Skip to content

Jak sprawdzić, czy dysk twardy SSD mojego komputera jest uszkodzony, czy nie? – Nosić w ogniwach

23 de styczeń de 2022

Przechowywanie danych bardzo się zmieniło w ciągu ostatnich kilku dekad. Ilość pamięci potrzebnej na dysku twardym i szybkość wymagana do pracy z bieżącymi plikami jest większa. Dyski SSD przyspieszają przetwarzanie informacji, chociaż są podatne na zużycie komórek. Naucz się jak Sprawdź, czy dysk SSD Twojego komputera nie jest uszkodzony albo nie.

Zatem, możesz maksymalnie wydłużyć jego żywotność i ciesz się zaawansowaną wydajnością tego typu dysków twardych. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny awarii, jak je diagnozować, jakich bezpłatnych narzędzi możesz użyć do ich zbadania i jak je naprawić.

W jaki sposób dysk twardy SSD może zostać uszkodzony bez zauważenia?

Solidne dyski twarde lub dyski SSD w języku angielskim stanowią przełom w jednostkach pamięci, ponieważ implementują duże poprawa szybkości, bezpieczeństwa, przetwarzania danych i trwałości. Chociaż przestrzeń, którą zawiera, jest ograniczona w porównaniu z dyskami twardymi, jego wydajność jest znacznie lepsza.

Nie są one jednak doskonałe; pozostaje podatny na wiele czynników które mogą spowodować szkody bez twojej uwagi. Jednym z nich jest nieprawidłowa instalacja dysku SSD w komputerze. Jeśli nie zamontujesz go prawidłowo, ryzykujesz zwarcie, które sprawi, że dysk SSD będzie bezużyteczny.

Nie zawsze łatwo jest zdać sobie sprawę z zagrożeń, na jakie narażony jest dysk twardy. Upływ czasu i zużycie ogniw w połączeniu z brakiem konserwacji poważnie odbijają się na dysku SSD i skrócić ich żywotność. Dowiedz się więcej o tych przyczynach, aby nie podejmować ryzyka związanego z dyskiem twardym komputera.

zużycie komórek

Oczekiwana długość życia dysku SSD jest równa cyklom zapisu komórek. Oznacza to, że przy każdym zapisie na dysku komórki się zużywają. Ze względu na mechanizm używany przez te jednostki do kasowania i zapisywania informacji, prosta obsługa powoduje znaczne zużycie który jest mierzony w TBW (Tera Bytes Written). Im większe jego użycie, tym większe zużycie.

Nadgodziny

Oprócz zużycia wynikającego z ilości danych na dysku twardym występują również awarie spowodowane upływem czasu. Gdy urządzenie nie jest regularnie konserwowane lub jest narażone na niekorzystne warunki środowiskowe, istnieje większe prawdopodobieństwo jego uszkodzenia. Szacuje się, że żywotność dysku SSD wynosi 5 lat.

Jak możesz stwierdzić, czy dysk twardy SSD twojego komputera jest poważnie uszkodzony?

Kiedy dysk SSD Twojego komputera zbliża się do końca swojej żywotności lub doświadcza jakiejś awarii, są pewne objawy, które służą jako orientacyjne. Objawy te utrzymują się w przypadku poważnego uszkodzenia dysku SSD i częściej pojawiają się w końcowej fazie dysku twardego, dlatego zaleca się natychmiastowe utworzenie kopii zapasowej, aby nie ryzykować utraty informacji przechowywanych na dysku SSD.

Błędy mogą również objawiać się poprzez: ciągła awaria, zwłaszcza podczas otwierania lub zapisywania plików. Programy mogą czasami nieoczekiwanie kończyć się lub działać bardzo wolno. Nawet dysk twardy może nie zostać wykryty przez komputer podczas sekwencji rozruchowej.

W każdym razie konieczne jest dogłębne poznanie cech komputera, aby wykryć problemy na czas i zapobiec nieodwracalnym uszkodzeniom. Nie czekaj, aż objawy się utrzymają, zanim podejmiesz działania mające na celu dbanie o dysk twardy SSD i częste sprawdzanie jego stanu.

Jakie aplikacje pomagają poznać rzeczywisty stan dysku SSD?

Kluczem do przedłużenia żywotności dysku SSD jest zapobieganie. Jeśli podejmiesz działania, zanim pojawią się symptomy awarii, łatwiej będzie Ci zachować dane. Najlepszym sposobem sprawdzenia stanu dysku SSD jest użycie aplikacje mające na celu pokazanie rzeczywistego stanu dysku twardego.

Istnieje wiele programów oferujących takie usługi, chociaż niektóre są bardziej niezawodne i dokładne niż inne. Ponieważ jest to tak delikatna sprawa, najlepiej wykorzystać to, co najlepsze dostępne narzędzia do sprawdzenia swojego statusu i natychmiast wykryj najmniejszą usterkę.

Informacje o dysku kryształowym

To narzędzie jest kompatybilne ze wszystkimi rodzajami dysków twardych i służy do analizy dowolnego dysku twardego lub dysku SSD pod kątem anomalii. Jak tylko wykryje usterkę, powiadamia użytkownika szczegółowym raportem które można wykorzystać do poprawienia tych błędów. Możesz pobrać CrystalDisk Info z jego oficjalnej strony internetowej.

SSD Life Pro

użyj ssd life pro

W przeciwieństwie do poprzedniej opcji, SSDLife Pro koncentruje się wyłącznie na analizie dysków SSD. Nie tylko pokazuje wszystkie informacje w czasie rzeczywistym z dysku SSD, ale także oszacować okres użytkowania Co pozostało na twoim dysku twardym? Jest kompatybilny ze wszystkimi systemami, a nawet ma wersję przenośną.

Czy można odzyskać uszkodzony dysk SSD?

Jeśli awarie spowodowały już trwałe uszkodzenie dysku SSD, nie martw się, istnieje możliwość ich naprawy. Dopóki uszkodzenie nie spowodowało poważnych konsekwencji, a dysk twardy nadal działa, istnieje kilka opcji, aby go przywrócić.

Pierwszym krokiem, który musisz zrobić, jest odłącz dysk SSD i podłącz go ponownie. Oczywiście nie rób tego od razu, odczekaj około 30 minut przed uruchomieniem komputera i skonfiguruj bootowanie z BIOS-u.

konserwacja dysku twardego

możesz też spróbować aktualizacja oprogramowania sprzętowego dysku twardego z „Menedżera urządzeń”, aby naprawić wszelkie wirtualne błędy. Inną alternatywą jest aktualizacja sterowników SSD. Masz również polecenie „chkdsk / f”, które można uruchomić z PowerShell.

Teraz, jeśli wina jest fizyczna, to lepiej zabierz go do naprawy z ekspertem lub kup nowy dysk, aby wymienić i zainstalować nowy dysk SSD w swoim komputerze.

dołącz do naszego kanału telegram