Skip to content

Jak naprawić komputer z systemem Windows 10, który sam się wyłącza i zapobiec temu, aby to się nie powtórzyło?

13 de październik de 2021

Wielu z nas kiedykolwiek miało problemy z naszym komputerem z systemem operacyjnym Windows 10, ponieważ jest to stosunkowo nowy system operacyjny, więc wciąż trzeba poprawić szczegóły. I chociaż jest to nowy system operacyjny, ma bardzo częste problemy, które może rozwiązać ten sam użytkownik komputera.

Jakie są najczęstsze problemy powodujące samoczynne ponowne uruchomienie systemu Windows?

Jeśli masz komputer z systemem operacyjnym Windows 10 i ciągle się restartuje, powinieneś wziąć pod uwagę niektóre z najczęstszych czynników , które wpływają na to zachowanie komputera. 

W większości przypadków jest bardzo prawdopodobne, że przyczyną ciągłego ponownego uruchamiania komputera jest czynnik, który jest poza twoim zasięgiem, czyli błąd aktualizacji . Chociaż rzeczywiście można to naprawić, czasami trzeba poczekać, aż Microsoft rozwiąże problem, więc naprawa będzie nieco bardziej skomplikowana niż błąd instalacji, który można naprawić natychmiast. 

Bez względu na przyczynę tego problemu, jeśli komputer samoczynnie uruchamia się ponownie, należy to jak najszybciej naprawić , ponieważ komputer, który sam się uruchamia, nie powinien być używany, co może znacząco wpłynąć na życie użytkownika, zwłaszcza jeśli Twoja praca jest na jednej z tych maszyn.

Najważniejszą rzeczą jest wiedzieć, jak zidentyfikować źródło problemu , aby jak najszybciej i skutecznie działać w celu rozwiązania tej sytuacji. Poniżej pokażemy najczęstsze powody, dla których komputer z systemem Windows 10 ciągle się restartuje.

awaria sprzętu

Konserwacja komputera jest niezbędna, aby działał poprawnie, w przeciwnym razie mogą wystąpić różne błędy sprzętowe. Należy pamiętać, że sprzęt składa się ze wszystkich elementów składających się na komputer , czyli między innymi pamięci RAM, płyty głównej, procesora, karty graficznej. 

Z tego powodu istnieje wiele różnych błędów sprzętowych, które mogą wystąpić na komputerze. Poniżej pokażemy najczęstsze błędy sprzętowe, które powodują ponowne uruchomienie komputera.

Wada karty graficznej: Układ graficzny lub karta graficzna komputera to procesor graficzny, który jest odpowiedzialny za łagodzenie pracy wykonywanej przez procesor główny, takiej jak granie w gry wideo i programy 3D. Najczęstszą awarią układów graficznych lub kart graficznych jest ich przegrzewanie. W tej sytuacji typ karty graficznej lub układu graficznego i moc, na którą ma to wpływ, ma duży wpływ, ponieważ ciepło, które może generować, może być bardzo wysokie dla komputera i zrujnować luty łączące inne komponenty

Błąd w zasilaczu: zasilacz jest mechanizmem odpowiedzialnym za dystrybucję prądu odbieranego przez sprzęt, w tym przypadku komputer, tak aby otrzymywał prąd niezbędny do zasilania obwodów, które go włączają. to na. Błąd w zasilaniu prowadzi do tego, że komputer nie otrzymuje wystarczającej ilości prądu i komputer stale się wyłącza lub uruchamia ponownie. Jeśli zasilacz nie dostarcza ciągłego i stabilnego prądu do komputera, może to mieć wpływ na dowolny inny element komputera (zwłaszcza na płytę główną), powodując nagłe przerwy w dostawie prądu. Aby temu zapobiec, musisz mieć wysokiej jakości zasilacz do swojego komputera.

konfiguracja Windows

Problemy z pamięcią RAM: pamięć RAM komputera to miejsce, w którym przechowywane są polecenia, aby mógł wykonywać codzienne operacje, jest to również ta, która przechowuje dane (w krótkim okresie) wymagane przez sprzęt. Niewątpliwie awarie pamięci RAM mogą powodować kilka problemów, poza samoczynnym ponownym uruchomieniem komputera. Aby wykryć problemy w pamięci RAM, zwykle używają specjalnego oprogramowania, aby całkowicie i szczegółowo przeanalizować integralność pamięci RAM. 

