Skip to content

Jak sprawdzić zgodność wersji PCI Express na dowolnej płycie głównej

14 de kwiecień de 2021

Z poniższego przewodnika dowiesz się jak sprawdzić zgodność wersji PCI Express na dowolnej płycie głównej. Coś bardzo ważnego, jeśli chcesz wybrać najlepszą płytę główną na PC.

Sprawdź kompatybilność PCI Express na dowolnej płycie głównej

Każda płyta główna ma swoje osobliwości, ale wszystkie mają podobne technologie, w tym niezwykle ważny PCI Express. Następnie pokażemy, który sposób jest najbardziej zalecany znać wersję PCI Express który ma płytę główną.

Wejdź na stronę producenta

Niewątpliwie najlepszym sposobem sprawdzenia, która wersja PCI Express jest obsługiwana przez płytę główną, jest wejście na jej oficjalną stronę internetową. Innymi słowy, będziesz musiał poszukać modelu płyty głównej, który chcesz w Internecie i przejść do strony firmy, która go produkuje.

Oczywiście proces ten różni się w zależności od producenta, ale zwykle każda firma używa stosunkowo podobnego systemu. Zazwyczaj te funkcje są wyświetlane bezpośrednio w podsumowanie funkcji płyty głównej.

W większości przypadków należy szukać terminu PCIe, czyli sekcji, w której będzie on wyrażany, jeśli płyta główna obsługuje technologię PCI Express 4.0, 3.0, 2.0 lub 1.0. Obecnie często spotykane technologie to PCI Express 4.0 i PCI Express 3.0.

Oczywiście PCI Express 4.0 przedstawia pewne ulepszenia w stosunku do poprzednich wersji. Chociaż istnieją inne aspekty do rozważenia, jeśli chcesz poznać najlepsze typy płyt głównych do laptopów i komputerów, przyjrzyjmy się różnym typom PCI Express.

PCI Express 1.0a

Technologia PCI Express po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w 2003 roku, w wersji 1.0a. Pozwoliło to na transfer danych na ścieżkę 250 MB / si łączny transfer 32 Gbit / sw X16. Przyszedłem zastąpić starą technologię AGP. W każdym razie, według dzisiejszych standardów, jest to dość przestarzała technologia.

PCI Express 2.0

PCI Express 2.0 ujrzał światło dzienne w 2007 roku, transfery na linię wzrosły do ​​500 MB / s, a jego całkowita przepustowość wynosi 64 Gbit / sw X16. Co oznaczało poprawę w zakresie grafiki lub kart graficznych.

H4 PCI Express 3.0

Ta nowa technologia ujrzy światło dzienne w 2010 roku i stanowi znaczną poprawę w stosunku do PCI Express 2.0. W PCI Express 3.0 można oczekiwać szybkości transferu 984,6 MB / s na linię, podczas gdy łącznie na X16 wynosi 126 Gbit / s.

PCI Express 4.0

Obecny standard, PCI Express 4.0, stanowi znaczną poprawę, podwajając całkowitą przepustowość obecną w PCI Express 3.0. Innymi słowy, możesz spodziewać się transferów na poziomie 1969,2 MB / s na linię, czyli łącznie 252,1 Gbit / sw X16.

znać wersję płyty głównej

PCI Express 5.0

Nowa wersja PCI Express 5.0, podobnie jak poprzednie wersje, dąży do podwojenia przepustowości. Oczekuje się, że łączne prędkości wyniosą wówczas 3938,4 MB / s, a łączna przepustowość wyniesie 504 Gbit / sw X16. Jednak taka technologia nie jest jeszcze dostępna dla ogółu społeczeństwa.

Zalety PCI Express 4.0

Z pewnością jeśli chodzi o gry, poprawa PCI Express 4.0 w stosunku do 3.0 jest praktycznie niezauważalne. W każdym razie może to być przydatne do innych celów, w rzeczywistości nie wszystko polega na zmianie karty graficznej komputera na nową.

Tam, gdzie zwykle obserwuje się znaczną poprawę, są jednostki pamięci NVMe, gdzie można się ich spodziewać wyższe prędkości. Podobnie, posiadanie tej technologii, znacznie rozszerzającej przepustowość, rzadko sprawia, że ​​czujesz się ograniczony.

W każdym razie, jeśli planujesz tylko grać w gry i używać konwencjonalnych dysków SSD, PCI Express 3.0 z pewnością wcale nie jest zły. Mimo to najbardziej wskazaną rzeczą, jeśli planujesz kupić nową płytę główną, jest to, że tak jest Zgodny z PCI Express 4.0.