Skip to content

Jak szybko i łatwo ułożyć krajobraz arkusza w programie WordPad?

31 de październik de 2021

WordPad to podstawowy program, który zawiera system Windows po zainstalowaniu. Program WordPad jest znacznie prostszy niż Microsoft Office, ale nadal jest bardzo pomocny przy edycji dowolnego dokumentu tekstowego. Chociaż taki program nie jest powszechnie używany, bardzo ważne jest również, aby nauczyć się go używać.

Następnie pokażemy, jak zmienić orientację arkusza WordPad i jak tworzyć arkusze w programie WordPad w jeden niestandardowy rozmiar na ty. Znając te dwie rzeczy, będziesz mógł zacząć używać programu WordPad bardziej fundamentalnie, dopóki nie będziesz używać go jak profesjonalista.

Jak wygląda proces zmiany orientacji arkusza w programie WordPad?

Zmiana orientacji arkusza dokumentu tekstowego za pomocą programu WordPad wymaga wykonania określonego procesu w trzech krokach. Najpierw musisz poszukać sekcji „Konfiguruj stronę”, następnie dostosować orientację tego arkusza, a na koniec będziesz musiał szczegółowo ustaw marginesy. Teraz postępuj zgodnie z każdą z tych wskazówek, aby lepiej zrozumieć, jak zrobić wszystko:

Przejdź do „Konfiguruj stronę”

Zanim powiedzieliśmy, że pierwszym krokiem do wykonania jest otwarcie okna „Ustawienia strony”, taka sekcja znajduje się po lewej stronie w górna część WordPada. Znajdź ciemnoniebieską ikonę w kształcie dokumentu, naciśnij ją, aby wyświetlić dodatkowe opcje i wybierz „Ustawienia strony”. Dzięki temu wykonasz pierwszy krok.

Należy zauważyć, że z WordPad, oprócz konfigurować lub tworzyć dokumenty tekst, możesz również dodać obrazy do wspomnianego dokumentu. Gdy wszystko będzie gotowe, jeśli chcesz, przekonwertuj dokument na plik PDF, aby nikt nie mógł go modyfikować.

Zmień orientację na poziomą

Po kliknięciu „Ustawienia strony” wybierz styl i orientację, jakie ma mieć arkusz tego dokumentu tekstowego. Aby zmienić orientację, zaznacz opcję „Krajobraz” pod opcją „Portret”. Kolejną rzeczą, którą możesz zrobić, to zmień styl arkusza wyświetlając opcję „Rozmiar”, która znajduje się w pobliżu sekcji „Papier”. Tam możesz wybrać następujące style arkuszy:

  • List
  • Dodatkowy list
  • Karta obrócona
  • Mała litera
  • List prawny
  • Litera plus
  • Litera poprzeczna
  • Arkusz w rozmiarze C
  • Arkusz w rozmiarze D
  • Arkusz w rozmiarze E

Poza tymi style arkuszy dla dokumentów, dostępne są inne, ale są to najczęściej używane i najbardziej znane. Należy zauważyć, że istnieje sposób na przekonwertowanie dokumentu WordPad na dokument Microsoft Office.

Ustaw rozmiar i marginesy

Po zmianie orientacji arkusza dokumentu w programie WordPad dotkniesz reszta wielkość marginesów aby przestrzeń, w której możesz pisać, była dobrze wyważona. Jest to ostatni krok w procesie i jest też najważniejszy, bo dzięki temu zostanie skalibrowana przestrzeń, jaką będzie miał arkusz.

arkusz w wordpadzie

Jednak po zakończeniu dokonać odpowiednich zmian kliknij opcję „OK” w oknie poniżej, a wszystkie wprowadzone zmiany zostaną zapisane.

Jak stworzyć niestandardowy rozmiar dla swoich prześcieradeł?

Czasami konieczne jest tworzenie dokumentów tekstowych z określonymi wskazaniami i określonymi rozmiarami, których nie ma WordPad. W takich przypadkach rozwiązaniem wszystkiego jest: utwórz arkusz dla dokumentów z niestandardowym rozmiarem przez nas samych.

Aby to zrobić, musisz otworzyć dokument, do którego chcesz zmienić rozmiar arkusza, a następnie naciśnij ikona dokumentu z ciemnoniebieskim kolorem. Teraz kliknij miejsce, w którym jest napisane „Ustawienia strony”, a następnie wybierz rozmiar, który ma mieć arkusz, klikając „Rozmiar” w sekcji „Papier”.

Jednym z największych rozmiarów arkuszy jest styl „Arkusz w rozmiarze E”, jeśli chcesz, możesz go wybrać. Po kliknięciu dostosuj rozmiar wszystkich jego marginesów i kliknij „OK”, aby zapisać ustawienia. W przypadku problemów z konfiguracją strony dla dokument w programie WordPad, będziesz musiał poszukać informacji o problemie na stronie pomocy technicznej firmy Microsoft.