Awaria dysku twardego: jest to jeden z najtrudniejszych błędów sprzętowych, z jakim należy sobie poradzić, ponieważ dysk twardy jest największą jednostką pamięci długoterminowej w komputerze, dane są nadal tam, nawet gdy komputer jest wyłączony, w ten sam sposób działa również w celu odzyskania plików, które zostały usunięte z komputera. Chociaż często zdarza się, że dysk twardy ostrzega w jakiś sposób, zanim zostanie trwale uszkodzony, można wykryć, że jest na nim błąd, gdy komputer zwalnia bez wyraźnego powodu, gdy występują problemy z programem lub aplikacją, chcesz zainstalować lub zaczynasz zauważać fizyczne pogorszenie powierzchni tego elementu

Problemy z płytą główną: Znana również jako płyta główna komputerów, to miejsce, w którym łączą się wszystkie wewnętrzne elementy składające się na komputer. Te elementy elektroniczne, takie jak chipy, są bardzo podatne na awarie w miarę upływu czasu, a komputer jest stale używany. Najczęstsze awarie płyty głównej zwykle występują z powodu zwarć lub problemów z kondensatorami. Cechą dobrej płyty głównej jest to, że odpowiednio rozprasza ciepło i ma solidne kondensatory. Jeśli chodzi o błędy, które występują w chipach lub kartach zintegrowanych z płytą główną, większość z nich można rozwiązać, dodając dodatkową kartę PCI w wolnym gnieździe.

Awarie mikroprocesora: mikroprocesor jest najbardziej złożonym układem elektronicznym zintegrowanym z komputerem, jest jednostką centralną procesora. Najczęstszą usterką mikroprocesora komputera jest przegrzewanie się, ponieważ promienniki ciepła są zabrudzone, po osiągnięciu bardzo wysokiej temperatury komputer się wyłącza, może to być również wynikiem złego zamocowania do płyty.

sprawdź pamięć RAM

Problemy ze sterownikami

Kontrolery, zwane również sterownikami , są odpowiedzialne za zapewnienie wspólnej komunikacji między sprzętem a pozostałymi komponentami komputera. Chociaż system Windows 10 zapewnia, że ​​do komputera są podłączone sterowniki dla nowych urządzeń, mogą one w pewnym momencie powodować problemy i powodować pojawianie się błędów lub ciągłe ponowne uruchamianie komputera. 

Najlepszym sposobem rozwiązania problemów ze sterownikami systemu Windows 10 jest użycie programu Windows Update , to narzędzie pochodzi z systemu operacyjnego Windows 10, więc nie ponosisz większego ryzyka podczas używania go do rozwiązywania tego typu problemów. Narzędzie aktualizacji Windows Update zajmuje się między innymi sterownikami. Aby skorzystać z tego narzędzia, wykonaj poniższe czynności.

 • Otwórz pasek zadań w systemie Windows 10.
 • Wpisz „aktualizacje” w pasku wyszukiwania.
 • Wybierz wynik „Sprawdź aktualizacje”.
 • Wybierz opcję „zmień aktywne godziny”, aby zmodyfikować czas ponownego uruchomienia komputera tak, aby automatycznie aktualizował sterowniki. Staraj się jak najwięcej wybrać czas, w którym nie będziesz korzystać z komputera, aby uniknąć utraty informacji.

Niezbędne jest aktualizowanie sterowników na komputerze w celu rozwiązania potencjalnych przyszłych błędów zgodności i bezpieczeństwa oraz aktualizowanie ich na bieżąco z ulepszeniami w miarę ich pojawiania się.

osoba zirytowana komputerem

Jeśli zauważysz, że komputer automatycznie instaluje sterowniki i występują z nimi problemy, możesz rozwiązać ten problem, wyłączając tę ​​opcję , wykonując poniższe czynności.

