Skip to content

Jak sprawdzić, który katalog Linux zajmuje najwięcej miejsca? – Przechowywanie

17 de styczeń de 2022

Linux to system operacyjny, który z dnia na dzień zwiększa liczbę użytkowników, dzięki swojej stabilności, szybkości i kosztom (całkowicie darmowy), będąc wolnym oprogramowaniem, pozwala na bardziej rozbudowane zarządzanie procesami który wykonuje. Na przykład sprawdź i kontroluj katalogi, ponieważ te, zużywając dużo miejsca na dysku twardym, wpływają na ogólną wydajność komputera, jeśli zastanawiasz się Jakie pliki zajmują pamięć twojego komputera? Ile zajmują miejsca? Czytaj dalej, a wyjaśnimy poniżej.

Jak użyć polecenia du, aby zobaczyć największe foldery?

Polecenie DU jest skrótem od „Wykorzystanie dysku”, więc oczywiście odnosi się do korzystania z dysku komputera, jego celem jest określić ilościowo zawód określonego katalogu lub plik na dysku twardym. Aby to osiągnąć, musisz wykonać następujące czynności:

 1. Otwórz terminal, aby to zrobić jednocześnie, naciśnij klawisze „Ctrl + Alt + T”.
 2. Wpisz polecenie o następującej strukturze „du -a /NazwaKatalogu | sortuj -n -r | głowa -n 7”, pamiętaj, aby zastąpić sekcję „DirectoryName” nazwą folderu, w którym szukasz najważniejszego katalogu.
 3. Jeśli zamiast tego chcesz przeszukać cały system w poszukiwaniu najcięższych katalogów, kod, który powinieneś wykonać, jest następujący: „du-a | sortuj -n -r | głowa -n 7” lub „du -hs * | sortuj -rh | głowa -7”, do wyszukiwania w podkatalogach.

System zwróci listę, z głównymi katalogami, zgodnie z ich zużyciem miejsca na dysku twardym, jest to interpretowane w następujący sposób: Pierwsza kolumna odnosi się do rozmiaru pliku na dysku twardym (z ostatnim kodem, wyrażonym w jednostkach pamięci), to ścieżka lub nazwa każdego z nich, inną kwestią jest to, że, pokaże tyle wierszy katalogu, co ostatni numer instrukcji, jest to przykład 7. Zapamiętaj katalog o największej wadze, jest to ten, który jest wyświetlany jako pierwszy na liście.

W jaki sposób można użyć polecenia find na ścieżce systemu Linux?

Linux Find to bardzo przydatne polecenie, które pełni funkcję wyszukiwania plików i katalogów, w ramach hierarchicznych kryteriów i optymalizacji zasobów. Sposób, w jaki sprawdza system, to ścisła składnia, która składa się z łącznika (-), po którym następuje parametr/filtr do zastosowania (nazwa, typ, właściciel, rozmiar itp.), spacja ( ) i wartość wybrany parametr.

Find to polecenie, które zwraca informacje o rozmiarze plików, aby z niego skorzystać, musisz użyć terminala poleceń. Prawidłowy sposób użycia go w trasie to:

 • znajdować . ”, aby wyszukać w bieżącym folderze.
 • „find ~ ”, aby wyszukać w folderze bieżącego użytkownika.

mężczyzna używający laptopa przy stole

Jakie kroki musisz wykonać, aby zobaczyć swoje największe pliki w systemie Linux za pomocą polecenia find?

Postępuj zgodnie z tą strukturą, aby dokładnie wiedzieć, które pliki mają największą wagę w twoim systemie operacyjnym Linux; W biegu terminala ”znajdź -type f -exec du -Sh {} + | sortuj -rh | głowa -n 7”, Podobnie jak w poprzednim poleceniu, ostatnia liczba określa liczbę wyników, które zobaczysz, w tym przypadku zobaczysz 7 największych katalogów.

Automatycznie pierwsza cyfra jest pokazana z jednostką miary, ponieważ reprezentuje rozmiar w porządku rosnącym, zobaczysz nazwy każdej z nich. W przeciwnym razie, jeśli potrzebujesz szukaj w określonej ścieżce, polecenie musi zostać zmodyfikowane przez „find /RutaDeldirectorio -type f -exec du -Sh {} + | sortuj -rh | head -n 7”, pamiętaj o zamienieniu ścieżki na wymaganą.

Jak skompresować przestrzeń zajmowaną przez folder w systemie Linux?

Podczas określania, który folder lub plik na komputerze zajmuje najwięcej miejsca, prawdopodobnie zastanawiasz się, co możesz zrobić, jeśli tak, spróbuj skompresuj dany folder, aby zajmował mniej miejsca. Kompresowanie folderu w Linuksie to proste zadanie, które konwertuje pakiet plików do specjalnego formatu (ZIP, 7Z, RAR itp.), za pomocą narzędzia Zip możesz to osiągnąć w ten sposób; Pierwszą rzeczą jest zainstalowanie go, w zależności od dystrybucji Linuksa polecenie różni się:

 • „sudo apt install zip”, dla Debiana i Ubuntu.
 • „sudo yum install zip”, dla CentOS i Fedory.
 • „sudo pacman -S zip”, dla Arch Linux lub Manjaro.
 • „sudo zypper install zip”, dla OpenSUSE

Teraz struktura kompresji ciężkiego katalogu to „zip -r skompresowany_plik DirectoryToCompress”, Każdy katalog lub plik, który ma być skompresowany, musi być oddzielony spacją.

osoba pisząca na laptopie

Co zrobić, aby zobaczyć dostępne miejsce na komputerze z systemem Linux?

Monitorowanie poziomu wykorzystania dysku twardego jest dość ważne, aby na czas zarządzać rozwiązaniami, które pozwalają poprawić jego wydajność, idealny sposób na sprawdzenie dostępnego miejsca na komputerze z systemem Linux jest następujący; w terminalu wprowadź następujący kod „df -h”, dzięki czemu otrzymasz listę wskazującą całkowitą, wykorzystaną i wolną przestrzeń każdego systemu plików.

Jak jeszcze można zwolnić pamięć?

Oprócz zmniejszyć rozmiar katalogów, kompresując je, istnieją inne środki, które możesz podjąć, aby zwolnić miejsce na komputerze z systemem Linux, a tym samym poprawić zarówno wydajność, jak i pojemność pamięci

 • Odinstaluj programy, których nie używasz: system automatycznie identyfikuje i usuwa je za pomocą „sudo apt-get autoremove”
 • Wyczyść pamięć podręczną: wykonując polecenie „sudo apt-get clean”
 • Usuń niepotrzebny plik jądra: wprowadź kod „sudo apt autoremove – purge”
 • Pobierz program czyszczący: BleachBit może być całkiem przydatny,
 • Aktualizuj swój system.

dołącz do naszego kanału telegram