Skip to content

Jak sprawić, by moja karta SD uruchomiła się w systemie Linux? -Wszystkie metody

23 de grudzień de 2021

Obecnie możesz uruchomić komputer z różnymi dyskami rozruchowymi, czy to z płyty CD, USB, a nawet karty SD. Odkryj wszystkie dostępne metody spraw, aby twoja karta SD uruchomiła system Linux z komputera stacjonarnego lub laptopa.

Za pomocą tego nośnika startowego możesz zainstalować Linuksa na dowolnym komputerze, nawet jeśli nie ma on napędu CD. Jest to bardziej wydajne i łatwiejsze w konfiguracji niż tradycyjne metody. Dowiedz się, jakie są wszystkie sposoby, które istnieją, aby uruchom Linuksa z karty SD i ciesz się Linuksem na dowolnym komputerze osobistym.

Jakie wymagania musi spełniać karta SD, aby uruchomić Linuksa?

Większość dzisiejszych komputerów korzysta z systemu operacyjnego Windows. Jednak Linux reprezentuje szybszy i bezpieczniejszy system, który bezpośrednio rywalizuje z systemem stworzonym przez Microsoft. Jedną z wielu jego zalet jest dostępność, ponieważ Twoje wymagania nie są tak wysokie podobnie jak w innych systemach operacyjnych.

Dzięki tej funkcji pliki instalacyjne systemu Linux mogą: być przechowywane na urządzeniach wymiennych i być włożony do dowolnego komputera, który ma wejście SD. W rezultacie będziesz mieć przenośny system operacyjny, którego możesz użyć do uruchomienia komputera bez wpływu na jego system główny; świetna alternatywa.

Aby cieszyć się atrakcyjnymi korzyściami oferowanymi przez dystrybucje systemu operacyjnego Linux, musisz spełnić szereg zasadniczych wymagań. Te minimalne wymagania są w pełni spełnione na prawie wszystkich obecnych komputerach, więc Linux okazuje się być uniwersalnym systemem, którego można używać na dowolnym komputerze osobistym.

Powinieneś także upewnić się, że twoja karta SD ma wystarczającą ilość wolnego miejsca, aby pobrać Linuksa z jego oficjalnej strony. Rozmiar plików różni się w zależności od wybranej dystrybucji, a także wymagań sprzętowych; Jednak podstawowe aspekty wymagane przez system Linux to dwa: Ppodwozie i przestrzeń magazynowa.

Jeden procesor 386X

Podstawowy system Linux został zaprojektowany do pracy na procesorze 386X. Jest to jeden z pierwszych procesorów, który zawiera architekturę 32-bitową, co czyni go bardzo wydajnym procesorem, który był podstawą wielu nowoczesnych systemów wirtualnych. Chociaż obecnie nie jest produkowany, jego dziedzictwo jest nadal obecne w wszystkie procesory marki Intel i AMD.

Minimum 100 MB

Podstawowy rozmiar systemu operacyjnego Linux to 100 MB, co stanowi minimalną dostępną przestrzeń dyskową wymaganą w pamięci SD. Niemniej jednak, niektóre złożone układy wymagają więcej miejsca pracować. Możesz sprawdzić zalecane wymagania dla każdej dystrybucji na jej stronie pobierania.

Jak używać UNetbootin do uruchamiania Linuksa na karcie SD?

Aby skonfigurować urządzenie wymienne (takie jak karta SD lub pamięć USB) jako dysk rozruchowy komputera osobistego, musisz użyć programu innej firmy. UNetbootin to aplikacja desktopowa dedykowana do tego celu, zainstaluj dystrybucje Linuksa z karty SD lub inny dysk wymienny.

To oprogramowanie jest dostępne dla dowolnej platformy i ułatwia proces tworzenia przenośnego dysku rozruchowego. Co więcej, nie formatuje urządzenia, dzięki czemu nie stracisz reszty zawartości karty SD. Jest kompatybilny z prawie wszystkimi wersjami Linuksa, dzięki czemu możesz swobodnie wybierać spośród najpopularniejszych dystrybucji Linuksa tę, którą chcesz zainstalować na karcie SD.

unetbootin ubuntu

Po pobraniu i zainstalowaniu UNetbootin uruchamiasz program i wybierasz preferowaną wersję systemu Linux z listy dystrybucji. Aplikacja się tym zajmie automatycznie pobieraj i kopiuj na kartę SD skonfigurowane w programie. Dlatego prawie cały proces zostanie zautomatyzowany.

Alternatywnie możesz również użyć UNetbootin do pracy z dystrybucją, którą już pobrałeś i zapisałeś na komputerze lub karcie SD, zamieniając ją w urządzenie rozruchowe. W ten sposób możesz uzyskać dostęp do dystrybucji, które nie pojawiają się na liście programu i użyj niestandardowej wersji systemu Linux.

Jakie kroki należy wykonać, aby skonfigurować, jeśli masz już Ubuntu?

Dzięki postępom w łączności i szybkiemu rozprzestrzenianiu się Internetu wiele procesów, które tradycyjnie przeprowadzano za pośrednictwem dysków, można pobrać z przeglądarki i być umieszczone jako dyski wirtualne. Pliki ISO mają format, który zawiera dokładną kopię określonego systemu plików.

Pliki te można skonfigurować tak, aby były rozpoznawane jako urządzenia rozruchowe na dysku twardym komputera lub na karcie SD. Tak więc, jeśli pobrałeś dystrybucję Ubuntu Linux w formacie ISO, możesz użyj pliku, aby skonfigurować kartę SD. Podobnie możesz zainstalować Ubuntu z pamięci USB.

Aby poprawnie przeprowadzić ten proces, musisz włożyć kartę SD do komputera. Następnie przechodzisz do menu „System”; otwórz sekcję „Administracja”. Tam zobaczysz opcję „Utwórz dysk rozruchowy USB”. Ta funkcja poprosi Cię o wybranie dysku wymiennego do uruchomienia konfiguracji i pliku ISO, z którym chcesz zintegrować.

utwórz dysk startowy linux

Po zakończeniu procesu możesz zacząć używać karty SD jako dysku rozruchowego systemu Linux. Należy zauważyć, że podczas korzystania z tej metody instalacji, Twoja karta SD zostanie sformatowanaInnymi słowy, cała poprzednia zawartość zostanie trwale usunięta. Dlatego zrób kopię swoich plików lub użyj do tego procesu pustej karty.