 • Otwórz eksplorator plików.
 • Kliknij opcję „Ten komputer”.
 • Przejdź do „Właściwości”.
 • Wybierz zakładkę „Sprzęt” w ustawieniach zaawansowanych.
 • Wybierz „Ustawienia instalacji urządzenia”.
 • Kliknij opcję „Pozwól mi wybrać, co zrobić”.
 • Dotknij „Nigdy nie instaluj oprogramowania sterownika z witryny Windows Update”.
 • Zapisz zmiany.
 • Wciśnij OK”.

przegrzanie

Przegrzanie jest jedną z najczęstszych przyczyn ciągłego ponownego uruchamiania komputera z systemem Windows 10, jednak oprócz tego, że problem jest powszechny, istnieje również kilka sposobów na jego naprawienie

komputery się palą

Gdy procesor się przegrzewa, nie wytrzymuje wysokich temperatur, więc resetuje się, aby zapobiec uszkodzeniu innych części wewnątrz. Chociaż fani są odpowiedzialni za zapobieganie tego typu rzeczom, czasami zawodzą z powodu nieostrożności właściciela. 

Jeśli twój procesor jest przegrzany, najlepiej wyłączyć komputer i przystąpić do czyszczenia wentylatorów, zdejmij ich obudowę i usuń kurz, który osadza się w ich śmigłach i wokół nich, zwykle w takich przypadkach działa.

Przy czyszczeniu wentylatorów należy od razu sprawdzić, czy działają prawidłowo , dzięki czemu zidentyfikujesz, czy usterka nie wykracza poza sam brak czyszczenia i będziesz mógł podjąć odpowiednie działania lub czy konieczne jest zainstalowanie nowych wentylatorów.

Co można zrobić, aby trwale usunąć ten błąd z komputera?

Obecnie nieco trudno jest wykryć, co jest nie tak z komputerem po jego ponownym uruchomieniu, ponieważ zwykle po ponownym włączeniu nie pojawia się ostrzeżenie ani informacja, co dokładnie było powodem ponownego uruchomienia. Istnieje jednak wiele czynników, które należy sprawdzić, czy są w dobrym stanie i działają poprawnie.

Czynniki te są zarówno wewnętrzne (oprogramowanie, sterowniki, system operacyjny), jak i zewnętrzne (m.in. pamięć RAM, układy scalone, procesor). Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, aby uniemożliwić ponowne uruchomienie komputera, jest wyłączenie opcji „automatycznego ponownego uruchamiania” usługi Windows Update w ustawieniach komputera, jak wyjaśniono wcześniej w tym artykule.

Jeśli już wyłączyłeś opcję „automatycznego restartu” usługi Windows Update, a Twój komputer nadal to robi, powinieneś zdiagnozować problem, biorąc pod uwagę następujące aspekty.

przegrzanie z powodu brudnych wentylatorów

Sprawdź, czy Twój komputer jest gorący

Określ temperaturę procesora komputera . Istnieją różne sposoby poznania temperatury procesora lub procesora komputera, najszybszym i najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z określonych programów do tej sytuacji. Jednym z najczęstszych jest AIDA64 Extreme Edition. 

Podobnie, jeśli procesor lub procesor ma tendencję do przegrzewania, spróbuj wyczyścić wentylatory chłodzące lub zainstalować mocniejsze, jeśli komputer ich wymaga. Utrzymując wentylatory komputera w czystości, nie tylko zapobiegniesz przegrzaniu komputera, ale także zminimalizujesz hałas, jaki wytwarza procesor.

