Skip to content

Jak tworzyć katalogi i podkatalogi w systemie Linux za pomocą polecenia „mkdir” (przykład)

10 de marzec de 2021

Możliwość tworzenia katalogów to możliwość oferowana przez Linuksa jego administratorom, którzy znają język poleceń, aby go wykonać.

Ale chociaż wydaje się to dość prostym pomysłem, rzeczywistość jest taka, że ​​uzyskanie tych zezwoleń jest bardzo ważne dla tych, którzy pracują za pośrednictwem tych zespołów.

W przypadku ich braku nikt nie mógłby edytować, dodawać ani usuwać plików, które są przechowywane na jego własnym komputerze. Dla niektórych jest to naprawdę irytujące.

Dlatego charakteryzuje się tym, że jest systemem, którym można zarządzać z poziomu okna poleceń, ponieważ zapobiega manipulowaniu informacjami przez gości.

Tworzenie katalogów w folderze jest również wykonywane za pomocą polecenia znanego jako «mkdir„, Który jest stwórz akronim podkatalogu.

Nauka wdrażania tego polecenia w skrzynce poleceń jest bardzo prosta, ponieważ jest nawet niezwykle obiektywna w odniesieniu do jego funkcji. Musisz więc czytać dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat lub dowiedzieć się, jak ukrywać pliki i foldery w systemie Linux.

Użyj polecenia mkdir, aby utworzyć katalogi w systemie Linux

Polecenie „Utwórz podkatalog” ma dość prostą składnię. Cóż, wystarczy złożyć zamówienie, a następnie nazwę katalogu, który chcesz nadać folderowi, aby go utworzyć.

Jednak, jak wspomniano powyżej, jako administrator GNU / Linux użytkownik musi to zapewnić mają uprawnienia w folderach gdzie zmodyfikujesz zawartość.

Jeśli nie, po wpisaniu polecenia, pojawi się komunikat o błędzie i nie będzie można utworzyć żądanego folderu.

Aby poprawnie użyć polecenia, wykonaj procedurę omówioną powyżej: umieść akronim, a następnie argument, którego użyjesz do nazwania katalogów, które zostaną utworzone.

Przykładem może być „mkdir folder1”, Więc nowa zawartość zostanie utworzona w folderze, w którym aktualnie pracujesz. Jeśli chcesz, aby został utworzony w lokalizacji, po prostu określ ją w następujący sposób: „mkdir / foldery / folder1„, Gdzie” Foldery „to biblioteka, w której chcesz umieścić zawartość.

Inne przydatne polecenia

Podczas gdy polecenie «mkdir»Aby utworzyć katalogi w pamięci systemowej, inne polecenia mogą usprawnić działanie folderów. Mogą być przydatne, jeśli musisz wykonać określoną czynność, taką jak na przykład wyszukiwanie plików.

  • zaczynać Możesz użyćpwd”, Co pozwoli ci odkryć folder, który jest nadal aktywny, to znaczy, z którym pracujesz w tym konkretnym momencie.
  • Jeśli nie chcesz pozostać w tym folderze, możesz zmienić i wybrać inny aktywny folder do przez „Płyta CD.
  • Plik Komenda „lspokazuje zawartość folderu i weryfikuje jego istnienie
  • Wreszcie, i być może jeden z najważniejszych, plik zastosowanie chmodumożliwia modyfikację uprawnień w folderze.

Utwórz katalogi i podkatalogi za pośrednictwem mkdir

Składnia jest różna, aby dodać podfoldery podczas wstawiania polecenia. Oprócz wskazania nazw nowych plików należy wskazać, że zostanie utworzony katalog główny, który będzie odpowiedzialny za przechowywanie pozostałych.

Polecenie określone w tym celu to „-p lub -parents„, Który, jak już powiedziano, wygeneruje folder główny za każdym razem, gdy będzie to konieczne.

Jedną z największych zalet tego kodu jest to, że podczas korzystania z niego nie będzie wyświetlany żaden błąd, jeśli folder istnieje. Dlatego konieczne będzie tylko wpisanie w oknie poleceń: „mkdir -p / home / user / movies / christine”.

katalogi i podkatalogi

Bazując na składni zdefiniowanej powyżej, jako katalog główny ustawiany jest „Strona główna”, a reszta nazwy będzie oznaczała liczbę podfolderów, które utworzysz jednocześnie.

Pokazano świetne narzędzie, które polecenie „Utwórz podkatalog” może zapewnić za każdym razem, gdy trzeba utworzyć katalogi i podkatalogi w folderach tworzących magazyn. Jeśli zdarzy się, że folder jest ukryty, możesz wyświetlić je na terminalu.

Dzięki swojej prostej składni każdy użytkownik, który uzyskać uprawnienia roota w miejscu na komputerze będziesz w stanie wygenerować tego typu zawartość za pomocą okna poleceń Linuksa.

dołącz do naszego kanału telegram