Skip to content

Jak stworzyć sieć domową na moim komputerze z systemem Linux? -Pełny projekt

9 de luty de 2022

Tworzenie sieci domowej jest bardzo proste. W tym artykule pokażemy Ci, jak to zrobić i kroki, aby skonfiguruj sieć domową na komputerze z systemem Linux. Zwróć uwagę na poniższy artykuł i możesz łatwo utworzyć sieć domową na komputerze z systemem Linux.

Co jest potrzebne, aby móc stworzyć sieć domową?

W biurach bardzo często wszystkie komputery są ze sobą połączone, aby ułatwić przesyłanie plików i łączność internetową. Ale w twoim domu też możesz mieć sieć domową, zwłaszcza jeśli masz kilka komputerów i urządzeń elektronicznych, za pośrednictwem sieci, która w informatyce jest znana jako LAN

Ponadto możesz utworzyć sieć domową, aby urządzenia mogły się łatwo łączyć, tworząc i konfigurując sieć bezprzewodową WiFi lub za pomocą kabla Ethernet. Umożliwi to nie tylko przesyłanie plików, ale także danych komputerowych, udostępnianie drukarek i łączność z Internetem.

Teraz do stworzenia sieci domowej potrzebne są trzy podstawowe elementy, takie jak: musisz mieć kartę bezprzewodową i sieciową, a także kabel ethernet i router z modemem wifi. Wszystko to wystarczy, aby zacząć tworzyć swoją sieć w swoim domu. W przypadku Linuksa musisz mieć komputer z tym systemem operacyjnym, protokołem skanowania. Ale dodatkowo, aby móc cieszyć się utworzoną siecią, musisz poprawnie skonfigurować sieć. Zwróć uwagę na następujące punkty:

Jaka jest procedura, aby rozpocząć tworzenie sieci domowej w systemie Linux?

Teraz, aby rozpocząć tworzenie sieci domowej na komputerze z systemem Linux, musisz najpierw zainstalować pakiet Server na komputerze, który będzie działał jako serwer, a na terminalach odpowiadających innym komputerom, które masz w domu, musisz zainstaluj pakiet klienta.

Aby wykonać tę procedurę, wprowadź terminal jako root i wykonaj następujące polecenie dla serwera: sudo apt-get install openssh/server, a dla pozostałych komputerów, czyli terminale wykonają następujące polecenie: sudo apt-get install openssh/client. Możesz także zainstalować oba pakiety na każdym z komputerów, dzięki czemu nawigacja będzie wzajemna.

Ale już uruchamiasz Nautilusa, który jest menedżerem plików i pozwala skonfigurować system sieciowy na Linuksie. Musisz uruchomić Nautilusa w trybie przeglądarki, a następnie przejść do zmiany adresu, jak wspomniano poniżej: sftp:// /. Umożliwi to dostęp do żądanego folderu zdalnego, teraz naciśnij Enter.

Jest bardzo prawdopodobne, że w wyskakującym okienku, które pojawi się na ekranie, poprosi Cię o nazwę użytkownika i hasło, kliknij OK, a zobaczysz pliki w zdalnym folderze. W ten sposób stworzysz swoją sieć domową w systemie operacyjnym Linux. Będziesz mieć również automatyczny wpis zdalny, który możesz skonfigurować, aby połączyć się z innymi urządzeniami, które masz w domu. Jest to łatwy proces, bezpieczny i niezawodny.

Jak skonfigurować sieć domową w Linuksie?

Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, jak działa sieć, aby skonfigurować Linuksa do sieci domowej. W przypadku, gdy sieć nie działa w systemie, należy ją skonfigurować przy użyciu DHCP i statycznych adresów IP. Dlatego, abyś mógł poprawnie skonfigurować sieć domową na komputerze z systemem Linux, pokażemy Ci, jak przeprowadzić proces konfiguracji.

skonfigurować sieć domową

Ustawienie w sprzęcie sieciowym

Jest to procedura zautomatyzowana. Ponieważ większość dystrybucje posiadają system skryptów, który umożliwia automatyczne wykrywanie kart sieciowych i może załadować moduł z odpowiednich sterowników. Podczas kompilacji jądra musisz upewnić się, że skompilowałeś właściwy dysk do głównego pliku jądra. W ten sposób zostanie załadowany podczas uruchamiania systemu.

Z drugiej strony należy pamiętać, że jeśli Sprzęt nie zostanie prawidłowo wykryty, będziesz musiał załadować sterownik sprzętu sieciowego i do tego musisz użyć następującego polecenia, które musisz wykonać jako: modprobe. W ten sposób możesz dokonać korekty sieci.

Konfiguracja z DHCP

Protokół DHCP to najłatwiejszy sposób konfiguracji komputera w sieci. DHCP odpowiada protokołowi Client/Server, dzięki czemu komputer może zarządzać parametrami innych komputerów. Działa to w następujący sposób: Podczas uruchamiania klienta z DHCP wysyłana jest multiemisja w celu wykrycia serwera DHCP.

skonfiguruj dhcp

A serwer odpowiada na ten adres, aby połączyć się z siecią z adresem IP. Co więcej, serwer DHCP udostępnia nazwę hosta, którą klient musi skonfigurować zgodnie z otrzymanymi parametrami. W systemie operacyjnym Linux klientami DHCP są pump, dhclient i dhcpcd, a najczęściej używane dystrybucje Linuksa obejmują głównie tych trzech klientów, są one instalowane domyślnie, gdy system otrzyma informację, że musi użyć DHCP podczas instalacji.

W przypadku, gdy dystrybucja ma kilku klientów, możesz ją modyfikować bez niedogodności. Teraz klient DHCP musi być uruchamiany podczas uruchamiania systemu, a system ma wiersz w pliku konfiguracyjnym, który pozwala sprawdzić, czy możesz uruchomić klienta DHCP w Red Hat lub Fedora. Wiersz musi zawierać następujące informacje: BOOTPROTO= dhcp. Po skonfigurowaniu klienta DHCP przystępujesz do testowania tej konfiguracji.

Adresy IP

Personalizacja ze statycznym adresem IP

Aby dostosować za pomocą statycznego adresu IP, musisz pamiętać o następujących kwestiach: możesz zdefiniuj adres IP i maskę sieci za pomocą polecenia ifconfig. Adres bramy, który można ustawić za pomocą polecenia trasy. Oraz parametry serwerów DNS, które są niezbędne do wykonania konwersji między nazwami hostów a adresami IP. Możesz dokonać ustawień parametrów na stałe i założyć domenę.

dołącz do naszego kanału telegram