Sprawdź aktualizacje

Aby Twój komputer działał poprawnie, nie zwalniał, był chroniony i aby uniknąć ewentualnych przyszłych błędów, musisz aktualizować jego aktualizacje . Jedną z zalet systemu Windows 10 jest to, że możesz zdecydować, jak i kiedy aktualizować. Aby sprawdzić dostępność aktualizacji systemu Windows, wykonaj poniższe czynności.

tło systemu operacyjnego Windows

 • Otwórz menu startowe komputera.
 • Przejdź do ustawień”.
 • Wybierz „Aktualizacja i bezpieczeństwo”.
 • Wejdź w opcję „Windows Update”.
 • Wybierz „Wyświetl historię aktualizacji”.

Na tej karcie będziesz mógł wyświetlić wszystkie aktualizacje i będziesz mieć dostęp do historii aktualizacji komputera, w której będziesz mógł określić, czy komputer działa z najnowszą aktualizacją , czy też ma nastąpić nowa aktualizacja.

Wyklucz obecność wirusa

Obecnie obecność wirusów na naszych komputerach staje się coraz bardziej powszechna, wirusy to rodzaj oprogramowania, zwanego również „złośliwym oprogramowaniem”, stworzonym specjalnie w celu zmiany i manipulowania działaniem komputera . Oprogramowanie to jest rozpowszechniane za pośrednictwem sieci społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, komunikatorów internetowych, takich jak WhatsApp, a nawet za pośrednictwem poczty e-mail.

wirus komputerowy

Wirusy wpływają na wszystkie komputery w bardzo różny sposób. Ostrzeżenia, że ​​komputer nabył wirusa, są zwykle następujące. 

 • Dużo spamu.
 • Za dużo wyskakujących okienek.
 • Niska wydajność komputera.
 • Pojedyncze ponowne uruchomienie komputera bez ostrzeżenia i bez wyraźnego powodu.
 • Niemożliwy dostęp do własnych plików komputera
 • Zmiany stron internetowych bez powodu.
 • Szybkie rozładowywanie baterii komputera.
 • Dezaktywacja bez zgody oprogramowania zabezpieczającego.

Ponieważ wirusy są przeznaczone do przenoszenia z jednego komputera na drugi , jest bardzo prawdopodobne, że w pewnym momencie będziesz mógł je zdobyć na swoim. Ta sytuacja jest dziś bardzo normalna, dlatego eksperci opracowali niezliczone programy antywirusowe dla wszystkich typów komputerów. Możesz nawet użyć innego programu antywirusowego wraz z programem Windows Defender.

dysk twardy komputera

Chociaż niektóre wirusy są bardzo trudne do wykrycia , ich obecności można uniknąć, biorąc pod uwagę poniższe punkty. 

 • Zawsze aktualizuj oprogramowanie. Dobrą wskazówką jest włączenie opcji automatycznej aktualizacji oprogramowania.
 • Użyj dobrego programu antywirusowego ze skanerem w czasie rzeczywistym . Kontroluje pliki i aplikacje oraz działa w tle.
 • Jeśli nie masz niezawodnego programu antywirusowego, użyj „Online Virus Scanner”.
 • Nie podłączaj obcych lub obcych urządzeń do komputera.
 • Nie otwieraj wiadomości spamowych .
 • Nie otwieraj linków ze stron, które przychodzą do Ciebie w trakcie rozmowy.
 • Nie pożyczaj swojego komputera innym osobom.
 • Używaj bezpiecznych przeglądarek .
 • Twórz regularne kopie zapasowe
 • Używaj bezpiecznych haseł, czyli z wbudowanymi wielkimi i małymi literami, znakami i cyframi
 • Ciągle zmieniaj hasło użytkownika, aby zapobiec niechcianym logowaniu

Jeśli korzystałeś już z poprzednich zasobów i zauważyłeś, że na pewno masz wirusa na swoim komputerze i nie możesz go wyeliminować za pomocą żadnej z podanych przez nas opcji, najlepiej całkowicie odinstalować i ponownie zainstalować system operacyjny.

