierpliwości i umysł otwarty na konstruktywną krytykę.

Bez wiedzy programistycznej musimy korzystać z narzędzi do tworzenia gier wideo, animacje i design. Wśród nich jest program do projektowania Adobe Illustrator, silniki takie jak Unity czy Unreal oraz własna platforma Google Play do przesyłania gier.

Zdarzają się przypadki programistów, którzy spędzili lata na tworzeniu wyglądu i projektowania gier wideo, takich jak Stardew Valley. Niemniej jednak, to nie jest skuteczne dla większości ludzi więc mała pomoc w twoim projekcie nie zaszkodzi.

Znajomość języka angielskiego lub ktoś, kto doradzi podczas tworzenia gry, jest bardzo ważny, ponieważ w ten sposób gra może być sprzedawana na całym świecie. Ten zaoszczędzi marketing na dłuższą metę i pozwoli większej liczbie osób na dostęp do Twojej gry.

Czy można stworzyć grę online bez pobierania czegokolwiek?

Wiele silników i aplikacji do tworzenia gier wideo mają wersje online, z którymi możesz pracować. Ponadto są one zwykle bezpłatne, ponieważ są to platformy typu open source, dzięki czemu możesz dostosować swoje kreacje tak bardzo, jak pozwala na to twoje doświadczenie.

Jakie są najlepsze narzędzia do tworzenia gier, jeśli nie umiem kodować?

Aby stworzyć grę, potrzebujesz tylko jednego pomysłu, więc możesz zacząć wkładać swoją kreatywność w jeden z tych silników:

Poszukiwanie

To jedna z najprostszych platform do tworzenia gier wideo. W niej można tworzyć gry tekstowe, gdzie gracz może wyruszyć na przygody na podstawie swoich decyzji lub poprzez interakcję ze słowami kluczowymi podczas historii.

W tego typu grach jest silny element narracyjny i opierają się na prostych algorytmach, które prowadzą historię do przodu. Ta platforma zawiera samouczek do użytkowania i filmy objaśniające na platformie, które są całkowicie bezpłatne (tylko w języku angielskim).

Szpagat

Jest to platforma bardzo podobna do poprzedniej, ale o nieco wyższym stopniu złożoności. Również w języku angielskim, Twine pozwala tworzyć historie o wielu stopniach złożoności i warunkach, które wpływają na rozwój fabuły naszej gry.

Praktycznym przykładem projektu, w którym zastosowano sznurek jest interaktywny film Czarne lustro: Bandersnatch który został opublikowany na Netflix kilka lat temu. Ta platforma jest również open source, co pozwala na pobranie jej za darmo.

Szablony

Może się to już wydawać bardziej znanym silnikiem do tworzenia gier wideo. Szablony potrafi tworzyć środowiska 2D typowy dla mobilnych i niezależnych gier na PC z niewielkimi wymaganiami.

logo silnika szablonowego

Ma silnik fizyki kolizji, który można wyłączyć w grach, które tego nie wymagają, umożliwia edycję obrazów, scenariuszy oraz wykorzystanie muzyki i grafik we wszystkich aspektach gry.

Jedność

To chyba jeden z silników do tworzenia gier wideo dla amatorów najbardziej znany w branży. Unity umożliwia tworzenie modeli i środowisk 3D oraz posiada dużą społeczność, która może pomóc w odpowiedzi na wszelkie pytania.

Wiele udanych gier zostało stworzonych na tym silniku dla PlayStore i jest jednym z najbardziej polecanych do nauki użytkowania. Dodatkowo ten silnik jest dostępny w języku hiszpańskim, dzięki czemu możesz pracować wygodniej, nawet jeśli praca końcowa jest w języku angielskim.

Procedura tworzenia gry wideo za pomocą APK

Aby wyeksportować nasze projekty do Androida musimy mieć pakiety Android SDK i Java Development Kit zainstalowany na naszym komputerze. Dodatkowo silnik, z którego korzystaliśmy musi być w najnowszej wersji, aby móc wyeksportować projekt.

W opcjach naszego silnika musimy skonfigurować platformę, dla której tworzymy. W opcjach platformy musimy wybrać Androida, minimalną wersję API urządzenia z Androidem oraz nazwę pakietu.

W nazwie pakietu musimy umieścić nazwę naszego projektu w następujący sposób: „com.firma.nazwa_aplikacji „. W ten sposób podczas kompilowania projektu nasza aplikacja będzie się różnić od wielu innych w PlayStore.

Ile kosztuje przesłanie aplikacji do Sklepu Google Play?

Po skompilowaniu naszego projektu pozostaje nam plik .apk, który to format instalacji w Androidzie. Aby przesłać ten plik do naszego sklepu w PlayStore, musimy uzyskać dostęp do Konsoli programistycznej Google Play.

skrzynka odbiorcza Playstore

Tutaj musimy się zarejestrować i wykonać jednorazowa płatność w wysokości 25 za rejestrację jako programista. Ponadto Google zatrzyma 30% dochodu generowanego przez aplikację na Twoje zakupy, reklamy lub zakupy w aplikacji.