Zainstaluj ponownie sterowniki

Kontrolery lub sterowniki to kilka programów zaprojektowanych tak, aby system mógł rozpoznać i zaakceptować każdy z elementów sprzętu , który jest do niego podłączony, na przykład monitor, klaksony, USB i inne. 

pamięć komputera

Awaria jednego z tych programów może spowodować nieprawidłowe działanie komputera . Z tego powodu konserwacja sterowników jest brana pod uwagę podczas analizy komputera z dowolnego powodu.

Jeśli Twój komputer ma problem, taki jak ciągłe ponowne uruchamianie bez wyraźnego powodu, spróbuj zaktualizować sterowniki lub kontrolery .

 • Wpisz „Menedżer urządzeń” na pasku zadań.
 • Wybierz „Menedżer urządzeń”.
 • Wybierz kategorię dotyczącą urządzeń, które chcesz wyświetlić.
 • Prawym przyciskiem myszy wybierz ten, który chcesz zaktualizować.
 • Kliknij opcję „Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika”.
 • Wybierz „Aktualizuj sterownik”.

Jeśli problem będzie się powtarzał, spróbuj odinstalować i ponownie zainstalować sterowniki . Aby zaktualizować lub ponownie zainstalować sterowniki, wykonaj poniższe czynności.

 • Wpisz „Menedżer urządzeń” na pasku zadań.
 • Wybierz „Menedżer urządzeń”.
 • Kliknij prawym przyciskiem myszy urządzenie, które chcesz odinstalować.
 • Wybierz „Usuń oprogramowanie sterownika dla tego urządzenia”.
 • Wciśnij OK”.
 • Po zakończeniu procesu wyłącz komputer.
 • Ponownie włącz komputer. W tym momencie system Windows zajmie się tym automatycznie, za pośrednictwem systemu Windows.
 • Zaktualizuj, aby ponownie zainstalować brakujący sterownik.

Tryb szybkiego rozruchu BIOS

BIOS to pierwszy system, który zaczyna działać po włączeniu komputera, jest to konieczne, aby system operacyjny zaczął działać poprawnie i aby wszystkie pliki na dysku twardym i pamięci RAM zostały załadowane. 

Dlatego przed całkowitym uruchomieniem komputera możesz zmodyfikować niektóre aspekty komputera , takie jak godzina i data, a nawet włączyć niektóre komponenty sprzętowe lub zmienić kolejność rozruchu.

konfiguracja rozruchu bios

Tryb szybkiego uruchamiania oznacza, że ​​system operacyjny nie wyłącza się całkowicie, gdy użytkownik wyłącza komputer. Wchodzi w stan „hibernacji” lub „spoczynku”, w którym jego funkcje i system wewnętrzny nie są całkowicie wyłączone . W ten sposób, gdy komputer zostanie ponownie włączony, „uruchamia się” szybciej, ponieważ ma już „uruchomiony” system.

Aby aktywować tryb szybkiego uruchamiania systemu BIOS, wykonaj poniższe czynności. Należy pamiętać, że po wykonaniu aktualizacji systemu operacyjnego komputer będzie musiał zostać całkowicie ponownie uruchomiony , to znaczy należy wyłączyć tę opcję szybkiego uruchamiania.

 • Otwórz menu startowe.
 • Przejdź do ustawień komputera.
 • Wybierz „ Systemy ”.
 • Kliknij „Zasilanie i uśpienie”.
 • Kliknij „Dodatkowe ustawienia zasilania”.
 • Wybierz „ Wybierz, co robią przyciski zasilania ” po lewej stronie okna, które zostanie otwarte.
 • Wybierz sekcję „Ustawienia zamykania”, którą zobaczysz u dołu okna.
 • Zaznacz pole obok nagłówka „Włącz szybkie uruchamianie” znajdującego się w sekcji „Ustawienia zamykania”.
 • Zapisz wprowadzone zmiany.
 • Wyłącz i włącz sprzęt, aby zauważyć różnicę w czasie uruchamiania.

Sprawdź, czy nie ma problemów z komórkami pamięci RAM

RAM to pamięć krótkotrwała komputera . Gdy pojawią się problemy z pamięcią RAM, twój komputer z pewnością zacznie w jakiś sposób zawodzić. Sygnały dźwiękowe dochodzące z procesora lub restart samego komputera to oznaki problemu z pamięcią RAM. 

Istnieje wiele programów, które pozwalają sprawdzić aktualny stan pamięci RAM komputera, wiele z nich jest płatnych, jednak można znaleźć inne, które są bezpłatne. Jeśli chodzi o system operacyjny Windows 10, posiada własne narzędzie do analizy pamięci RAM i wykrywania ewentualnych problemów, bez konieczności instalowania innych programów. 

To rzeczywiście narzędzie „Windows Memory Diagnostic” . Aby otworzyć to narzędzie, po prostu wyszukaj „mdsched” w menu Start systemu Windows 10 i wybierz pierwszą opcję, czyli „Uruchom ponownie teraz i sprawdź problemy”. Teraz, aby analiza przebiegła poprawnie, musisz zrestartować komputer, gdy da ci taką możliwość. 

Po włączeniu komputera zobaczysz menu z niebieskim ekranem, tutaj możesz wybrać rodzaj analizy, którą chcesz wykonać na swojej pamięci RAM . Rodzaje analiz są następujące. Wybierając rodzaj analizy, którą chcesz wykonać na komputerze, system rozpocznie analizę pamięci RAM. 

 • Analiza podstawowa: testy z aktywną pamięcią podręczną oraz testy INVC, MATS+ i SCHCKR
 • Analiza standardowa: wykonuje te same testy, co analiza podstawowa, dodając te z operacji WMATS+, LRAND, Stride, 6CHCKR3 i WINVC
 • Extended Scan – Testy z wyłączoną pamięcią podręczną, oprócz wszystkich testów w Basic Scan i Standard Scan, dodanie testów dla Stride38, CHCKR4, WSCCHCKR, WCHCKR3, seand oraz CHCKR8, WStride6

automatyczny restart systemu Windows

Czy twój BIOS jest aktualny?

Jeśli chcesz poznać posiadaną wersję BIOS-u, aby dowiedzieć się, czy jest zaktualizowana, po prostu wejdź do BIOS-u, naciskając klawisze F2, F10, Delete, wśród innych klawiszy określonych przez producenta, właśnie podczas uruchamiania komputera . Jeśli nie masz najnowszej wersji systemu BIOS, wykonaj następujące czynności. Zawsze dobrze jest wykonać kopię zapasową wszystkiego przed aktualizacją BIOS-u. 

 • Wejdź na stronę producenta.
 • Pobierz dla niego najnowszą aktualizację.
 • Rozpakuj plik.
 • Skopiuj go na dysk flash USB.

Przetestuj źródło ładowania i sprawdź, czy nie ma usterek

Źródła ładowania komputerów często mają wiele problemów, zwłaszcza na przestrzeni lat. Kiedy źródło ładowania naszego komputera zaczyna zawodzić, pojawiają się restarty komputerów, między innymi niebieskie ekrany. Aby uniknąć tego rodzaju problemu, wykonaj następujące kroki.

 • Postaraj się, aby było dobrze wentylowane.
 • Upewnij się, że ma odpowiednią moc do pracy.
 • Utrzymuj w czystości wszystkie obszary komputera, w tym źródło ładowania.

Jak wyłączyć automatyczne ponowne uruchamianie w przypadku problemów w systemie Windows 10?

Wielu użytkowników komputerów woli wyłączyć opcję automatycznego ponownego uruchamiania systemu Windows 10, ponieważ między innymi stale aktualizują komputer . Jeśli chcesz wyłączyć tę opcję, wykonaj następujące czynności.

 • Zaloguj się do swojego systemu komputerowego.
 • Wybierz „Ustawienia”.
 • Wybierz „Uruchamianie i odzyskiwanie”.
 • Wyłącz opcję „Automatycznie uruchom ponownie”.
 • Zapisz zmiany.

dołącz do naszego kanału telegram